QNAP - potrzebna duża przepustowośc sieci LAN - duże pliki - pomoc w wyborze

waltermelon

Nowy użytkownik
Noobie
5 Marzec 2014
12
0
1
42
QNAP
TS-x79U
Ethernet
1 GbE
Witam serdecznie,

Z racji iż nie miałem nigdy dużej styczności z serwerami typu Qnap, chciałbym prosić o pomoc w doborze serwera do małej firmy.
W sumie około 20 komputerów, pomiędzy którymi udostępniane są dość duże pliki rzędu 3-5 GB.
W sumie największą role odgrywają stację robocze na których te pliki się przygotowuje oraz później ich zapis.
Dotychczas miałem to rozwiązane za pomocą zwykłego komputera postawionego na Open Suse na którym była postawiona SMB. Zapis był z rzędu 40 MB/s. Z biegiem czasu zauważyłem że niestety ta prędkość jest zbyt mała przy jednoczesnym zapisie z 3 stacji roboczych na ten sam serwer. Siec lokalna potrafiła nieźle zamulać.
Wiec moja prośba o sugestie co do modelu Qnapa który spełni moje oczekiwanie a więc zwiększy moja prędkość w sieci lokalnej.
Dodam również że sieć 10 Gbit nie wchodzi w grę, gdyż koszty wtedy będą zbyt duże.
Obecnie mam nitki 1 Gbitowe.

Myślałem nad rozwiązaniem Qnap 879 U RP przy dyskach Sata III z seri Raptor.

Serwer w przyszłości również miałby pełnic rolę serwera pocztowego ale z tego co doczytałem X Dove myślę że rozwiąże mój problem.

Główne tematy które będzie miał spełniać serwer to:
- duża prędkość czyli zapis, odczyt na SMB
- FTP dla poszczególnych użytkowników
- w przyszłości serwer pocztowy bądź WWW.

Pozdrawiam i dziękuje za sugestie.
 
Co z tego że będziesz miał super macierz jak podłączenie do niej będzie słabe, biorąc tak profesjonalny sprzęt jak 879m gigabitowa sieć jest musem. Zwłaszcza gdy chcesz mieć bardzo szybki równoległy zapis dla wielu użytkowników!

Zwłaszcza, jak ktoś ma 8k PLN na samego NAS to 2k może uzbierać na zrobienie sieci w gigabicie, co już da ładny przyrost wydajności.

Jeśli rack to wybrałeś 879 jak najbardziej słusznie, jeśli desktop to minimum TS-670, bądź 870 PRO.

Co do dysków zastanowiłbym się nad SAS albo coś nearSAS ;)

FTP i poczta jest w bonusie. Skoro dałeś rade SUSE to z QNAPem poradzisz sobie.
 
Dzięki za odpowiedź.
Co do szybkości sieci 1 Gbit juz jest , mówie że odpada sieć 10 Gbitów bo sama karta do nasa kosztuje pod 2k PLN. Jedyne obawy mam co do szybkości. Jeśli ktoś może potwierdzić jaką szybkośc na SMB ma ten Qnap do będe wdzięęczny.
Znalazłem gdzieś w necie benchmark i pisali że nie więcej niż 50 MB/sec.
Próbował ktoś lacp na tym serwerze?
 
Nie przeczytałem ze zrozumieniem. :)
Z tego co się JA orientuje kiedyś implementacja LACP słabo przędła, KIEDYŚ!
Jak jest w tej chwili nie wiem.
Jeśli potrzebujesz prędkości 100MBps+ to jestem zdania że tylko hardwarowe karty RAID.

@Silas Mariusz - w 879 rack to RAID jest dalej software ? z IOPSów nie wyciągniemy nic sensownego co do prędkości Samby ....
 
Mój TS-509 Pro na Celeronie 1.6 GHz osiąga 60 MB/s.

Crystal_01.png
QNAP TS-879 Pro (10GbE Performance) - Benchmarks: CrystalDiskMark 3.0

Ja bym się bardziej martwił czy ta sieć lub komputery w niej tyle pociągną.


Dotychczas miałem to rozwiązane za pomocą zwykłego komputera postawionego na Open Suse na którym była postawiona SMB. Zapis był z rzędu 40 MB/s. Z biegiem czasu zauważyłem że niestety ta prędkość jest zbyt mała przy jednoczesnym zapisie z 3 stacji roboczych na ten sam serwer. Siec lokalna potrafiła nieźle zamulać.
Może to jest kwestia sieci? - nie wydala albo stacje robocze spięte w jednego switcha, który później jest wpięty w kolejnego jednym linkiem?
 
