Pomoc Qnap TS-212 - 100mbps zamiast 1000mbps

will7

Nowy użytkownik
Noobie
3 Marzec 2019
2
1
3
39
QNAP
Ethernet
1 GbE
Witam,
kupiłem w zeszłym tygodniu używanego TS-212. Jako że używany to różnie to bywa. Wszystko w nim działa w miarę tak jak powinno, poza jedną rzeczą - a mianowicie nie idzie połączyć urządzenia na prędkości 1000mbps. Obojętnie czy jest ustawiony na auto-negocjowanie czy też na 1000mbps, urządzenie zawsze pozostaje na 100mbps i transfer sięga max 10-11MB/s.

ai.ibb.co_M9hZKzY_q2.jpg


Ethtool przez SSH to tylko potwierdza, i bez znaczenia czy urządzenie jest połączone przez router czy też bezpośrednio do komputera - zawsze pokazuje to samo - 100mbps.
Kod:
[~] # ethtool eth0
Settings for eth0:
        Supported ports: [ TP MII ]
        Supported link modes:  10baseT/Half 10baseT/Full
                                100baseT/Half 100baseT/Full
                                1000baseT/Half 1000baseT/Full
        Supported pause frame use: No
        Supports auto-negotiation: Yes
        Advertised link modes:  10baseT/Half 10baseT/Full
                                100baseT/Half 100baseT/Full
                                1000baseT/Full
        Advertised pause frame use: No
        Advertised auto-negotiation: Yes
        Speed: 100Mb/s
        Duplex: Full
        Port: MII
        PHYAD: 8
        Transceiver: internal
        Auto-negotiation: on
        Supports Wake-on: pumbag
        Wake-on: g
        Link detected: yes
Urządzenie jest połączone kablem cat5e (próbowałem również paru innych kabli cat5e, które akurat mam w domu z tym samym skutkiem) - co teoretycznie powinno wystarczyć, ale wiem że teoria to jedno a praktyka to drugie, więc z racji tego że dziś nie-handlowa niedziela wymienię kable na przynajmniej cat6 dopiero jutro.
W między czasie również przeinstalowałem sterowniki karty sieciowej (karta Atheros AR8151) - same sterowniki są z lutego 2016 i niestety nie idzie w necie znaleźć nic nowszego do tej karty.

Urządzenie przyszło w tym tygodniu i dopiero teraz w weekend miałem czas się temu przyjrzeć, więc mam tylko parę dni na ewentualny zwrot w ramach 14 dni odstąpienia od transakcji jeśli jednak coś było by nie tak z samym urządzeniem że nie chce się zapiąć na 1000mbps.

Czy jest coś co mógłbym jeszcze sprawdzić, poza jutrzejszą wymiana kable z 5e na 6, co nie przyszło mi do głowy?
Czy może jakieś ustawienie samego urządzenia, które może pominąłem?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3.0789 (2019/01/02)
Model serwera: QNAP TS-212
 
Jeżeli masz sprawne kable 5e to bez problemu powinno być 1000, oryginalnie do qnapa są kable 5e.
Jak masz pod ręką jakiegoś najzwyklejszego switcha na 1000 podlacz, jeżeli z sieciowa w qnapie jest ok to musi z automatu złapać negocjację na 1000. Jeżeli podłączasz bezpośrednio do komputera powinieneś mieć crossowany kabel.
 
Switcha w domu niestety nie mam, większość jest rozsyłana po domu po WiFi dlatego też do zastosowań domowych brałem tylko router.
A z tym kablem krosowanym to mnie zaskoczyłeś (szczególnie że akurat w domu nie mam żadnej skrętki;(). Z tego co pamiętam, choć nie jestem pewien, jeśli karta sieciowa wspiera Auto MDI-X to sama dobiera sobie odpowiedni tryb w czasie przesyłu danych, ale oczywiście mogę się mylić.
 
A obejrzenie gniazda LAN (może nawet pod lupą) nie nasuwa żadnych podejrzeń? Gniazdo LAN w zasadzie ciężko uszkodzić, ale już np. zabrudzić da radę. Skoro ten TS to używka to może jakiegoś paprocha tam znajdziesz.