Pomoc Problem z montażem dysków QNQP TS-453 PRO

czarnydb

Entry Technician
Q Associate
7 Sierpień 2015
51
1
4
8
Warszawa
QNAP
TS-453 Pro
Ethernet
1 GbE
Witam,

mam problem z montażem dysków w QNAP TS-453 PRO.
W pierwszej kieszeni mam zamontowany dysk systemowy.
Do drugiej wkładam dysk, który był już w QNAPie. Wykrywa go (pokazuje na zielono).
Niestety nie mogę utworzyć Woluminu i Puli pamięci... nie ma go na liście wśród dysków...
Dysk już nawet formatowałem kilka razy poza QNAPem, usuwałem z niego partycje i wciąż to samo!
Jednym słowem mam dysk w QNAPie którego nie mogę użyć!
upload_2016-1-19_13-36-41.png


upload_2016-1-19_13-37-30.png


Jakiś pomysł jak to rozwiązać?
Nie mogę go w żaden sposób zmusić do współpracy, nie mogę sformatować z poziomu QNAPa... w zasadzie nic nie mogę zrobić!

Pozdrawiam
Daniel
 
No to doprecyzowanie :)

W kieszeni 1 jest WD RED 3TB (systemowy) - z tym nie ma problemu
W kieszeni 2 jest WD RED 3TB - ten świeci na zielono, nie mogę z niego utworzyć pojedynczego woluminu i puli pamięci w żaden sposób.

W kieszeni 3 jest WD RED 2TB - ten świeci na szaro i jest z nim wszystko ok - pojawia się jak chcę tworzyć nowy wolumin i pulę pamięci (to widać na prtsc 2)
W kieszeni 4 jest WD RED 2 TB - ten sytuacja dokładnie taka sama jak z dyskiem w kieszeni 2

z dysków w kieszeni 3 i 4 chce zrobić RAID

Pozdrawiam
Daniel
Zaznaczam, że wszystkie te dyski działały wcześniej właśnie w tym QNAPie.
Chciałem zrobić "rekonfigurację", zamontowałem ponownie dyski w innych kieszeniach, zainstalowałem system od nowa...
Niestety z tymi dwoma dyskami jest problem.
 
Zaznaczam, że wszystkie te dyski działały wcześniej właśnie w tym QNAPie.
Chciałem zrobić "rekonfigurację", zamontowałem ponownie dyski w innych kieszeniach, zainstalowałem system od nowa...
Niestety z tymi dwoma dyskami jest problem.
Nic z tego nie rozumiem :) Chcesz przyłączyć stare dyski czy je wyczyściłeś i stawiasz na nowo ? Jeśli chcesz przyłączyć to chyba od 4.1 jest już taka opcja w QTS i nawet u ciebie się wyświetla.

upload_2016-1-19_15-44-45.png


Jeśli stawiasz na nowo to wystartuj system z jednym dyskiem i na gorąco dodaj kolejne (czyste, bez partycji).
 
Stawiam na nowo...
Jednak podłączyłem dysk do Kompa z Windowsem, usunąłem partycje i po włożeniu do Qnapa było to samo... Po wyjęciu z Qnapa i ponownym połączeniu z Kompem Partycje się znowu pojawiały - zrobiłem nawet LOW LEWEL FORMAT - po podpięciu do QNAPa to co widac na prtsc :-(
 
No to trochę namieszałeś. Skąd tam się wzięły pozostałe grupy RAID ? Pewnie stąd, że załadowałeś je wcześniej po instalacji. Potem wywaliłeś dyski, którym usunąłeś partycje a dalej to już się tylko bajzel pogłębił :D
Skoro chcesz to wszystko stawiać na nowo to nie ma co się dalej męczyć z tematem. Odpalaj NAS'a z 1 HDD i rób ponowną inicjalizację. Czyść pozostałe HDD i wkładaj na gorąco na już uruchomionym systemie. Poukładasz sobie jak chcesz z czystym kontem :muzyka:
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Czyli muszę postawić system na nowo? na czystym dysku? i wkładać kolejne czyste dyski, bez partycji?
To niestety wiąże się tez z przerzuceniem danych z obecnie funkcjonującego dysku systemowego?
 
