Help QNAp TS-251 - Problem z SAMBĄ

spiderpc

Passing Basics
Beginner
Aug 2, 2022
6
2
3
34
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witajcie, potrzebuje pomocy. aktualizowałem QNAP TS-251 miał soft z 2017. Zrobiłem do najnowszego 5.0.0.2055.
Po aktualizacji przestała chyba działać Samba bo do zawartości serwera nie ma już dostępu. Można wchodzić wyłącznie przez FTP. W konfiguracji nic nie było zmieniane.

Na tą chwilę jestem jeszcze początkującą osobą, jeśli podane informacje są zbyt szczątkowe i potrzebne są np. jakieś logi to proszę o info i pomoc.

Silas Mariusz

SysOp
Administrator
Apr 5, 2008
9,579
18
1,918
153
37
www.devspark.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
Jak uruchomisz Mój komputer i klikniesz w pasek adresu i wpiszesz:
\\192.168.1.100
- gdzie 192.168.1.100 to adres IP Twojego serwera to co się dzieje?

spiderpc

Passing Basics
Beginner
Aug 2, 2022
6
2
3
34
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
1234.png

Attachments

• 12345678.png
    12345678.png
    338.8 KB · Views: 30

spiderpc

Passing Basics
Beginner
Aug 2, 2022
6
2
3
34
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Miałem nadzieje że będę sprytny jak sprawdzę ustawienia czy dublują inne QNAPy i to też nie pomaga, czy w razie czego istnieje możliwość zejścia softem niżej (downgrade) i czy taka operacja może pomóc.
1112222.png

Silas Mariusz

SysOp
Administrator
Apr 5, 2008
9,579
18
1,918
153
37
www.devspark.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
  1. Połącz się po SSH do serwera.
    FAQ - Jak połączyć się po SSH do Linux w serwerze QNAP (PuTTY Windows) | QNAP Polska - Oficjalne forum wsparcia technicznego QNAP Club

2. Wykonaj polecenia:
    Bash:
    lsof -i:139
    lsof -i:137
    lsof -i:445
    I zobacz czy, którekolwiek z tych poleceń ma jakiś wynik wychodzący:
    1659435335391.png
  3. Jeśli tak, tzn. że Samba wstępnie działa.

4. Upewnij się, że jesteś w tej samej sieci co: 130.10.102.210. W ogóle co to jest za IP? Może warto zresetować ustawienia sieciowe QNAP za pomocą przycisku RESET 3 sekundy?

5. Jeśli po resecie nadal nie będziesz mógł nawiązać kontaktu to możesz zgłosić problem na Helpdesk
    Jak to zrobić? - Jak zgłosić problem na Helpdesk do QNAP? / Kontakt z pomocą techniczną QNAP | QNAP Polska - Oficjalne forum wsparcia technicznego QNAP Club

6. Natomiast helpdesk jedyne co zrobi to uruchomi smbclient i będzie się łączyć po localhoscie. Jeśli zadziała zostaniesz odesłany do RESET 3 sekundy, próby spięcia komputera z serwerem bezpośrednio i sprawdzenia sieci.

7. Co to za dziwny IP 130.10.102.210?

spiderpc

Passing Basics
Beginner
Aug 2, 2022
6
2
3
34
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
1,2,3, - Połączyłem się z SSH, wykonałem polecenia, nie dają żadnej odpowiedzi.
22222222222222.png

4,7 Tak jestem w tej samej sieci. Przez "QFinder Pro" z poziomu ekploratora Windows wchodzę przez FTP-a gdzie mam dostęp do zawartości. Co do adresu jest to podsieć banku (bez danych krytycznych) oparta o serwer domenowy, ale ten QNAP w tej sieci działa jako samodzielna maszyna do składowania różnych danych.

spiderpc

Passing Basics
Beginner
Aug 2, 2022
6
2
3
34
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Temat chyba można już zamknąć, rozwiązaniem problemu okazał się QNAP-owy HELPDESK. Inżynier z centrali poinformował mnie że winnym okazał się plik konfiguracyjny smb.conf. Obecnie SAMBA działa i można z poziomu Eksploratora wchodzić w zawartość dysków. Z Ciekawości w SSH wpisałem komendy lsof -i:139 + pozostałe porty i obecnie dają odpowiedź.

Specjalista poinformował mnie że upgrade serwera był ze zbyt starej wersji oprogramowania i z serwerem może być więcej problemów w przyszłości + bym rozważył postawienie całego serwera na czysto. I to tyle.

Dziękuję @Silas Mariusz za zaangażowanie i poprowadzenie w dobrym kierunku.
Pozdrawiam.

Silas Mariusz

SysOp
Administrator
Apr 5, 2008
9,579
18
1,918
153
37
www.devspark.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
Specjalista poinformował mnie że upgrade serwera był ze zbyt starej wersji oprogramowania i z serwerem może być więcej problemów w przyszłości + bym rozważył postawienie całego serwera na czysto.
Dzięki po drugiej stronie, fajnie się gadało :)
Chodziło mi to, że musisz wyzerować ustawienia. Możesz to zrobić np. robiąc reset do fabryki z zachowaniem danych. Ale konfiguracje musisz przeklikać jeszcze raz. Nie możesz jej zaczytać przez backup ustawień.
Skok z firmware 4.2 do 5.0 z pominięciem 4.3, 4.4, 4.5 - ciesz się, że w ogóle działa :)

spiderpc

Passing Basics
Beginner
Aug 2, 2022
6
2
3
34
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Chodziło mi to, że musisz wyzerować ustawienia. Możesz to zrobić np. robiąc reset do fabryki z zachowaniem danych.
Próbowałem ten reset "lekki" (ten 3 sekundowy) o którym pisałeś wcześniej. Niestety to nie pomogło.