QNAP pod sql server dla małej firmy

tomi85

Nowy użytkownik
Noobie
14 Grudzień 2022
10
0
1
25
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Hej,

Jaki polecacie qnap dla malej firmy ?
Chciałbym na nim postawić sql server (pewnie w dockerze) w gruncie rzeczy jako hurtownie danych (max 50-100 mln wierszy w podziale na rozne bazy danych).
Czy sql server w dockerze jest w miare wydajny ? bezawaryjny ?

Dane zbierane przez api m.in baselinkera.
Operacje na samej bazie będą dość trywialne.. coś w stylu wyliczenia out of stock, kpi sprzedaży itd.
Połączenie z sql przez excela w sieci lokalnej firmy.
 
Tak, ponieważ bedą tam dane historyczne z wielu lat.
Zobacz 3k SKU x 365dni x 2 magazyny. To juz mamy 2 mln rekordow per rok. A gdzie sprzedaż, Wyliczenia statystyczne, Akcje promocyjne itd...
Pewnie calość będzie oscylować w granicach 50 mln rekordów lecz nadal nie jest to jakas zawrotna wartość. Wiem co mówię ponieważ zdarza mi się pracować na danych > 1 mld wierszy ;) Niestety nie mam w ogole wiedzy technicznej doboru odpowiedniego sprzetu.
 
Ostatnio kolega polecal mi taki:

Serwer plików NAS QNAP TS-253E-8G QuadCore 2.0GHz.​

 
w tym modelu , masz 8 GB RAMu i koniec.
8 GB nie wystarczy ? Wiesz, jak się firma rozrośnie to pewnie namówię ich na pełną wersje sql. Obecnie to musi być coś budżetowego aby zrozumieli potencjał baz danych...jak i jaki ma to realny wpływ na ich biznes.
 
To takie moje uwagi co do SQL-a i doboru sprzętu :)

SQL lubi RAM jak misio miodek - zależy ilu klientów będzie się łączyło ale 16GB to rozsądne minimum - pamiętaj że RAM idzie nie tylko na dockera z SQL-em ale też na resztę oprogramowania.

Co do procka to też zależy ilu klientów i jakie zapytania lecą - ciężko cos wywróżyć bez profilowania - może celek styknie jak faktycznie zapytania będą proste ale najlepszym benchmarkiem jest niestety życie.

Ja pod bazy które są duże i mocno użytkowane zalecam RAID 1+0, ostatecznie RAID 5 + HotSpare dedykowany - mam wiele przypadków gdzie wymiana dysków na SSD znacznie poprawiła jakość pracy na oprogramowaniu (nawet takim które o optymalizacji zapytań nigdy nie słyszało).
 
  • Love
Reakcje: tomi85
Jak wspomniane serwery wspolpracuja z pythonem ?
Pytam ponieważ sporo danych będę ściągać przez api z zewewnętrznych źródeł. Chciałem do tego zastosować py + request (json).
Następnie jakimś cronem wywoływać skrypty cyklicznie (codziennie lub częściej).

Czy qnap spokojnie ogarnia takie rozwiązania ?

Jeśli są to glupie pytania to przepraszam :D ale fajnie by bylo poznac na nie odpowiedz ;)
 
python - tak ,która wersja - zależy ?

Chcesz moduły do pythona ? To zapomniasz o qnapowym pythonie, instalujesz QPython39 - MyQNAP powinno mieć wszystko, czytamy opisy na stronie przed zadawaniem pytań na forum, zwłaszcza takich .. ale ten python nie działa .. RTFM.

crontab działa bez problemu.
 
python - tak ,która wersja - zależy ?

Chcesz moduły do pythona ? To zapomniasz o qnapowym pythonie, instalujesz QPython39 - MyQNAP powinno mieć wszystko, czytamy opisy na stronie przed zadawaniem pytań na forum, zwłaszcza takich .. ale ten python nie działa .. RTFM.

crontab działa bez problemu.
ok, dziekuje ;). Wersja 3.10. Reszte juz doczytam ;)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. 253e
  2. raid1
  3. SQL
  4. S czy qnap
  5. mssql
  6. Qts hero
  7. ts-253e
  8. QNAP TS-251
  9. ssd raid1 hdd dane