Pomoc Problem z połączeniem przez phpmyadmin i HS.

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Gw-Service

Passing Basics
Beginner
8 Luty 2020
26
4
3
43
Ruda Śląska
gw-service.pl
QNAP
TS-x53Be
Ethernet
100 Mbps
Witam Panowie, mam problem z połączeniem się z phpmyadmin do bazy MySql.
W systemie QTS wszystko ustawione poprawnie, oprogramowanie najnowsze. Dziwną rzeczą jest to że phpmyadmin działał bez zarzutu przed update ostatnim na 100% bo go używałem.
  • Serwer SQL - włączony
  • Serwer WWW włączony,
  • Aplikacja phpmyadmin - zainstalowana.
Używam też często do połączeń z bazami HS i też się nie łączy.
Poniżej screen-y z prób połączenia.

upload_2021-8-18_0-9-35.png


Jeśli po IP QNAP-a dam port 3306, daje mi taki komunikat:

upload_2021-8-18_0-10-40.png


Przez HS, daj taki komunikat:

upload_2021-8-18_0-11-33.png


Testowałem różne dane logowania, choć jestem przekonany że są poprawne.
Może to coś Wam podpowie że po wejściu na stronę http://192.168.1.240:80 - nie wyświetla się strona. Mimo tego że w katalogu WEB jest umieszczony testowy plik index.html.

upload_2021-8-18_0-18-50.png


Proszę o pomoc. Od razu informuję że dopiero zaczynam z QNAP-ami, zatem dla mnie każda wskazówka się przyda.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.4.1741 Build 20210726
Model serwera: QNAP TS-453Be
 
A miałem nadzieje, że zmienisz 'myuser' 'mypass' na bardziej odpowiadające.
Zmieniłem ale źle kliknąłem, czasami szybciej coś zrobię niż pomyślę :) Już poprawione, myuser delete

Co do phpmyadmin to w pliku: /etc/config/qpkg.conf powinna być sekcja konfiguracyjna do tej aplikacji. Sprawdź gdzie się ta aplikacja zainstalowała (Install_Path =).
Sprawdź czy nie ma jakiś logów/error'ów w katalogu z instalacją.
Mniemam że tam tylko przez SSH wejdę ??
 
1. Może to problem z uprawnieniami, tworzenie testowego usera i nadanie mu pełnych uprawnień:
CREATE USER 'test'@'localhost' IDENTIFIED BY 'Silne#HasloItd'; GRANT ALL PRIVILEGES ON * . * TO 'test'@'localhost'; FLUSH PRIVILEGES;
Z tego co testuję to mysql na qnapie ma jakiś problem z % jako host. Można spróbować dodać usera z konkretnego IP np:
CREATE USER 'username'@'ip_kompa' IDENTIFIED BY 'Silne#HasloItd'; GRANT ALL PRIVILEGES ON * . * TO 'username'@'ip_kompa'; FLUSH PRIVILEGES;
I wtedy próbować się zalogować do PMA (do PMA logujesz się userem i hasłem do bazy) ale skoro nawet okno logowania się wywala to problem z serwerem www lub samym PMA. PMA chyba nie ma logów bo to tylko apka php ale serwer www powinien zbierać logi i tam powinno być więcej info (gdzie qnap trzyma logi serwera www?).

Masz jakieś aktualne kopie bazy? Może prościej będzie wywalić wszystko razem z configami, postawić na nowo i przywrócić bazę z backupu?
 