Moze zarzuc topologie sieci (taka mala rozpiske), co z czym jest polaczone, jakie switche, jakie nitki pociagniete (od czego do czego) , moze agregacja portow rj45 pomoze, z 1Gb masz prawie 2Gb, przy 4 portach to prawie 4, tylko moze podzial na podsieci gdzie 2 porty w jednej 2 w 2 podsieci i podzial kompow na 10 tu 10 tam. moze switche sie nie wyrabiaja sie pomiedzy soba.
 
Witam, może coś w tym jest co mówisz
Załączam topologie sieci. Wybaczcie ale na szybko robiona:

network topology.png
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Czy możesz załącznik graficzny dodać ponownie przez opcję jak na obrazku? doadaj.jpg
 
Może skrobnij dwa słowa, co z czym, dlaczego, bo ja mam z dwadzieścia pytań.

Możesz opisać modele ? CISCO 24 gigabit switch trochę mało mówi
I te białe urządzenia przy stacjach graficznych ?
Jak dla mnie to puszczenie broadcastu robi tu ładny sh1tstorm - chyba że kolory oznaczają podsieci, a Suse robi jakiś routing ;)
CISCO są zestackowane ?
 
Może skrobnij dwa słowa, co z czym, dlaczego, bo ja mam z dwadzieścia pytań.

Możesz opisać modele ? CISCO 24 gigabit switch trochę mało mówi
I te białe urządzenia przy stacjach graficznych ?
Jak dla mnie to puszczenie broadcastu robi tu ładny sh1tstorm - chyba że kolory oznaczają podsieci, a Suse robi jakiś routing ;)
CISCO są zestackowane ?

Białe urządzenia przy stacjach graficznych to Dlinki 1 Gbit 4 portowe każdy. Ustawione na zasadzie bo były. Planuje tam postawic jeden 12 badź 24 portowy TP linka 1 Gbit.
CISCO switche podam jutro bo dokładnie nie pamiętam modeli ale z tego co kojarze nie mają portów do stackowania. Odległość miedzy jednym a drugim switchem to około 60 metrów.
Odległość miedzy jednym DSLem a drugim to odległość około 30 metrów.
Odległość od serwera z SUSE do stacji roboczych to około 10 m.
Wszędzie switche 1 Gbity.
Podsieć zrobiona na zasadzie adresacji 192.168.0.x.
Stacje robocze maja adresacje od 0.1 do 0.40.
DHCP ustawione na 0.150 do 0.180.

Suse ma 4 karty sieciowe z czego każda karta nitka puszczona jak na schemacie. ETH2 ETH4 ETH5.
ETH1 to internet
 
To może ja swoje 3 grosze...
Generalnie rzecz ujmując - nie wymagaj żeby NAS (jakikolwiek) wydolił Ci i zapewnił bardzo wydajną pracę na plikach rzędu 3-5GB. W takim wypadku niestety zawsze będzie jakiś kompromis. Oczywiście tak jak koledzy podpowiadają - sieć jest bardzo ważna. LACP, 10GB, można różnie kombinować. Problem pojawia się, gdy takie duże dane są na tych samych talerzach - dyski dostają do wiwatu i czy to będą SATAIII czy SAS, nie będzie to urywać głowy (dyski SAS oczywiście sprawią się lepiej). Protokół i OS na stacjach roboczych też daje poprawę - SMB 3.0 sporo dodaje, wydajność potrafi skoczyć do 20% in plus.
Ja poszedłbym w kierunku :
  1. NAS podłączony do sieci maksymalną ilością linków 1GB + LACP (chociaż to czasami różnie bywa)
  2. NAS z możliwie dużą ilością dysków, można rozważyć SSD cache, chociaż przy tak dużych plikach... - tutaj nie mam doświadczenia z QNAPem
  3. Przełączniki - 4-portowe DLINKi zamienić na coś porządnego, może pomysleć o przełączniku z portami 10G przyszłościowo (kartę 10G do NASa zawsze można dołożyć)
  4. Stacje robocze - 1GB, dobre karty sieciowe. To wbrew powszechnym przekonaniom ma spore znaczenie, dobry przełącznik może się nudzić, bo karta mimo znamionowego 1G często przy dużej utylizacji nie potrafi przeskoczyć 30-40% zakładanej przepustowości.
To tyle z praktyki przy dużych plikach. Tak na koniec powiem, że przy tak małej ilości użytkowników zmiana na 10G po stronie NASa będzie mocno odczuwalna. Po przekroczeniu kilku tysięcy użytkowników szału już nie ma...:D

Pozdr
 
NAS z możliwie dużą ilością dysków, można rozważyć SSD cache, chociaż przy tak dużych plikach... - tutaj nie mam doświadczenia z QNAPem
Miałoby to sens gdyby dane byłyby częściej odczytywane niż zapisywane, warte rozważenia, wiesz coś się dzieje na Twoim serwerze.


