Problem ze znikającymi danymi i ustawieniami

A

arkads

Guest
Witam

Mam QNAP TS-409 PRO i dyski 4x Seagate ST3500320NS SN05 na tym ustawiony Wolumen Dysku RAID 6, ustawione konta użytkowników oraz udziały sieciowe, drukarka sieciowa. Okazało się, że nagle gdzieś zniknął mi nagle jeden udział, a do innego nie mogę wejść mimo, że publiczny. Pozostałe jak się zdaje działały ok. No to wszedłem w panel sterowania przez http i zajrzałem do udziałów, naprawdę nie było jednego, a drugi mimo, że widoczny to nie pokazywał przydzielonych użytkowników, a próba dopisania nie powiodła się. No to restart QNAPa. I co? I jeszcze gorzej. Nie ma nic kompletnie. QNAP widzi dyski, widzi wolumen RAID 6 ale jest on nieaktywny. Wejście w Panel Zarządzania Użytkownika daje komunikat, że wolumen albo jest formatowany albo sprawdzany, ale nic takiego się nie dzieje. Kilka restartów i nic. Więc sam wciskam Sprawdź Dysk (w tabeli Logiczne Wolumeny) i czekam. Po restarcie nadal nie ma udziałów ale za to jest Wolumen Dysku RAID 6 - status - gotowy. Miejsce całkowite - 914,76 GB, miejsce wolne - 882,08 GB. Różnica - 32,68 GB. Tyle mniej więcej co dane, które pwinny być na dyskach. Posiadam plik zapisanej konfiguracji urządzenia. Ostatni wpis w logu jest o włączeniu serwera o 8:50, dalej pustka. Serwer działał cały dzień kopiowanie plików było i drukowanie ale to wszystko w minimalnej ilości. Pod koniec dnia drukarka przestała reagować (dodam, że normalnie to strasznie wolno działa na tym serwerze) ale nie przejąłem się tym tylko przepiąłem drukarkę do laptopa. Kiedyś była podobna awaria zanim zacząłem używać QNAP, tuż po konfiguracji ale zrobiłem na nowo i nie było problemu.

Jak odzyskać stan pierwotny wraz z danymi?
Jaka jest przyczyna takich awarii?
Czy to normalne w serwerach QNAP?

pozdrawiam
 
arkads napisał:
...
Czy to normalne w serwerach QNAP?
...

Posiadam TS-509 więc mogę wypowiadać się w tym temacie. Urządzenie działa już prawię 3,5 miesiąca, przeżyło 3 aktualizacje oprogramowania i jeszcze nic się z nim nie działo. Ilość danych około 350 GB. Trzeba pamiętać iż RAID nie jest żadnym typem backupu. Raid powoduje jedynie zwiększenie wydajności, lub może zminimalizować utratę danych w przypadku awarii jednego z dysków. Jeżeli chcemy być naprawdę bezpieczni o swoje dane to raczej zewnętrzny dysk i ręczna archiwizacja danych wchodzi w grę (oczywiści w przypadkach domowych).

Zapraszam na forum.qnap.com tam są opisane przypadki podobne do twoich

Pozdrawiam
Jarek
 
Byłem tam już wczesniej.
Znalazłem taki post https://forum.qnap.com/viewtopic.php?f=50&t=10528&p=49348&hilit=lost+raid#p49348
Popatrzę jeszcze później.

Ale skoro istnieje polskie forum mimo, że ubogie to czemu tu nie pisać? No chyba że ma pozostać ubogie.

Jeśli chodzi o dane to kopie najważniejszych mam, poza tym były tam jakieś zdublowane dane do weryfikacji. Jednak chcę powalczyć z odzyskaniem ich.

To urządzenie działa jakieś 6 miesięcy i padło już 2 razy, a padać bez powodu chyba nie powinno. Soft aktualizowany raz bo tylko jeden był nowszy. Tak czy siak pytanie czy to normalne w urządzeniach QNAP jest nadal aktualne. Powyższe również.

Dzięki za info.
 
Koledzy mam ten sam problem na TS-109 II
Dzisiaj uruchamiam kompa i okazuje się że nie moge się zalogować na dyski sieciowe, więc loguje się na serwer NAS i co się okazuje nie ma żadnych katalogów, pusto .
Zalogowałem się przez putty i te katalogi istnieją i są w nich dane ale za chorobe nie ma ich na stronie administracyjnej G-napa.
Nic nie można z tym zrobić, drugi raz mi tak się stało.
Czy jest możliwość podmontowania żeby były znowu widoczne i czym to jest spowodowane.
Serdecznie pozdrawiam
 
w przypadku TS-109 to troche dziwna sprawa poniewaz urzadzenie to nie ma raida i wykorzystuje system partycji EXT3+mod co oczywiscie nie powinno byc problemem

fakt mialem taki przypadek co do TS-109, ze konfiguracja wysypywala sie a system identyfikowal sie jako uLinux - zwykle tak sie dzialo po zainstlowaniu optware i innych syfow do systemu...
ciezko powiedziec co sie stalo z Twoimi danymi... moze poprostu nie sa podmountowane, wpisz w konsoli polecenie:
# mount
i pokaz wynik


@arkads
niestety znane sa problemy z TS-509 u polskiego dystrybutora... z tego co nawet wiem to poszlo ostantio 5 uszkodzonych TS-509 do Taiwanu na serwis
powiem w ten sposob... jesli raid sie odmountowal to mozna recznie podmountowac dyski i odpalic raid'a... nie powiem CI jak to zrobic, ale jesli masz wystawionego TS-509 na zewnatrz to moge sie zalogowac i cos z tym zrobic
ale mimi wszystko proponuje kontakt z serwisem ... sam zdecyduj co robic

nie mam tez pojecia czy QNAP naprawil ta usterke czy nie, nie wiem czy to wina softwaru... czy moze sterownika kontrolera IDE... ja oczywiscie obstawaiam ze to wina sterownika w kernelu lub samego chipa (kontrolera SATA) - w TS-509 jest uzyty chyba chip Marvell'a, moze to byc np. 88SE6145 ktory jesli sie nie myle ma problemy z systemem Ubuntu - lub odwrotnie
trzeba tez podkreslic ze wlasnie TS-509 bazuje na systemie Ubuntu wiec dla mnie to jest wytlumaczenie problemu... ale moge sie mylic - to sa tylko moje przypuszczenia.

Marvell jest ekonomicznym dostawca ukladow na ktorych buduje sie roznego rodzaju sprzęt, jednak ich produkty nie zawsze sa dobre i stabilne.

Mam nadzieje, ze kolega z EPA Systemy zaangażuje sie w sprawe i nadmieni nam slowo co z tym fantem robic... Sam zreszta ide pisac maila do menadzera projektu TS-509... jak cos bede wiedzial konkretnego ... to sie odezwe.

---
Sorry za bledy stylistyczne, ale jest 02:24 i kompletnie nie mam sily. Tym bardziej ze caly dzien dzis wymiotowalem, wypilem ze 3 redbull'e, 3x mountain dew i kilka 2KC - mialem okazje grac jako DJ w sobote na imprezce urodzinowej mojego kolegi (http://itlite.pl/oley.jpg) i niestety przesadzilem z %%%% - nie pamietam nic od 01:00 do 05:00 :( - i przechodze definitywnie na abstynencje :)