Jeśli to dysk pojedynczy i masz drugi taki sam to ja bym zrobił tak:
1) Wyciągam wszystkie hdd
2) Dysk z kieszeni 2 wsadził na start do 1
3) Dysk z 1 (twój systemowy) odłożył na biurko
4) Odpalił instalację na nowo i ruszył Qnapa

Jak już wszystko będzie chodzić - odpasz z kieszeni podpiętej do PC to coś: Access to Ext 2/3/4, HFS and ReiserFS from Windows z podłączonym starym HDD1 (jeśli masz coś tam cennego przewalisz sobie na nowy system).

a później czyste dyski zapinał po kolei.
 
  • Lubię to
Reakcje: QNAP
Do drugiej wkładam dysk, który był już w QNAPie. Wykrywa go (pokazuje na zielono).
Niestety nie mogę utworzyć Woluminu i Puli pamięci... nie ma go na liście wśród dysków...
Dysk już nawet formatowałem kilka razy poza QNAPem, usuwałem z niego partycje i wciąż to samo!
Nie możliwe.
Wobec tego nie usunąłeś wszystkich partycji.
 
Jeśli to dysk pojedynczy i masz drugi taki sam to ja bym zrobił tak:
1) Wyciągam wszystkie hdd
2) Dysk z kieszeni 2 wsadził na start do 1
3) Dysk z 1 (twój systemowy) odłożył na biurko
4) Odpalił instalację na nowo i ruszył Qnapa

Jak już wszystko będzie chodzić - odpasz z kieszeni podpiętej do PC to coś: Access to Ext 2/3/4, HFS and ReiserFS from Windows z podłączonym starym HDD1 (jeśli masz coś tam cennego przewalisz sobie na nowy system).

a później czyste dyski zapinał po kolei.

No to pytanie...
Mógłbym zrobić jak mówisz... nawet o takim rozwiązaniu myślałem :)
Pytanie czy z obecnego dysku systemowego (nr 1) (na którym mam meeeeega dużo ważnych danych - prawie 3TB) mógłbym zgrać dane poprzez USB w Qnapie na ten nowy dysk systemowy??
czy postawiony nowy system zobaczy ten dysk jako eksternal i bedę miał możliwość skopiowania danych?

Chodzi mi o to aby nie marnować czasu na kilkukrotne z przegrywanie tych danych... z dysku do kompa, z kompa na QNAPa - poza tym to będzie trwało kilka dni :)
Do drugiej wkładam dysk, który był już w QNAPie. Wykrywa go (pokazuje na zielono).
Niestety nie mogę utworzyć Woluminu i Puli pamięci... nie ma go na liście wśród dysków...
Dysk już nawet formatowałem kilka razy poza QNAPem, usuwałem z niego partycje i wciąż to samo!
Nie możliwe.
Wobec tego nie usunąłeś wszystkich partycji.

czy według ciebie po usunięciu partycji problem zniknie?
W narzędziach administracyjnych WIN 10 usunąłem wszystkie partycje tego dysku (było ich chyba 5!) po włożeniu do QNAPa i ponownym podłączeniu do kompa Partycje były widoczne (jakby QNAP przywracał)
 
Pytanie czy z obecnego dysku systemowego (nr 1) (na którym mam meeeeega dużo ważnych danych - prawie 3TB) mógłbym zgrać dane poprzez USB w Qnapie na ten nowy dysk systemowy??
Dlatego opcja z odłożeniem go na biurko jest najbezpieczniejsza.
Tak, zgrasz dane za pomocą tego programu który wskazałem w poście wyżej.
czy postawiony nowy system zobaczy ten dysk jako eksternal i bedę miał możliwość skopiowania danych?
nie wiem, nie sprawdzałem ale chyba nie :)
Chodzi mi o to aby nie marnować czasu na kilkukrotne z przegrywanie tych danych... z dysku do kompa, z kompa na QNAPa - poza tym to będzie trwało kilka dni
3TB danych kilka dni ?
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
czy według ciebie po usunięciu partycji problem zniknie?
W narzędziach administracyjnych WIN 10 usunąłem wszystkie partycje tego dysku (było ich chyba 5!) po włożeniu do QNAPa i ponownym podłączeniu do kompa Partycje były widoczne (jakby QNAP przywracał)
No jasne ze były widoczne. Poniewaz QNAP już zdążył na nowo zainicjować dysk. Ale nie utworzono na nim woluminu. Kolejny krok został dla Ciebie... abyś klikną utwórz wolumin a następnie udziału sieciowe na nim.
 
