Pomoc Przepadły dane po 10sek resecie - QNAP TS-351

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

komar190

Nowy użytkownik
Noobie
26 Sierpień 2020
4
2
3
42
QNAP
TS-x51
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Witam wszystkich jestem tu nowy, chociaż z rozwiązań NAS korzystam już parę ładnych lat.

Potrzebuję pilnej pomocy przy odzyskaniu danych z dysku Plextor M2 Nvme
Urządzenie od kilku dni zaczęło zachowywać się jakoś dziwnie. Często nie było dostępne. Nie zawsze były dostepne udostępnione zasoby (poprzez skrót na pulpicie do konkretnego folderu). Myślałem że to kapryśna siec, bo w sieci są w większości komputery na windowsie xp.
Parę dni przed krytycznym momentem utraty danych, serwer kilka razy ginął w sieci i za chwilę pojawiał się z inną nazwą (tą nadaną fabrycznie/domyślnie) i dostępu do danych już wtedy nie było. Wyłączenie i włączenie załatwiało sprawę na krótką chwilę. Przyszedł mi do głowy pomysł żeby zresetować ustawienia.
Znalazłem info na necie o 3sek sposobie oraz 10sek sposobie. Upewniłem się że przy obu sposobach dane z dysku nie przepadają.
Przycisnąłem na 3sek i wydawało mi się że nic się nie dzieje. Tak jakby wcześniejsze zachowanie NASa pozostało.
Wcisnąłem na 10szek reset i prawdopodobnie wydałem wyrok na bardzo wrażliwe dane firmowe - katalogi z danymi zamówień.

Po resecie, serwer chciał się zainicjalizować i w którymś momencie inicjalizacji wyświetlił się komunikat że jesli zaznaczę opcję inicjalizacji dysków to zostaną one wykasowane. Zaznaczyłem opcję zeby zainicjalizował się tylko serwer, bez dysków. Po inicjalizacji serwera, wszystko zadziałało ale dysk wydaje się być pusty. Tzn nic konkretnego z nim nie robiłem ale, nie jest dodany jako nowy wolumen ani nie jest dodana nowa pula pamięci - bo chyba te 2 procedury powodują wyczyszczenie wszystkiego.
Pomóżcie co robić dalej.

Mam 2 dyski - ten najważniejszy to M2 Nvme Plextor 1TB na którym są ważne dane i drugi Seagate talerzowy 1TB na którym nic nie było.
Jak przywrócić udostępnione foldery na Plextorze?
Nic nie grzebałem, żeby nic nie nadpisywać.

Czekam jutro na helpdesk poprzez teamviewer, ale po całym dniu spędzonym na czacie z nimi nie mam złudzeń, najdelikatniej mówiąc - oni nie pomogą.

Dodam tylko że serwer nie jest podłączony do chmury i internetu bo nigdy tego nie potrzebowałem. Wręcz jest to zabieg celowy.
Serwer ma działać lokalnie w firmie i taka miała być jego funkcja.


Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.6.0959 Build 20190531
Model serwera: QNAP TS-351
 
1. masz kopie danych ?
2. długi reset kasuje dużo ustawień , ale nie dane na dyskach - żeby do nich się dobrać trzeba , zrobić ten sam udział na właściwej puli.
3. z opisu usterki wynika uszkodzenie płyty głównej , sprzęt jest na gwarancji ?

Jak nic nie pomoże, to palisz R-Studio i robisz skana - bez raidów to tylko EXT4 do skanowania.
 
1. nie robiłem kopii danych bo wydawało mi się ze na tego typu sprzęcie takie rzeczy się nie dzieją

2. nie wiem jak się w ogóle do tego zabrać bo dysk Plextor jest widoczny w ControlPanel w zakładce Pamięć --> Dyski/VJbod ale oprócz samego statusu że dysk jest OK wyglada jak nowy dysk, bez dodanego woluminu i przydzielonej puli pamięci. Nie wiem jak ustawiać przydzielać udziały na właściwej puli bo te rzeczy chyba nie istnieją na tym dysku. Obawiam się ze jak dodam ten dysk aby óc na nim cokolwiek tworzyć to nadpiszę te dane i już ich nie odzyskam.
Przeszukałem multum tematów na forum i chyba nikt takiego problemu nie miał.

