Proszę o pomoc w dokonaniu wyboru (TS-932PX-4G vs TS-h973AX)

Adaware

Nowy użytkownik
Noobie
31 Styczeń 2021
6
0
1
68
QNAP
TS-x20U/TS-x21U
Ethernet
Thunderbolt 20Gb/s
Dzień dobry,
rozglądam się za nowym serwerem NAS, bo stary już ledwo zipie. Zastanawiam się pomiędzy TS-932PX-4G, a TS-h973AX. Czy ktoś ma wiedzę, czy dużo stracę pod względem kultury pracy, szybkości odczytu/zapisu danych wybierając tą tańszą opcję? Brałem pod uwagę, możliwość dokupienia w przyszłości do TS-932PX-4G karty rozszerzającej zapewniają dodatkową obsługę dysków M.2 SSD i dodatkowej pamięci RAM (2x8GB), ale wtedy cenowo już bliżej do TS-h973AX.
NAS miałby służyć archiwizowaniu mediów plikowych i sporadycznie do montażu filmików przy użyciu Davinci Resolve.



Pozdrawiam.
 
Witaj,

od siebie powiem tak : bierz od razu ten trochę droższy, ale już na starcie lepszy.

Finalnie, gdy dokupisz kartę rozszerzeń wyjdą podobne pieniądze jak piszesz, ale od razu zyskujesz wyższą wydajność urządzenia i unikasz ewentualnych problemów, że coś jednak nie działa tak, jak powinno (obiecali).

Już wiele lat temu były prowadzone statystyki na temat tego, czy kupić tani komputer (cały zestaw) za 600 $, czy dobry za 1.000 $ ?

I co się okazało ?

Tani działa w miarę przyzwoicie przez 1,5 - 2 lata, o ile się nie zepsuje dzień po gwarancji. a dobry 3-4 lata.

Używamy tego sprzętu na co dzień, tak samo, jak pralki, czy lodówki. Tak wiec przez okres 10 lat wydamy na tani komputer 3.000 $, a na dobry ... 3.000 $ :D

Co zyskujesz kupując dobry ? Może podam analogię do samochodów :

tani komputer to taka Dacia, jeździ, ale szału ni ma
dobry komputer to już bardziej AUDI A4, może MAZDA 6.

Nie wiem, czy to do Ciebie przemawia, ale sam to przerabiam na sobie (jak każdy tutaj :) )

Zacząłem przygodę z NAS'ami lata temu, najpierw było S 1 dyskowe, za chwilę to sprzedałem i nabyłem model 2 dyskowy, zabawa z RAID 1 itp.

Do domu może to by wystarczyło jako dysk sieciowy, ale gdy zacząłem mieć problemy z pracą podobnego serwera w firmie znajomej, gdzie tylko było trochę danych przechowywanych na dyskach. Jeden z nich padł w tak wredny sposób, że nawet RAID 1 nie pomógł, nie było do nich dostępu.

Pech chciał, że akurat byłem na urlopie poza miejscem zamieszkania, wiec kilka osób w firmie układało papierki, zamiast normalnie pracować. I to był impuls, by przekonać szefostwo do zakupu czegoś lepszego, stanęło na modelu 4 dyskowym, który działał dobre kilka lat, dyski już w RAID 5, do tego backupy 3-2-1, ale i to przestało wystarczać.

W firmie pojawiły się nowe programy wymagające miejsca, miejsca i jeszcze raz miejsca, a przy tym wydajności.

Tak więc 2 lata temu nadeszła kolejna zmiana, tym razem dość mocno w górę ( TS-453A, 4 GB RAM na TS-h886, 32 GB RAM). Do tego szybki switch QNAP, karty sieciowe 2,5 Gbs i problemy zniknęły.

Świat nie stoi w miejscu, musimy go gonić m.in. przez zakupy nowego sprzętu. Sam miałem w domu 8 lat TS-651, a od miesiąca cieszę się z TVS-H674. Ciężko to opisać w kilku zdaniach, ale sam z czasem dostrzeżesz różnicę w takich drobiazgach, jak różnica w wydajności, klikasz i po kilku sekundach masz odpowiedź, a na starym (słabszym) serwerze czekasz, czekasz i ciągle czekasz...

Albo np. to, że jak masz system QTS, zaniknie prąd (nie przez brak UPS, to BEZWZGLĘDNA KONIECZNOSĆ !!!), a przez nieuwagę, wtyczka od zasilania się wypnie, albo pstrykniesz niechcący wyłącznik.

Włączasz serwer, czekasz kilka minut, piknie, a potem na QTS czekasz godzinami (w zależności od pojemności RAID), a na QTS Hero nawet nie zauważysz problemu, bo go nie ma :D

Tak więc moim skromnym zdaniem polecam : bierz od razu lepszy model, z dodatkiem QTS Hero :)

Pozdrawiam,

S.
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong i jerry1333
Dziękuję bardzo za tak obszerną odpowiedź :D Świetnie przedstawiona alegoria :p.
Dzięki Twojej pozytywnej opinii zdecydowałem na tego droższego NAS'a. Teraz zbieram na dyski HDD :).
I w związku z tym mam jedno pytanko.
Czy ktoś się orientuje, czy system operacyjny w tym modelu jest instalowany na dyskach SSD, które wkłada się w te dolne wnęki w 2,5 calowych gniazdach?


