Pomoc Qnap TS-212P - nie wstaje przy włożonych dyskach, miga dioda

Paweł67

Nowy użytkownik
Noobie
7 Marzec 2018
4
0
1
44
QNAP
Ethernet
10 Mbps
Witam wszystkich, jestem nowy na forum, ale zapoznałem się z obecnymi poradami. Nie przyniosły rezultatu, dlatego szukam pomocy.

Qnap TS-212P, podłączony kablem do routera funkcjonował dobrze 3 lata, 2 dyski w opcji raid - klon.
W ostatnim tygodniu co jakiś czas zaczął "piszczeć", ale był do niego dostęp.
Dziś dioda statusu miga na czerwono, nie ma dostępu do Qnapa (nie widać go w sieci, nie znajduje go Qfinder). Urządzenie co jakiś czas samo się resetuje.

Reset ustawień nie dał nic.
Kolejna próba to wyciągnięcie dysków: wraca jego widoczność (można znaleźć Qnapa w sieci). Po wejściu na IP Qnapa, pojawia się monit o montaż dysków.


Kolejne podjęte kroki:
0. Wymiana zasilacza - sugestia dotycząca przepalenia transformatora okazała się błędna.
1. Update firmware - z live CD. Przeszło pomyślnie.
2. Qnap widoczny w sieci, przeszedłem standardowy proces inicjalizacji (włożyłem 1 dysk)
3. Po przejściu procesu (etapie konfiguracji na nowo), nie mrugała dioda statusu. Po zastosowaniu ustawień (zmiana hasła, statyczne IP) restart urządzenia. Zaczęła ponownie mrugać dioda statusu, Qnap stracił połączenie.
4. Po wyciągnięciu dysku, Qnap jest widoczny w sieci i nie miga dioda statusu, urządzenie prosi o włożenie dysku i rozpoczęcie inicjalizacji.

Uwagi: Adres MAC został wyczyszczony.

Popełniłem błąd i przy inicjalizacji urządzenia na nowo zgodziłem się na sformatowanie dysku. W obecnej chwili zakładam posiadanie danych wyłącznie na jednym z dwóch dysków.

Proszę o pomoc.
Niestety nie mam już pomysłu, jak zdiagnozować i usunąć usterkę.
 
Obydwa dyski są sprawne (podpiąłem pod laptopa, są widoczne wszystkie partycje i jest łączność).
Przeczyściłem całe urządzenie (nie miało dużo brudu wewnątrz)
Qnap jest widoczny w sieci gdy nie ma włożonych dysków. Kiedy je włożę, traci łączność i zaczyna migać czerwona dioda (dzieje się to dopiero po zresetowaniu urządzenia).

Czy macie jeszcze jakieś sugestie, propozycje?
Co można zrobić?
 
Dziękuję wszystkim za pomoc.
Niestety po włożeniu nowego dysku, przechodzę przez inicjalizację i po zapisaniu wprowadzanych ustawień, dysk informuje o restarcie w ciągu 300 sekund i później nie wstaje.
Co polecacie w dalszym kroku?
Ten dysk jest jak rozumiem bezużyteczny czy warto wymienić płytę?
Jeśli to nieopłacalne, zakup jakiego urządzenia dla domu polecacie?
 
Dziękuję za pomoc i zaangażowanie.
Szczerze, trafia mnie na myśl, że sprzęt chodzi, a jakiś moduł padł z niewiadomych przyczyn i uwalił całe urządzenie. Duży niedosyt, na brak diagnozy usterki przez system podczas "inicjalizacji".
Czas na kolejny dysk sieciowy, bo czy ktoś się podejmuje napraw (?)
Chyba pójdę w 231P lub przesiądę się na konkurencję.
Niedosyt.
 
Konkurencji nie polecam. Ćwiczyłem i QNAP jest najlepszą ofertą jeśli chodzi o NAS. Na Allegro można kupić nowy starszy model TS-251 za 900,-. Biorąc raty wychodzi po 44 zł miesięcznie. Tak zrobiłem i cieszę się już pół roku nowym NAS.
 
przesiądę się na konkurencję.
A ja ciągle to rozważam posiadając TS-253A, gdyby nie dodatkowe koszty związane z Kodi, bez chyba żalu przesiadłbym się na S.
W moim wypadku potrzebuje lepsze aplikacje na tel. jeśli chodzi o PS, MS, kalendarza, notatnika (z całym szacunkiem dla Q), abym mógł pliki edytować w FS itp. Czyli nic zaawansowanego. Q za te same pieniądze daje dużo lepszy sprzęt, ale oprogramowanie i ciągle coś...
Konkurencji nie polecam.
Jaki model i jaka konkurencja, bo jest ich przynajmniej 3?

Chociaż to juz inny temat na rozmowę.

Szkoda i powodzenia z zakupem sprzętu.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. błąd przy inicjalizacji
  2. TS-219P+
  3. QNAP się resetuje
  4. miga czerwono