3. problem gubienia ustawień ustąpił wraz z resetem. Serwer jest non stop online. Tylko danych brak...

Czy zrobiłem błąd inicjując serwer z niewyjętymi dyskami?
Ewidentnie był w pewnym momencie inicjalizacji komunikat ostrzegawczy o możliwości usunięcia danych z dysków ale nie zignorowałem go i na pewno wybrałem opcję inicjalizacji serwera bez dysków.
Aha, dodam jeszcze że oba dyski pracowały jako oddzielne "twory", bez jakiejkolwiek współpracy czy macierzy, czy raidów
Ustawiałem je pierwotnie jako wolumen pełny, każdy z dysków oddzielnie.

Serwer jest na gwarancji jeszcze pół roku.
 
1. nie robiłem kopii danych bo wydawało mi się ze na tego typu sprzęcie takie rzeczy się nie dzieją

2. nie wiem jak się w ogóle do tego zabrać bo dysk Plextor jest widoczny w ControlPanel w zakładce Pamięć --> Dyski/VJbod ale oprócz samego statusu że dysk jest OK wyglada jak nowy dysk, bez dodanego woluminu i przydzielonej puli pamięci. Nie wiem jak ustawiać przydzielać udziały na właściwej puli bo te rzeczy chyba nie istnieją na tym dysku. Obawiam się ze jak dodam ten dysk aby óc na nim cokolwiek tworzyć to nadpiszę te dane i już ich nie odzyskam.
Przeszukałem multum tematów na forum i chyba nikt takiego problemu nie miał.

3. problem gubienia ustawień ustąpił wraz z resetem. Serwer jest non stop online. Tylko danych brak...

Czy zrobiłem błąd inicjując serwer z niewyjętymi dyskami?
Ewidentnie był w pewnym momencie inicjalizacji komunikat ostrzegawczy o możliwości usunięcia danych z dysków ale nie zignorowałem go i na pewno wybrałem opcję inicjalizacji serwera bez dysków.
Aha, dodam jeszcze że oba dyski pracowały jako oddzielne "twory", bez jakiejkolwiek współpracy czy macierzy, czy raidów
Ustawiałem je pierwotnie jako wolumen pełny, każdy z dysków oddzielnie.

Serwer jest na gwarancji jeszcze pół roku.
1)
ai.kym_cdn.com_entries_icons_original_000_000_554_picard_facepalm.jpg


Lepiej poczekaj do jutra na pomoc. Serio.
 
90% danych mam zdublowanych na dysku na komputerze ale te 10% danych to dane najbardziej aktualne, na których aktualnie pracowałem były tylko na serwerze ze względu na potrzebę stałej dostepności z kilku stanowisk "prawie" jednocześnie

Tak sobie wydumałem jakiś czas temu że przesiadka ze starodawnych dysków talerzowych na platformę M2 Nvme spowoduje że dane będą bardziej pewne.

Z tym facepalmem to w tym konkretnym przypadku nie tak do końca trafne, gdyż w serwer wsadzone były 2 dyski i chociaż jeden z nich był pusty to nawet gdyby ustawiony był jakiś harmonogram kopii zapasowych z jednego dysku na drugi, to niech pierwszy rzuci kamień ten , kto uważa że akurat do jednego byłby dostęp z poziomu tego nowosformatowanego nasa a do drugiego nie. Moim zdaniem tu wina leży w złym działaniu serwera który po resecie nie widzi zawartości żadnego z nich.

Raczej backup między 2 odrębnymi urządzeniami daje jakąs bardziej realną ochronę danych
Oczywiście jestem teraz mądrzejszy jak to przeciętny Polak... po szkodzie
Więc jeśli uda się to odzyskać to z pewnością wytrę z kurzu swój stary archaiczny serwer nas który nigdy mnie nie zawiódł. Działał z powodzeniem ponad 5 lat
Zmieniłem go na tego qnapa tylko z powodu ograniczenia pojemności dysku, też trochę z powodu słabej szybkości
To jest lenovo iomega ez media & backup center - bardzo fajny, lecz odarty do granic prostoty serwer
 
Z tym facepalmem to jest racja i to do kwadratu, bo druga sprawa to taka ze uzywasz dysku przeznaczonego do PC, a nie do serwera napierdzielajacego 24/7. Oczywiscie nie ma nic z tym zlego (bo ceny dyskow serwerowych nvme sa dobrze pojebane), o ile robisz jakies backupy... no ale jak widac nie robisz. Mimo ze masz taka mozliwosc. A wyklikanie tego w nasie jest bardzo proste.

