Pomoc Podmiana HDD

kaktus

μC Circuitmaker
Contributor
14 Luty 2011
942
216
113
13
opolskie
kaktusa.pl
QNAP
TS-219P+
Ethernet
1 GbE
Zrodziła mi się potrzeba wymiany dysku w moim qnap-ie.
W tej chwili eksploatuję jeden dysk, chciałbym go zastąpić nowym o większej pojemności. Na konfiguracji specjalnie mi nie zależy, ale zawartość chciałbym "przesypać" możliwie jak najprostszą metodą/ najmniejszym nakładem pracy, proszę o sugestie.
Jeżeli to możliwe wolałbym uniknąć kopiowania danych wte i wewte.

kaktus
 
Ostatnio edytowane:
Hello :Hello:

Hmmm... :s
Mam pewien pomysł. *-:) Myślę, ze poskutkuje bez najmniejszego problemu...
Wyciągnij stary HDD, zainstaluj nowy i zainicjalizuj na nim serwer za pomocą Qfindera.

Stary dysk twardy podłącz pod PC i zgłoś się do @rithien'a a priv.
Rithien gdzieś na forum wspominał kiedyś o dobrym nie-freeware'owym sofcie czytającym format linux'owy EXT :tux:
Lub użyj darmowych...

Widoczne dane z starego dysku, po prostu przekopiuj na pusty serwer :Rainbow:

Pozdrówki i powodzenia :Dowidzenia:
 
Zapytam jeszcze o pewne szczegóły:

1. przeglądając kiedyś forum wyczytałem, że system plików qnap-a jest modyfikowany i ma to nie być "czysty" EXT, mam się spodziewać jakichś utrudnień?
2. wiem że część systemu siedzi w eeprom, a część na hdd (przydało by się wiedzieć choć ogólnie co i gdzie siedzi),
więc pewno zainstalowanie nowego dysku jako głównego i ponowna podmiana na poprzedni może przysposobić problemów

na swoim desktopie korzystam ze squeeze
zastanawiałem się nad instalacją nowego hdd i podłączeniem starego jako zewnętrznego bezpośrednio do NAS-a, ale podejrzewam, nie wiem czy słusznie, że gdybym kopiował zawartość przez web managera to komputer robiłby za bufor (byłby pośrednikiem podczas kopiowania) co niepotrzebnie wydłużyło by czas operacji

no to zaczynam rzeźbić/ćwiczyć

kaktus
 
przeglądając kiedyś forum wyczytałem, że system plików qnap-a jest modyfikowany i ma to nie być "czysty" EXT, mam się spodziewać jakichś utrudnień?
Swego czasu rzeczywiście tak było - tyle tego jest, ze już nawet zapomniałem ;)
Ale za pomocą podanych programów nie powinieneś mieć problemu ze zgraniem danych. No gorzej oczywiście jeśli masz RAID'a.

2. wiem że część systemu siedzi w eeprom, a część na hdd (przydało by się wiedzieć choć ogólnie co i gdzie siedzi),
więc pewno zainstalowanie nowego dysku jako głównego i ponowna podmiana na poprzedni może przysposobić problemów
Bardziej nazywałbym to FLASH'em niż E2​PROM'em i jest on tylko w urządzeniach na platformie ARM. Zaś platforma x86/x86_64 wyposażona jest w Disk-On-Module.

W obu przypadkach platforma startuje z pamięci wbudowanej FLASH/DOM. System operacyjny zapisany w nich to część aktualizowanego oprogramowania. Pozostała reszta wraz z konfiguracją jest zapisana na pierwszych partycjach zainicjalizowanego w serwerze dysku twardego. Stad podczas instalacji dysku należy wgrać oprogramowanie firmware.

na swoim desktopie korzystam ze squeeze
zastanawiałem się nad instalacją nowego hdd i podłączeniem starego jako zewnętrznego bezpośrednio do NAS-a, ale podejrzewam, nie wiem czy słusznie, że gdybym kopiował zawartość przez web managera to komputer robiłby za bufor (byłby pośrednikiem podczas kopiowania) co niepotrzebnie wydłużyło by czas operacji
no to zaczynam rzeźbić/ćwiczyć
Żaden web menadżer.

A] Jeśli znasz się odpowiednio na linuxie to instalujesz Optware i podstawowe narzedzie jak Midnight Commander (mc), podłączasz dysk po USB do serwera i montujesz woluminy. Za pomocą MC kopiujesz dane.

B] Podłączasz dysk do PC po interfejsie SATA. PC bezpośrednio lub przez switch gigabitem do serwera. Wyłączasz antywirusa, aby przyspieszyć przetwarzanie kopiowanych danych i za pomocą sieci Microsoft (Samba) kopiujesz dane.

Przy wyborze metody USB czy LAN należy brać pod uwagę prędkości obu interfejsów. Dla starszych urządzeń takich jak TS-x09 pewnie nie będzie różnicy pomiędzy USB a LAN. Jednak dla wszystkich nowszych LAN będzie znacznie szybszy.
 
A ja tam zrobiłem według "mojego planu" ;-p. Wygrzebałem kabel ExtStata zmajstrowałem kabel/przelotkę do zasilania z molex-a na sate. Po tym wszystkim podłączyłem dysk do gniazda extsata. Full automat, nic nie musiałem robić system podmontował nowy dysk automatycznie. Nowe zasoby są dostępne od ręki, beż mojej ingerencji. No i oczywiście uzyskam możliwie największą wydajność kopiowania, co nie jest dla mnie bez znaczenia.
 
W trakcie trwania operacji kopiowania niewielkich plików audio szybkość wzrastała z ubiegiem czasu. Na starcie pokazywało powyżej 10MB/s
Dla przykładu:
kopiowanie.png


Przy kopiowaniu dużych plików z materiałem audio-wideo pokazuje 19,46MB/s, z tendencją narastającą.
Program napisał że do rana ma czas :>
 
Ostatnio edytowane:
Zastanawia mnie czemu taki wewnętrzny transfer wyszedł. Po ogólnej krytyce zapiąłem dysk do komputera i skorzystałem z ftp- oto wynik
kopiowanie_ftp.png
kopiowanie_ftp1.png

Spodziewałem się że przy bezpośrednim podłączeniu dysku do NAS powinno działać najszybciej z możliwych wariantów.

poniżej test SMB
kopiowanie_smb.png

poniżej test NFS
kopiowanie_nfs.png


Ciekawe ....
Ftp zawsze bedzie wolniejszy od np samby
Moj qnap po sambie leci ponad 100 mb/s
ftp jak dobije do 30mb/s to sie ciesze

tym bardziej ciekawe
 
Ostatnio edytowane:

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ponowna instalacja systemu
  2. podmiana dysku