czy według ciebie po usunięciu partycji problem zniknie?
W narzędziach administracyjnych WIN 10 usunąłem wszystkie partycje tego dysku (było ich chyba 5!) po włożeniu do QNAPa i ponownym podłączeniu do kompa Partycje były widoczne (jakby QNAP przywracał)
No jasne ze były widoczne. Poniewaz QNAP już zdążył na nowo zainicjować dysk. Ale nie utworzono na nim woluminu. Kolejny krok został dla Ciebie... abyś klikną utwórz wolumin a następnie udziału sieciowe na nim.
nie utworzyłem woluminu, bo Qnap nie widział tego dysku... podobnie jak na prtsc...
i w tym problem, wkładałem czysty dysk, bez partycji, Qnap je przywracał, dysk świecił na zielono, po wybraniu z menu Utwóż nowy wolumin ten dysk nie jest widoczny na liście dostępnych dysków
Pytanie czy z obecnego dysku systemowego (nr 1) (na którym mam meeeeega dużo ważnych danych - prawie 3TB) mógłbym zgrać dane poprzez USB w Qnapie na ten nowy dysk systemowy??
Dlatego opcja z odłożeniem go na biurko jest najbezpieczniejsza.
Tak, zgrasz dane za pomocą tego programu który wskazałem w poście wyżej.
czy postawiony nowy system zobaczy ten dysk jako eksternal i bedę miał możliwość skopiowania danych?
nie wiem, nie sprawdzałem ale chyba nie :)
Chodzi mi o to aby nie marnować czasu na kilkukrotne z przegrywanie tych danych... z dysku do kompa, z kompa na QNAPa - poza tym to będzie trwało kilka dni
3TB danych kilka dni ?


No to może tak?
1. Z obecnego dysku systemowego (nr1) zgrywam przy pomocy QNAPa (złącze USB) na dysk (nr5) Backup'owy (taka opcja przegrania danych powinna być najszybsza, może dałoby radę w parę godzin)

2. Wywalam z QNAPa wszystkie dyski
3. czysty dysk (nr2) wkładam do K1 i inicjuję system
4. podłaczam dysk (nr5) Backup'owy z kopią danych przez USB w QNAPie i zgrywam na dysk (nr2 nowy systemowy)
5. Czyszczę dysk (nr1) wkładam do K2 tworzę wolumin
6. podobnie z dyskiem (nr3) i (nr4) z których tworzę RAID

Pytanie, czy ten dysk (nr5) Backup`owy może być dyskiem NTFS?

Czy to nie optymalna opcja?
Dla ciekawych zrobiłem tak:

Jak pisałem przegrałem dane z dysku systemowego na dysk zewnętrzny (FAT32) przez USB (trwało to kilka godzin)
Niestety nie przegrałem wszystkich :-( i do tego jeszcze wrócę...
stary dysk systemowy wyjąłem zapakowałem pozostałe dyski, odpaliłem inicjację na nowo, przegrałem z powrotem cześć danych przez USB z tego dysku zewnętrznego.

Teraz mam świeży system z częścią danych...
Teraz próbuję odzyskać pozostałą część z tego starego dysku systemowego.
Niestety wskazane wcześniej narzędzie Access to Ext 2/3/4, HFS and ReiserFS from Windows widzi dysk i 5 partycji, natomiast do żadnego nie może się dostać.
Dodam, że dysk systemowy był szyfrowany...

Jakieś pomysły na odczytanie danych z tego starego dysku systemowego?
 
pewnie ! - jak pisałem, pod Linuxem - zamontować zaszyfrowaną partycję.

Bash:
sudo apt-get install cryptsetup
sudo cryptsetup luksOpen /dev/sda1 my_encrypted_volume
sudo mkdir /media/my_device
sudo mount /dev/mapper/my_encrypted_volume /media/my_device

jakby nie chciał zamontować bo coś tam sudo udisksctl unlock -b /dev/mapper/my_encrypted_volume i ponownie sudo mount /dev/mapper/my_encrypted_volume /media/my_device

jakby wygooglać tego nie można było :p
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
jestem totalna noga jeśli chodzi o linuksa i konsolę :-(

na kroku 2
po wprowadzeniu komendy: sudo cryptsetup luksOpen /dev/sdb3 my_encrypted_volume
komunikat: Urządzenie /dev/sdb3 nie jest prawidłowym urządzeniem LUKS