Pozdrawiam serdecznie.
 
Witaj,

spojrzałem do specyfikacji , a tam jest napisane :

two 2.5-inch U.2 NVMe SSD slots (Slot 1 & 2 support both U.2 NVMe and SATA SSDs )

Tak więc odpowiedź na Twoje pytanie brzmi : tak.

Ale... To nie są zwykłe dyski SSD, które możesz kupić w sklepiku za rogiem, tylko w standardzie U.2 .

Na szybko znalazłem to : https://www.scan.co.uk/products/960...u2-6800mb-s-read-4000mb-s-write-1000k-180k-io

Oczywiście to tylko przykład, zobacz na niemieckim Amazonie, tam bywa najtaniej.

Tam są zalecane dyski U.2 NVMe PCIe Gen 3 x4, czyli 3 generacja, nie 4.

Szukaj.

S.
 
Mam akurat dwa (sprawdzone w 973 i nie tylko, działa jak trzeba) adapterki M.2/2280>U.2 gdyby kolega Adaware zechciał, to do niedrogiego kupna po 80 za sztukę. Agitacja zakończona.
 
No i to jest ciekawa opcja,

tylko pytanie : która generacja M.2 / U.2 ?

Bo to, że działa, to ok, ale jak działa ?

Piszę o tym, bo akurat w weekend przenosiłem i ustawiałem sieć komputerową w nowym miejscu, niby wszystko jest, gniazda na ścianach, routery i przełączniki w szafie na 1 piętrze (biuro na parterze), ale nagle widzę, że jeden z komputerów ma prędkość połączenia 10/100 Mbs, pomimo, że jest podpięty kartą do switcha 2,5 Gbs (oba urządzenia).

Szafa jest robiona "po Irlandzku" :D, po prostu strach się bać.

Na pierwszy rzut oka : 3 UPS, kilka dziwnych urządzeń nieznanego przeznaczenia, kilka listew do połączeń, kilka przedłużaczy dla prądu, a do tego setka kabli do niczego nie podłączonych...

Finalnie znalazłem winowajcę, jeden z kabli pomiędzy WAN a moim switchem robił "pod górkę" ;)

I takie niuanse się zdarzają, więc dlatego pytam.

Swoją drogą to trochę dziwne, że nowy serwer nie ma portu na płycie głównej typu M.2 Gen. 4, od razu z magistralą do procesora. Ale może to jest zastrzeżone dla wyższych modeli, typu TS-H674 (H-874 i wyższych), który akurat sam nabyłem niedawno ?

Szukaj, kombinuj ;)

Pomyślności, niech Ci serwer służy :D

S.
 
Dziękuję za odpowiedzi, rozumiem że mogę w ten sposób oszukać system kupując np. adapter QDA-UMP co poskutkuje możliwością postawienia systemu na dysku SSD M.2 w wnęce dysków U.2 PCIe NVMe SSD. W innym przypadku jestem zmuszony kupić dysk klasy korporacyjnej U.2 PCIe NVMe.
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Nic nie oszukujesz, konwertujesz tylko fizyczny rozmiar M.2 na U.2. Te dwa sloty są normalnie podpięte pod CPU, szeroko na x4 każdy
 
Witam,

nie testowałem takiej przejściówki, wiec nie zabieram zdania.

Jeżeli @pimposh twierdzi, że tak, to bierz i działaj.

Pozdrawiam

S.
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Gdzież ja bym szanownej gawiedzi forumowej miał niesprawdzony temat wciskać.


IMG-1782.jpg


Samo oryginalne QNAPowe QDA-UMP (pojedyńcze) po lewej kontra ICY DOCK MB705M2P-B. Różnic w działaniu nie ma, oba to adaptery PCIe 3x4.
Jest też bardziej przyszłościowe QDA-UMP4 czyli identyko ale PCIe 4x4 choć w przypadku modelu o którym autor wątku rozprawia, zbytek, nic nie wnoszący.

Jak przechodziłem na duże flaszowe rozwiązanie, i miałem dłuższy czas oczekiwania na nowe U.2, przećwiczyłem te przejściówki w boju i nic złego się nie dzieje.
Największa wada to, że dyski M.2 mogą być za małe pojemnościowe, wtedy prawdziwe U.2 jest jedynym rozwiązaniem, pomijając inne plusy U.2

W h973 bo jeszcze taki staruszek mnie się zachował awaryjnie pod backupy, sprawdziłem jeszcze QDA-U2MP - czyli 2x M.2 w jednej kieszonce z bifurkacją. Działa dobrze i stabilnie.
973.png
 
  • Lubię to
Reakcje: Lebcio

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. 932px
  2. TS-h973AX
  3. 453a
  4. ts-h973
  5. adapter
  6. nvme samsung
  7. ssd na system
  8. QNAP TS-453A