Pomoc Program i jego baza Microsoft SQL Server

dziadek-NET

Network Architect
Q's Professional
2 Styczeń 2016
511
21
18
40
QNAP
TS-x51
Ethernet
null
Witam

Mam pytanie do was, aktualnie korzystam z programu X który aktualnie jest zainstalowany na Virtualnym systemie (Win 7)
Wszystko działa prawidłowo, wszystkie komputery klienckie na których jest zainstalowany program X łączy się po sieci lokalnej z programem bazowym serwerowym i wszystko jest OK.

Problem pojawił się gdy chcę wyjść z laptopem poza sieć lokalną (łączenie się poprzez Open VPN za pomocą internetu telefonii) i tutaj pojawia się problem.
Laptop / program kliencki nie widzi / nie może się połączyć z bazą.

Dostawca programu informuje:

Istnieją dwa interesujące warianty wykorzystania serwera bazy danych w internecie

  • użycie serwera SQL od dostawcy internetowego, który udostępnia usługę hostowania bazy danych na serwerze Microsoft SQL Server (np. WEBIO.PL)
  • użycie serwera VPS (Virtual Private Server) z systemem Windows (maszyny wirtualnej) i zainstalowanie na nim serwera SQL (opcja podobna do powyższej ale dająca znacznie większą kontrolę nad serwerem bazy danych). Taką usługę oferuje wielu dostawców hostingowych.
Inną alternatywą jest użycie sieci typu VPN, tak aby komputery będące w różnych lokalizacjach tworzyły wspólną prywatną sieć.


Program nie działa a z tego co widzę są 3-y możliwości
A) zainstalowanie bazy na hostingu (ostateczność)
B) pozostawić jak jest obecnie, baza na virtualne + Open VPN
C) zauważyłem że Qnap ma usługę Serwer SQL --> czy to też rozwiązanie, nie wiem czy kłopotliwe i najgorsze z tych 3-ch wariantów.

Czy jest tu osoba która mogła by na to zerknąć i poustawiać to jak należy ?
 
Twój VPN nie gada z siecią LAN Twojego nasa , wypchaj route dla tej sieci w konfiguracji OpenVPN i po sprawie
* Twój VPN nie gada z siecią LAN Twojego nasa - dlaczego tak uważasz ? Sprawdzałem w aplikacji VPN Qnap że jest nawiązane połączenie, podana nazwa użytkownika i aktywność połączenia (użytkownik to nie admin ma ograniczone prawa czy to może być problem ?)
* wypchaj route dla tej sieci w konfiguracji OpenVPN i po sprawie ---> co masz na myśli ?
 
Nie wiem jak to sprawdzić ?
Na co dokładnie mam spojrzeć gdzie wejść ?
Eee nie wiesz jak sprawdzić czy komputery się widzą w sieci? Bez takiej wiedzy konfiguracja VPN i czegokolwiek sieciowego to droga przez mękę ...

Czy w przypadku połączenia VPN mam dodatkowo przekierowywać porty na routerze ? chyba nie ?
Nie!

Generalnie po połączeniu do sieci VPN masz widzieć swoją sieć (nie zależnie od tego czy będzie to przypisanie adresów VPN-a do tej samej sieci czy robienie routingu między sieciami).

Ale to wszystko jakby niezwiązane z QNAPem a w szczególności z działem w którym stworzony jest temat.
 
Eee nie wiesz jak sprawdzić czy komputery się widzą w sieci? Bez takiej wiedzy konfiguracja VPN i czegokolwiek sieciowego to droga przez mękę ...
Uruchomiłem Open VPN na komputerze klienckim. Wszedłem do katalogu sieć i jest tam tylko komputer kliencki. Po przełączeniu się na sieć wewnętrzna wi-fi, katalog wypełnia się wszystkimi urządzeniami w sieci (komputery / drukarki)
Zatem mam coś źle skonfigurowane ? tylko co jest przyczyną i jak to sprawdzić ?
Zły adres IP ? jak to poprawić ?

A może zmienić na inny standard niż Open VPN ?