1. Może to problem z uprawnieniami, tworzenie testowego usera i nadanie mu pełnych uprawnień:
CREATE USER 'test'@'localhost' IDENTIFIED BY 'Silne#HasloItd'; GRANT ALL PRIVILEGES ON * . * TO 'test'@'l%'; FLUSH PRIVILEGES;
Z tego co testuję to mysql na qnapie ma jakiś problem z % jako host. Można spróbować dodać usera z konkretnego IP np:
CREATE USER 'username'@'ip_kompa' IDENTIFIED BY 'Silne#HasloItd'; GRANT ALL PRIVILEGES ON * . * TO 'username'@'ip_kompa'; FLUSH PRIVILEGES;
I wtedy próbować się zalogować do PMA (do PMA logujesz się userem i hasłem do bazy) ale skoro nawet okno logowania się wywala to problem z serwerem www lub samym PMA. PMA chyba nie ma logów bo to tylko apka php ale serwer www powinien zbierać logi i tam powinno być więcej info (gdzie qnap trzyma logi serwera www?).

Masz jakieś aktualne kopie bazy? Może prościej będzie wywalić wszystko razem z configami, postawić na nowo i przywrócić bazę z backupu?

Siema dzięki za zainteresowanie, zwłaszcza że Support chyba Sam nie wie od czego zacząć :-(.
Jeśli chodzi o prawa, wiesz co poprze Hs bez problemu się łączę już do bazy (jak widać po wcześniejszych postach) i mogę z uprawnieniami z poziomu "root" robić co chcę, zatem, wydaje mi się że nie uprawnienia. Zwłaszcza że poniżej masz wykaz user-ów i wszyscy mają nadanie przeze mnie pełne prawa.
Obserwacje:
Po ponownej inicjalizacji bazy danych w PA, nie ma możliwości wejścia do bazy z żadnego, ani przez phpmyadmin, ani przez HS. Zatem wchodzimy poprzez SSH do NAS-a, potem do MariaDb i dodajemy usera
Kod:
CREATE USER 'admin'@'%' IDENTIFIED BY 'Silne#HasloItd';
GRANT ALL PRIVILEGES ON * . * TO 'admin'@'%';
FLUSH PRIVILEGES;
I wtedy dostajemy możliwość wejścia do bazy jako admin z poziomu HeidiSql. Jednak chcąc wejść do bazy za pomocą loginu "root" wklepując hasło nadania przy konfiguracji za pomocą HS, niema opcji zalogowania się. Oczywiście phpmyadmin nadal nie działa, więc tylko HS mi zostaje.
Przelogowujemy się poprzez HS na konto "admina" i zmieniamy:
"root" localhost na "root" na 192.168.1.% - wiadomo z pełnymi prawami (ja jeszcze zmieniłem hasło - znaczy wpisałem ponownie te co przy inicjalizacji ponownej bazy) i wtedy logując się poprzez SSH dając komendę:
Kod:
USE mysql;
SELECT user,host FROM user;

daje nam wynik:

Kod:
MariaDB [mysql]> SELECT user,host FROM user;
+-------+--------------+
| user  | host         |
+-------+--------------+
| admin | %            |
| root  | 127.0.0.1    |
| root  | 192.168.%    |
| root  | ::1          |
|       | gwxxxxx |
| root  | gwxxxxx |
|       | localhost    |
+-------+--------------+
7 rows in set (0.00 sec)

I dopiero wtedy mamy możliwość wejścia do bazy poprzez HS za pomocą loginu "root" i ewentualnie zmieniać prawa, ustawienia itd...
Zauważyłem jeszcze że nawet dodanie nowego użytkownika z parametrem "%" i pełnymi prawami (np: admin, jak ja to uczyniłem) to ma on ograniczone prawa, nie może zmieniać nic na koncie "root" poza hostem.

Co do "%" na hostach przy user-ach w QNAP-ie, wiesz co nigdy nie miałem z tym problemu, powiem więcej, na pozostałych 8 urządzeniach, zawsze dodaję użytkownika bazy właśnie z % poprzez phpmyadmin do baz danych i zawsze działa.
Jednak dodanie w tym konkretnym wypadku user-a "root" z % i all privileges on, nic nie daje nadal phpmyadmin nie działa.

