Pomoc Pula pamięci - dysk HDD + SSD (niekoniecznie Raid0)

asystentbackup

The C.O.W.
Beginner
24 Luty 2021
27
7
3
46
QNAP
TS-210
Ethernet
1 GbE
Jak można przeczytać w stopce zostałem szczęśliwym posiadaczem TS-253Be (dwuzatokowego).
Wyposażyłem go w 16GB Ramu (mam wątpliwość czy procesor rzeczywiście to obsłuży, wbrew temu co można przeczytać na anglojęzycznych forach (na przykład tu) bo jeszcze nie widziałem, by zużycie sięgnęło powyżej 7GB) i teraz czas na dyski.

Wsadzę w niego (i proszę o nie przekonywanie mnie do Raida 1 - kopie lustrzaną robię na inne urządzenie) dysk HDD 6TB + SSD 1TB. I proszę o radę.

Czy zrobić z obu dysków 1 pulę pamięci i zostawić systemowi decyzję, co gdzie i jak zapisywać (mając nadzieje, że Qtier zadba o to, żeby system i aplikacje były alokowane na szybszym dysku), czy może utworzyć 2 pule pamięci (osobna dla dysku SSD i osobno dla HDD) i samemu wskazywać SSD, jako miejsce na system i aplikacje?

Które rozwiązanie polecacie i dlaczego?

amedia.giphy.com_media_2L1KmLRW5HOY9NRxqM_giphy.gif



=======
Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.2
Model serwera: QNAP TS-253Be
 
Tak wygląda to teraz:

ai.ibb.co_Rv5wBBJ_qnap_org.png


Kopie - czyli backupy trzech maszyn z windą wykonywane przez SyncBackFree (Netbak Replicator strasznie mnie odrzucił) + backup dwóch maszyn z linuxem.
Monitoring - nagrania z 3 kamer (nie wiem czy z tego nie zrezygnuje - QvrPro strasznie spowalnia serwer i nie wiem czy nie rozwiążę tego inaczej)
System - system i aplikacje
Multimedia - prywatne zdjęcia i filmy do oglądania w sieci lan
Microsoft OneDrive 2 dyski po 1TB do rsyncu.

Przeczytałem - Qtier | Enable tiered storage for better efficiency i cały czas rozumiem to tak, że system sprawdza, co często jest odczytywane i umieszcza to na szybszym dysku. Co źle rozumiem?

ai.ibb.co_YDxZdLh_f04_img.gif
Miał być gif, ale chyba nie ma :-( - jak się kliknie, to jest ;)



Moim pierwszym pomysłem było tak, jak piszesz osobno SSD i osobno HDD - ale przeczytałem o tym Qtierze, coś (jak rozumiem) źle zrozumiałem i na chwilę obecną mam jedną pulę 6+1 (ale wciąż mogę to puścić w diabły ;) ).
 
A Deeper Look at QNAP’s Qtier Feature

moim zdaniem - raczej SSD i HDD dla tego rodzaju danych

Zauważyłem, że nie jesteś wylewny ;) - ale chociaż dwa zdania dlaczego tak byś to zrobił? Ponowne przesyłanie przez siec 3TB danych trochę mnie przeraża. Ale z drugiej strony - nie jestem zadowolony z obecnej wydajności Qnapa (i to mimo 16GB Ramu). Wczoraj w nocy zainstalowałem QSircha i praktycznie po 12h system nadal jest nieużywalny :-(

ai.ibb.co_y0B8DCn_htop.png
 

Załączniki

  • ai.ibb.co_kK6hpTg_htop.png
    ai.ibb.co_kK6hpTg_htop.png
    106,1 KB · Wyświetleń: 80
Zauważyłem, że nie jesteś wylewny
taki jestem.

chociaż dwa zdania dlaczego tak byś to zrobił?
Wiesz - jak po raz setny piszesz to samo - odechciewa się tłumaczenia.

Ponowne przesyłanie przez siec 3TB danych trochę mnie przeraża.
Mogłoby to być problemem jak miałbyś łącze z ograniczonym transferem.

Wczoraj w nocy zainstalowałem QSircha i praktycznie po 12h system nadal jest nieużywalny
Kazałeś nasowi przeorać Twoje dane pod kątem wszelkich metadanych - czekaj aż skończy, albo ogranicz dane do skanu.
 
I spoko.

Wiesz - jak po raz setny piszesz to samo - odechciewa się tłumaczenia.
Tego się domyślam, ja ogólnie porzuciłem fora jakieś 10 lat temu (także dlatego, że ludzie nie potrafili korzystać z wyszukiwarki). Teraz wróciłem z "młodzieńczą" werwą, i trzaskam słowa, jak bym nic innego nie miał do roboty, ale pewnie za chwilę mi przejdzie.
Aczkolwiek na temat czemu Qtiere jest gorszy od jednej wspólnej puli nie trafiłem. Intuicyjnie skłaniam się ku Twojemu rozwiązaniu - ale jak pisałem, to byłaby trzecia inicjalizacja Nasa i konfigurowanie wszystkiego :( Ale jeśli wzrost wydajności miał by być znaczny - to się przemęcze. Tym bardziej, że zapomniałem wspomnieć o virtualkach ewentualnych, które też jakieś będą.