Przełączniki - 4-portowe DLINKi zamienić na coś porządnego, może pomysleć o przełączniku z portami 10G przyszłościowo (kartę 10G do NASa zawsze można dołożyć)
Mówimy o kwotach 2500€ za przełącznik 10GB 16x + 4 extra porty (myślę o HP).


Stacje robocze - 1GB, dobre karty sieciowe. To wbrew powszechnym przekonaniom ma spore znaczenie, dobry przełącznik może się nudzić, bo karta mimo znamionowego 1G często przy dużej utylizacji nie potrafi przeskoczyć 30-40% zakładanej przepustowości.

Z dobrych to mi się tylko Intel kojarzy, jest bardzo "referencyjny".

Od biedy, można kupić dwie macierze i część danych trzymać tu a część tam, ogranicza nas tylko fantazja i fundusze.
 
Całkowicie popieram przedmówców , skoro będziesz używał tego do pracy to 10Gbit to podstawa.
Ja u siebie "zabijam" gigabitowy lan całkowicie podczas kopiowania np iso blu-ray.
NAS TS-669pro, dyski WD RE4 raid 5 (5 sztuk). Nas jest podpięty 10m kablem do jakiegoś badziewnego tplinka i z niego kolejne 10m do mojego kompa.
Przykladowo 25GB transfer z nasa na laptoka

abiospassword.eu_transfer_d1.jpg
abiospassword.eu_transfer_d2.jpg

ponizej 100kB nie spada
Upload na qnapa

abiospassword.eu_transfer_u2.jpg
abiospassword.eu_transfer_u3.jpg


Cholerne znaczenie ma tez stacja robocza. U zony na 2 laptopach uzyskuje 60-70% tego
 
Miałoby to sens gdyby dane byłyby częściej odczytywane niż zapisywane, warte rozważenia, wiesz coś się dzieje na Twoim serwerze.
Po zastanowieniu wydaje mi sie że SSD nie ma sensu przy dużych plikach graficznych/CAD - i tak cały plik zazwyczaj jest zaczytywany z NASa na stację roboczą, a przy zapisie całość jest z powrotem "wypluwana" w drugą stronę.

Z dobrych to mi się tylko Intel kojarzy, jest bardzo "referencyjny".
Właśnie karty Intela miałem na myśli. Co prawda jak wszędzie bywają modele lepsze i gorsze, ale porównując do kart z układami np. Qlogic... to nie ma porównania.

Mówimy o kwotach 2500€ za przełącznik 10GB 16x + 4 extra porty (myślę o HP).
Można jeszcze inaczej - 10G wykorzystać tylko dla NASa, a klienci po 1G - to ograniczy koszty przełacznika i pomoże odrobinę przy jednoczesnych transferach plików. Można też cisnąć sprzedawcę o rabacik (tutaj czasami można zdziałać cuda :D ).
 
Dzięki Panowie za sugestie. W sumie póki co zostane na 1 Gbit a po kilku miesiącach przeskocze na 10 Gbit na NASie idąć tokiem myslenia Kaugustyna. Znajdę gdzies manual jak skonfigurowac LACP na tym NASie?
CO do dysków myślałem żę podepne taki: WD VelociRaptor 1TB WD1000DHTZ (SATA/600, 64MB)
 
Witam,
Przepraszam za nieobecność, chciałbym jeszcze prosić o sprawdzenie poprawności topologii sieci.
Załączam screen
topology.jpg
 
Jak dla mnie wygląda OK, ale niech wypowie się ktoś jeszcze ;)
 
a ja mam takie pytanie (być może się mylę :p ) ale z tego co widzę to stacje graficzne nie maja dostępu do netu i nie komunikują się z resztą stacji?

I chyba się machnąłeś w adresacji przy stacjach roboczych bo jedna z podsieci jest x.x.2.0 a stacje robocze maja adresy x.x.1.x

i ostatnie pytanie co tu jest serwerem DHCP
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. karta usb 2,5 gbit