Dla mnie osobiście po ostatnim update coś się podziało z apk. phpmyadmin (wcześniej na 100% działała) I problem leży w samej apce, bo jeśli po modyfikacjach HS się loguje, z każdego konta, komputera etc.... to tylko phpmyadmin nie startuje :-(

Jeśli chodzi o logi nie wiem gdzie trzyma, w qLogu nie ma za wiele odnośnie błędów itd.. Bardziej zdarzenia systemowe, próby włamania. Choć może czegoś nie wiem, tak jak powiedziałem cały czas się uczę tych urządzeń. Jeśli się mylę, niech któryś z kolegów mnie poprawi.

Choć przyznam że się bawię tym już chyba bardziej do edukacji i chęci poznania gdzie leży problem. Nie lubię jak mi coś nie działa. Szczerze to bazę już postawiłem na hostingu bo potrzebowałem na szybko i działa tam normalnie. Jeśli chodzi o tą bazę na tym qnapie mogę z nią zrobić co chcę, i tak pomału jestem skłonny factory reset całego qnap-a, i wtedy od nowa.
Pytanie czy to coś zmieni i czy moje 2h nie pójdą w las. Ten QNAP służy bardziej jako backup innych urządzeń, więc generalnie niema tam danych które są używane pilnie i cały czas, a sama baza bardziej miała służyć mojej aplikacji CRM właśnie którą chciałem sobie ustawić.

Teraz pytanie do znawców, czy dalej walczyć z wiatrakami, czekać na support, czy factory...... i wtedy się okaże.
 
Jak nie jest to pilne to czekać na support - ciekawe czy wykminią coś innego niż factory reset.

U mnie ma problem z dostaniem się do mysql jeśli user ma % ale ja mysqla na qnapie na codzień nie używam a jakbym musiał to postawię w dockerze cywilizowaną wersję a nie qnapowego ułomka.

W sumie phpmyadmin też można by postawić swojego bo "aplikacja" z qnap store to poprostu wypakowanie zipa i zrobienie symlinka do katalogu web (z gotowym configiem).
Miałem już wywalić mysql i pma z qnapa ale jeszcze się pobawię.

@EDIT:

Możesz samemu wrzucić phpmyadmin na serwer. Pobierz phpMyAdmin-5.1.1-all-languages.zip z Downloads , w katalogu Web stwórz katalog phpmyadmin5, i wrzuć tam zawartość zipa (z podkatalogu phpMyAdmin-5.1.1-all-languages).
Dalej trzeba zmienić nazwę pliku config.sample.inc.php na config.inc.php, edytować go i podać własny $cfg['blowfish_secret'] oraz odebrać uprawnienia zapisu (przez SSH chmod 755 config.inc.php lub z FileStation).
Przechodząc na http://ip_nas:port_www/phpmyadmin5/ powinieneś mieć okno logowania.

Zrzut ekranu 2021-08-19 231357.png Zrzut ekranu 2021-08-19 231428.png
 
Jak nie jest to pilne to czekać na support - ciekawe czy wykminią coś innego niż factory reset.

U mnie ma problem z dostaniem się do mysql jeśli user ma % ale ja mysqla na qnapie na codzień nie używam a jakbym musiał to postawię w dockerze cywilizowaną wersję a nie qnapowego ułomka.

W sumie phpmyadmin też można by postawić swojego bo "aplikacja" z qnap store to poprostu wypakowanie zipa i zrobienie symlinka do katalogu web (z gotowym configiem).
Miałem już wywalić mysql i pma z qnapa ale jeszcze się pobawię.

Tak zrobię, bo sam jestem ciekawy co jest nie tak i czy ogarną temat.
Wiem, równie dobrze mógłbym postawić Debian, Ubuntu na Virtualu, czy jak Sam wspomniałeś w dockerze (choć tego jeszcze nie robiłem) - ale ten qnapowy ułomek na potrzeby tej apki CRM sobie radzi i to całkiem nieźle na innych urządzeniach.