Masz totalne braki na temat tego jak powinien wygladac serwer "biznesowy".

ps. przesiadka ze "starodawnych" dyskow hdd na "platforme m2" wcale nie sprawia ze dane sa bardziej "pewne" czy bezpieczniejsze.
 
To jest lenovo iomega ez media & backup center - bardzo fajny, lecz odarty do granic prostoty serwer
ale się uśmiałem - odzyskiwałem dane z 5 trupów ich xDDD

Raczej backup między 2 odrębnymi urządzeniami daje jakąs bardziej realną ochronę danych
Backup skuteczny, czyli zasada 3-2-1 - BackUp Academy
wiecie co - poczekajmy spokojnie na jutrzejszy wyrok
a na ten momen polecam porcję znieczulacza , psyyyyyttttt
 
wytrę z kurzu swój stary archaiczny serwer nas który nigdy mnie nie zawiódł. Działał z powodzeniem ponad 5 lat
Bez dobrego planu kopii zapasowych nawet twój niezawodny nas nie ochroni Cię przed utratą danych.

Z tym facepalmem to w tym konkretnym przypadku nie tak do końca trafne, gdyż w serwer wsadzone były 2 dyski i chociaż jeden z nich był pusty
To po co ten drugi dysk w serwerze skoro był nie używany?

Tak sobie wydumałem jakiś czas temu że przesiadka ze starodawnych dysków talerzowych na platformę M2 Nvme spowoduje że dane będą bardziej pewne.
Wymiana na SSD daje tylko szybszy dostęp do danych - bezpieczeństwo tych danych to całkiem inna kwestia.

Raczej backup między 2 odrębnymi urządzeniami daje jakąs bardziej realną ochronę danych
Jeśli urządzenia są w tej samej lokalizacji to nawet 4 urządzenia nie ochronią cię przed pożarem, zalaniem / uderzeniem pioruna w instalację elektryczną / sieciową.

FAQ - Co to jest kopia zapasowa, czyli Backup? ... i jak powinna wyglądać!

Nie zniechęcaj się do QNAPA (czy ogólnie NASów lub dysków SSD) dobrze użyte będą skutecznie chroniły dane.
W odzyskaniu danych nie pomogę - nie mam tyle doświadczenia aby podpowiadać coś innym, jeśli chodzi o kopie zapasowe - link powyżej jest bardzo dobrym startem :)
 
Wybiła godzina uzgodnionej pomocy serwisowej.
po uruchomieniu TeamViewera zaczęły się "czary" z wiersza poleceń putty. w wykonaniu speca
Wszystkie dane zostały odzyskane, bo nie kombinowałem nic na własną rękę więc dane nie były nadpisane.

Nie zmienia to faktu iż jeśli zastosujemy 10sek reset i zaraz po nim nie wyjmiemy fizycznie dysków z serwera na czas inicjalizacji to dane zostają wymazane.
Przy inicjalizacji z wpiętymi w urządzenie dyskami dochodzi sie do pewnego momentu gdzie jest do wyboru inicjalizacja urządzenia i dysków lub inicjalizacja samego urządzenia. Niezależnie co wybierzemy, jeśli będziemy kontynuować dalej to mozemy danym na dyskach zrobić pa pa.

Jutro zrzucam całe dane na 2 niezależne komputery (na ich dyski twarde) a NASa przywracam do ustawień fabrycznych, czyszczę dyski i od nowa ustawiam pulę i tym razem ustawiam dwa dyski M2 (bo mam już kupiony drugi) jaki ta sama grupa RAID 1.
A z jakimś algorytmem kopii zapasowej między QNAP a Lenovo Iomega się rozejrzę. Na razie nie wiem o tym za dużo.

Dziękuję za pomoc serwisowi QNAP a Wam za "poskładanie" i sprowadzenie mnie do parteru jeśli chodzi o moje pojęcie w tej dziedzinie. Muszę przerobić akademię Qnap na YT - jako pokutę :)
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong i jerry1333
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. utrata danych
  2. pula pamięci