Prawdopodobnie doszedłem co było przyczyną w opcjach po stronie Qnap zaznaczyłem
"Używaj tego połączenia jako domyślnej bramy dla urządzeń zdalnych"
Testując komputer kliencki wykrył bazę i program działa.

Więc ten problem z połączeniem do bazy znikł w tej formie jak opisałem.
Ale chyba nadal coś jest nie tak skonfigurowane skoro nie widzę innych komputerów i drukarek w sieci :-( ?
Było by fajnie aby coś wydrukować zdalnie ;)
 

Załączniki

  • QVPN.png
    QVPN.png
    51 KB · Wyświetleń: 73
  • QVPN 2.png
    QVPN 2.png
    44,9 KB · Wyświetleń: 72
  • QVPN 3.png
    QVPN 3.png
    64 KB · Wyświetleń: 73
bo to jest na nasie - Twój klient VPN wie że może gadać z QNAPem , ale nie z drukarką która jest POZA siecią VPN.
(masz sytuacje że zielona strzałka działa, a czerwona niet).

Mam dwa pytania czy włączenie opcji "Używaj tego połączenia jako domyślnej bramy dla urządzeń zdalnych" było tym krokiem o którym mówiłeś ?
Czy jest jeszcze inny myk ?

Rozumiem że nie ma co liczyć na drukarkę po VPN ?
a inne komputery w sieci lan chyba też, musiał by być chyba VPN odpalony na routerze a nie wiem czy jest taka opcja.
 
czy włączenie opcji "Używaj tego połączenia jako domyślnej bramy dla urządzeń zdalnych" było tym krokiem o którym mówiłeś ?
rozwiązało główny problem.

Rozumiem że nie ma co liczyć na drukarkę po VPN ?
tak jak pisałem
trzeba dodać na końcu pliku wygenerowanego przez VPN QNAPa , linie (pisane pod przykład z screenshota):
route 192.168.1.0 255.255.255.0
 
tak jak pisałem
trzeba dodać na końcu pliku wygenerowanego przez VPN QNAPa , linie (pisane pod przykład z screenshota):
route 192.168.1.0 255.255.255.0

Czy ja mam zastąpić 0 "192.168.1.0" właściwą końcówką numeru jaki ma drukarka ?

Dopisałem linie
route 192.168.1.6 255.255.255.0

I niestety nic się nie drukuje (nie ma już komunikatu że drukarka jest offline) ale nadal strony się nie drukują

W oknie z połączeniem pojawia się błąd z linią route
Po zmianie
z
route 192.168.1.6 255.255.255.0
na
route 192.168.1.6 255.255.255.255

Błąd zniknął ale nadal nic się nie drukuje
 

Załączniki

  • VPN.png
    VPN.png
    43,1 KB · Wyświetleń: 78
nie ma czegoś takiego
OK ale ten adres też nic nie pomaga, chyba jeszcze coś trzeba poprzestawiać.
Próbowałem z dwoma adresami IP z dwoma drukarkami tak samo, żadnej reakcji na
route 192.168.1.0 255.255.255.0
Mam jeszcze pytanie do kolegów.

Hmmm jak pisałem wszystko działa pięknie ale jak się okazuje na np. sieci komórkowej.
Dzisiaj laptop z Open VPN został podłączony do sieci Fi-Wi w tej samej miejscowości inny lokal ale ten sam operator lokalny internetu ta sama sieć.
Ale różne adresy IP.

I tu znowu nie działa połączenie do bazy.
Osoba z tym laptopem na dzień dzisiejszy może pracować zdalnie jedynie gdy komputer będzie korzystał z udostępnionego internetu z sieci komórkowej.
A jak przełączy się na własną sieć wi-fi to już jest problem.
Program nie wykrywa bazy. Coś się tu gryzie z tym Open VPN, nie wiem --> wewnętrzne sieci lokalne w jednej puli u jednego operatora internetu.

Czy macie jakiś pomysł ?
Coś trzeba dopisać jakąś linie do konfiguracji ???
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Microsoft SQL Server
  2. ustawienie mtu