Kazałeś nasowi przeorać Twoje dane pod kątem wszelkich metadanych - czekaj aż skończy, albo ogranicz dane do skanu.

Domyślam się przyczyny - ale jak już przeora, to się uspokoi? A dobrze chociaż indeksuje ten QSirch w wersje darmowej? Na windzie korzystam z Everythinga i jest naprawdę rewelacyjny (wbudowana wyszukiwarka windows i jej indeksacja to jakiś żart).
 
Aczkolwiek na temat czemu Qtiere jest gorszy od jednej wspólnej puli nie trafiłem.
Generalnie jest tylko opis funkcji i 2-3 tematy na globalnym forum QNAPa :|

Tym bardziej, że zapomniałem wspomnieć o virtualkach ewentualnych, które też jakieś będą.
Zastanawiałbym się nad model z 4 dyskami - żeby wyrzucić monitoring na osobny dysk. Obecny NAS spokojnie ogarnie jakąś VMke z 2 CPU.
 
Zastanawiałbym się nad model z 4 dyskami - żeby wyrzucić monitoring na osobny dysk. Obecny NAS spokojnie ogarnie jakąś VMke z 2 CPU.
Obciążenie CPU programu do monitoringu wynosiło u mnie stałe 30~40% cały czas (chyba, że w końcu by to się ustabilizowało - bo musiał wykonać jakieś wstępne czynności - ale obserwowałem procesor przez 72h i taki był wynik) - więc jeśli chodzi o monitoring, to raczej myślę o osobnym rejestratorze kiedyś...

Bardziej mnie martwi ten Qtier i dlatego, mimo że nie jesteś wylewny ;) Pigers napisz, co byś zrobił - tydzień konfigurowałem system, zrobiłem już backupy telefonów i maszyn z windowsem. Wrzuciłem multimedia.

Zaorać to wszystko i zrobić dwie pule pamięci?

@pigers jesteś administratorem, z prawie ośmioletnim stażem na tym forum i masz 230 punktów (cokolwiek to znaczy) - więc liczę się z Twoim zdaniem. Zaorać czy zafuać Qtierowi?

Pozdrawiam

amedia.giphy.com_media_j6vp6NJcZBO1A0EYY8_giphy.gif


amedia.giphy.com_media_ZxomYqy9uGtSQSSjth_giphy.gif
 
@pigers ostatnie pytanie i już Cię nie męczę (tym bardziej, że czytam forum i zauważyłem, że faktycznie moje tematy też były wałkowane i może chociaż nie ma jednoznacznych odpowiedzi na nie - to w wielu podobnych wątkach się udzielałeś i możesz już być zmęczony setnym pisaniem tego samego).

Mam Pule pamięci (6TB Hdd + 1TB SSD) i zrobię z tego dwie pule (1 pula system i wirtualki SSD) (2 pula HDD - cała reszta). Czy zrobić to poprzez ponowną inicjalizację NASa czy wystarczy nowa inicjalizacja dysków? A może jest trzeci sposób?

I czy mogę oszczędzić część pracy i skutecznie wyeksportować konfig (zależy mi na: konfiguracji HybrycMount; zadaniach z HybricStation i ustawień QuMagie (zapisanie rozpoznanych osób - foldery ze zdjęciami będę miały tą samą strukturę - no ale z oczywistych powodów wylądują na innym wolumenie))??

Teoretycznie ten temat też już był, ale znów nie padła jednoznaczna odpowiedź.


to walka o wydajność
To zawsze walka: o wydajność, o większe bezpieczeństwo, o integralność, o redundancje - i dlatego, jak się już kupi NASa, to potem człowiek zapierdziela po tych schodach i się dziwi, że nie może dotrzeć na ostatnie piętro.

amedia.giphy.com_media_3ov9jWs5B1NI2voeuk_giphy.gif
 
rozbić SSD na jedna pule i tam zainstalować OS
HDD na drugą pulę

The different ways of resetting your NAS - explained!
3. Reinitialize NAS

I czy mogę oszczędzić część pracy i skutecznie wyeksportować konfig (zależy mi na: konfiguracji HybridMount; zadaniach z HybricStation i ustawień QuMagie (zapisanie rozpoznanych osób - foldery ze zdjęciami będę miały tą samą strukturę - no ale z oczywistych powodów wylądują na innym wolumenie))??
Jestem na 99% pewny że nie - qnap nie ma opcji exportu ustawień aplikacji zainstalowanych w AppCenter - jedyne co moge polecić, to zatrzymać aplikację i porobić archiwa z folderów w /share/CACHEDEV_?/.qpkg dla każdej z aplikacji - i modlić się żeby po instalacji nasa na nowo i zainstalowaniu appek , przywrócenie z archiwum pomogło.

To zawsze walka: o wydajność, o większe bezpieczeństwo, o integralność, o redundancje - i dlatego, jak się już kupi NASa, to potem człowiek zapierdziela po tych schodach i się dziwi, że nie może dotrzeć na ostatnie piętro.
poczekaj na nową wersję firmware - ciekawe co nie bedzie działać xD
 
  • Lubię to
Reakcje: asystentbackup

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. dysk monitoring
  2. pula pamieci
  3. pula pamięci dysku
  4. qsirch
  5. dwie pule pamieci