Myślisz o postawieniu po SSH bezpośrednio ?? No ja się na siłach jeszcze nie czuję, choć pewnie z wujkiem google czy forum bym sobie poradził.

A u mnie musi być user z % inaczej apka (CRM) nie widzi bazy, ani po admin, ani po root. Zawsze wchodzę po phpmyadmin i dodaję usera crm z % i wtedy idzie.

Zatem puentując, czekam na support. Oczywiście dam znać w temacie co odpisali. Póki co zapytali czy mam porty puszczone (3306) żeby mogli się dostać do bazy, tyle i cisza... .
 
A u mnie musi być user z % inaczej apka (CRM) nie widzi bazy, ani po admin, ani po root. Zawsze wchodzę po phpmyadmin i dodaję usera crm z % i wtedy idzie.
No w sumie tak powinno to działać bo CRM łączy się bezpośrednio z bazą więc % mówi o dowolnym hoście.

Myślisz o postawieniu po FAQ SSH bezpośrednio ?? No ja się na siłach jeszcze nie czuję, choć pewnie z wujkiem google czy forum bym sobie poradził.
Instrukcja wyżej - proste jak j... ;)

Póki co zapytali czy mam porty puszczone (3306) żeby mogli się dostać do bazy, tyle i cisza... .
W sumie z bazą nie masz już problemu tylko z phpmyadminem. Swoją drogą po co phpmyadmin skoro masz HeidiSQL - powinno się dać zrobić to samo co w PMA?
 
No w sumie tak powinno to działać bo CRM łączy się bezpośrednio z bazą więc % mówi o dowolnym hoście..
I tak działa :)

Instrukcja wyżej - proste jak j... ;)
Pewnie kiedyś przy bardziej skomplikowanym projekcie zajdzie taka konieczność.

W sumie z bazą nie masz już problemu tylko z phpmyadminem. Swoją drogą po co phpmyadmin skoro masz HeidiSQL - powinno się dać zrobić to samo co w PMA?
Zgadza się, ale nie zawsze mam komputer z sobą i przykładowo loguję się z kompa jakiegoś klienta :) , a poza tym jak powiedziałem, nie lubię jak mi coś nie działa, skoro ma działać ? :p
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
Dobra wymyśliłem coś jeszcze co może coś pomoże:

W ustawieniach serwera WWW jest możliwość edycji php.ini i u mnie domyślnie log_error =Off jak zmienisz ten wpis na log_error =On to po wejściu na stronę (wtedy strona się wywala z błędem) w katalogu Web/phpmyadmin/ powinien się pojawić plik error_log?
 
Dobra wymyśliłem coś jeszcze co może coś pomoże:

W ustawieniach serwera WWW jest możliwość edycji php.ini i u mnie domyślnie log_error =Off jak zmienisz ten wpis na log_error =On to po wejściu na stronę (wtedy strona się wywala z błędem) w katalogu Web/phpmyadmin/ powinien się pojawić plik error_log?
Niestety nic to nie dało, ani błędu nie wyświetla, ani nie tworzy pliku error_log :(
 
A odnośnie PMA to chyba problem jest z wbudowanym w qnapa serwerem www. Nie widać tak jakiś błędów przy uruchamianiu tego serwaera? Może masz już coś uruchomione na tym samym porcie co www qnapa?
 
A odnośnie PMA to chyba problem jest z wbudowanym w qnapa serwerem www. Nie widać tak jakiś błędów przy uruchamianiu tego serwaera? Może masz już coś uruchomione na tym samym porcie co www qnapa?
Nie właśnie wszystko posprawdzałem, wszystkie standardowe porty są pozmieniane, tak jak w QNAP-ie tak i w Routerze. Przy instalacji niczym nie pluł, wtedy by było wiadomo że coś nie tak, wszystko w normalnej kolejności się instaluje itd....
Właśnie przed chwilą Support poprosił o zdalny dostęp, już im dałem, czekamy.
Na moje, mógłbym się założyć że będzie, reset to factory defauld, bo tak na serio wsio sprawdziliśmy, krok, po kroku. To, jak wspominałem wcześniej, wywaliło przy ostatnim update.
Czekamy co napiszą.
 
Nie do końca wszystko. Niestety nie wiem gdzie są logi do serwera www w qnapie. Mała uwaga. Były włamania do qnapa przez błędy w PMA - paczka dostępna do instalacji jest jakoś z 2019.
 
Nie do końca wszystko. Niestety nie wiem gdzie są logi do serwera www w qnapie. Mała uwaga. Były włamania do qnapa przez błędy w PMA - paczka dostępna do instalacji jest jakoś z 2019.
Miałem na myśli wszystko w kwestii portów, ustawień etc... to co wiem.
No ty to wiesz jak mnie wystraszyć, ja mam za sobą podwójne szyfrowanie w 4 urządzeniach. Zaraz tylko support skończy i będę wiedział co i jak,gdzie błąd był, wywalam PMA z wszystkich urządzeń, dzięki za cynk. Staram się być na bieżąco ale o PMA słyszę pierwszy raz. O Hybrid Backup i Multimedia Console słyszałem (zresztą oficjalnie się przyznali do tego z QNAP-a) ale o PMA mnie zaskoczyłeś.
Zatem Panowie, jak przypuszczałem kończymy na Factory..... Niestety Panowie z Support-u też nie dali rady. Co prawda chcieli odesłać mnie do inżynierów z Taiwanu ale po analizie rozmowy z Panem Mariuszem z supportu, doszedłem do wniosku że jest to chyba tylko strata czasu. Faktem jest że muszę pochylić głowę i przyznać że może tak być, że pozostałości wersji beta mogą powodować problemy, i w momencie update z 26 lipca coś się zadziało i przestało działać. Ponieważ miałem wersję beta jakiś czas zainstalowaną ale po downgrade (już jakiś czas temu) wszystko działało. Zatem dziś popołudniu factory reset, tyle. Mam tylko nadzieję że to zadziała, bo mam tutaj nutkę niepewności. Oczywiście poinformuję o wynikach.
Panowie, trochę to trwało ale ciągle coś, praca, praca itd...
Dziś znalazłem trochę czasu.
Zatem bardzo ciekawa sytuacja ponieważ po "Przywróć ustawienia fabryczne - i sformatuj wszystkie woluminy" wgranie ustawień (samych ustawień z backupu), nie zadziałało, powiem więcej, potem Nie udało się utworzyć puli pamięci i wolumenów. Reset ustawień ponowny też nic nie dał, nadal był fuck'up. Jednak, trzecie podejście i "Zainicjuj ponownie serwer NAS" dało oczekiwany efekt, wszystko wróciło do normy. Choć w tym wypadku już nie przywracałem backupu, tylko wszystko ręcznie od nowa. Obecnie serwer WWW działa bez problemu, SQL też, phpmyadmin również.
Niestety, support nie poradził jak pisałem wcześniej. Trochę jestem zawiedziony, ponieważ akurat w przypadku tego serwera niema problemu, bardziej służy jako backup awaryjny, etc...etc.... czyli zrzut jednodniowy baz moich klientów itd.... więc tak naprawdę skasowanie go nie było problemem i zgranie backup z innego serwera. Jednak, jeśli byłby to mój już firmowy, który stoi w firmie, identyczny ale już zupełnie inaczej wykorzystywany, to bym się trochę poirytował koniecznością stawiania od podstaw i konfiguracji od zera.
Puentując, cel osiągnięto, a jakimi "narzędziami" to już inna kwestia.
Wszystkim dziękuję za pomoc i chęć pomocy, porady i zaangażowanie.
Można zamykać.
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. max_allowed_packet
  2. baza danych w qnapie
  3. phpmyadmin nie można edytować config
  4. phpmyadmin hasło