Pomoc QNAp TS-251 - Problem z SAMBĄ

spiderpc

Passing Basics
Beginner
2 Sierpień 2022
11
2
3
36
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witajcie, potrzebuje pomocy. aktualizowałem QNAP TS-251 miał soft z 2017. Zrobiłem do najnowszego 5.0.0.2055.
Po aktualizacji przestała chyba działać Samba bo do zawartości serwera nie ma już dostępu. Można wchodzić wyłącznie przez FTP. W konfiguracji nic nie było zmieniane.

Na tą chwilę jestem jeszcze początkującą osobą, jeśli podane informacje są zbyt szczątkowe i potrzebne są np. jakieś logi to proszę o info i pomoc.
 
1234.png
 

Załączniki

  • 12345678.png
    12345678.png
    338,8 KB · Wyświetleń: 71
Miałem nadzieje że będę sprytny jak sprawdzę ustawienia czy dublują inne QNAPy i to też nie pomaga, czy w razie czego istnieje możliwość zejścia softem niżej (downgrade) i czy taka operacja może pomóc.
1112222.png
 
  1. Połącz się po SSH do serwera.
    FAQ - Jak połączyć się po SSH do Linux w serwerze QNAP (PuTTY Windows) | QNAP Polska - Oficjalne forum wsparcia technicznego QNAP Club

  2. Wykonaj polecenia:
    Bash:
    lsof -i:139
    lsof -i:137
    lsof -i:445
    I zobacz czy, którekolwiek z tych poleceń ma jakiś wynik wychodzący:
    1659435335391.png
  3. Jeśli tak, tzn. że Samba wstępnie działa.

  4. Upewnij się, że jesteś w tej samej sieci co: 130.10.102.210. W ogóle co to jest za IP? Może warto zresetować ustawienia sieciowe QNAP za pomocą przycisku RESET 3 sekundy?

  5. Jeśli po resecie nadal nie będziesz mógł nawiązać kontaktu to możesz zgłosić problem na Helpdesk
    Jak to zrobić? - Jak zgłosić problem na Helpdesk do QNAP? / Kontakt z pomocą techniczną QNAP | QNAP Polska - Oficjalne forum wsparcia technicznego QNAP Club

  6. Natomiast helpdesk jedyne co zrobi to uruchomi smbclient i będzie się łączyć po localhoscie. Jeśli zadziała zostaniesz odesłany do RESET 3 sekundy, próby spięcia komputera z serwerem bezpośrednio i sprawdzenia sieci.

  7. Co to za dziwny IP 130.10.102.210?
 
1,2,3, - Połączyłem się z SSH, wykonałem polecenia, nie dają żadnej odpowiedzi.
22222222222222.png


4,7 Tak jestem w tej samej sieci. Przez "QFinder Pro" z poziomu ekploratora Windows wchodzę przez FTP-a gdzie mam dostęp do zawartości. Co do adresu jest to podsieć banku (bez danych krytycznych) oparta o serwer domenowy, ale ten QNAP w tej sieci działa jako samodzielna maszyna do składowania różnych danych.
 
Temat chyba można już zamknąć, rozwiązaniem problemu okazał się QNAP-owy HELPDESK. Inżynier z centrali poinformował mnie że winnym okazał się plik konfiguracyjny smb.conf. Obecnie SAMBA działa i można z poziomu Eksploratora wchodzić w zawartość dysków. Z Ciekawości w SSH wpisałem komendy lsof -i:139 + pozostałe porty i obecnie dają odpowiedź.

Specjalista poinformował mnie że upgrade serwera był ze zbyt starej wersji oprogramowania i z serwerem może być więcej problemów w przyszłości + bym rozważył postawienie całego serwera na czysto. I to tyle.

Dziękuję @Silas Mariusz za zaangażowanie i poprowadzenie w dobrym kierunku.
Pozdrawiam.
 
Specjalista poinformował mnie że upgrade serwera był ze zbyt starej wersji oprogramowania i z serwerem może być więcej problemów w przyszłości + bym rozważył postawienie całego serwera na czysto.
Dzięki po drugiej stronie, fajnie się gadało :)
Chodziło mi to, że musisz wyzerować ustawienia. Możesz to zrobić np. robiąc reset do fabryki z zachowaniem danych. Ale konfiguracje musisz przeklikać jeszcze raz. Nie możesz jej zaczytać przez backup ustawień.
Skok z firmware 4.2 do 5.0 z pominięciem 4.3, 4.4, 4.5 - ciesz się, że w ogóle działa :)
 
Chodziło mi to, że musisz wyzerować ustawienia. Możesz to zrobić np. robiąc reset do fabryki z zachowaniem danych.
Próbowałem ten reset "lekki" (ten 3 sekundowy) o którym pisałeś wcześniej. Niestety to nie pomogło.
Nie możesz jej zaczytać przez backup ustawień.
Nie bardzo mi się to uśmiecha bo mam dość sporo użytkowników (pracowników banku) z różnymi uprawnieniami do różnych lokalizacji

Skok z firmware 4.2 do 5.0 z pominięciem 4.3, 4.4, 4.5 - ciesz się, że w ogóle działa

Co prawda w produktach marki QNAP jestem świeżakiem ale przed przystąpieniem do aktualizacji z poziomu QTS-a szukałem do mojego modelu "wcześniejszych" wersji OS-a niż ta obecna. Gdzie na przyszłość mam ich szukać w razie potrzeby ?
 
Próbowałem ten reset "lekki" (ten 3 sekundowy) o którym pisałeś wcześniej. Niestety to nie pomogło.
Reset 3 sek to tylko reset sieci.
Reset 10 sek to reset ustawień.
lub
Control Panel > System > Backup/Restore > Restore to Factory Default.

Nie bardzo mi się to uśmiecha bo mam dość sporo użytkowników (pracowników banku) z różnymi uprawnieniami do różnych lokalizacji
Userów możesz wyeksportować.
1659533548300.png



Co prawda w produktach marki QNAP jestem świeżakiem ale przed przystąpieniem do aktualizacji z poziomu QTS-a szukałem do mojego modelu "wcześniejszych" wersji OS-a niż ta obecna. Gdzie na przyszłość mam ich szukać w razie potrzeby ?
Tylko przez strone i Download Center QNAP.

Rekomendacje:
1) eksport userów
2) zrobić screenshot z listą udziałów sieciowych (będzie trzeba je odtworzyć)
3) zapamiętać IP serwera
4) po godzinie 16:00 zdalnie zrobić reset do fabryki
5) znaleźć urządzenie Qfinderem
6) ustawić takie samo ip
7) przeklikać podstawowe urządzenia
8) utworzyć ręcznie wszystkie udziały sieciowe (punkt 2) i wskazać ich lokalizacje manualnie
9) zaimportować userów

Teoretycznie nic trudnego.
 
Dzień dobry, wydaje mi się, ze występuje u mnie ten sam lub podobny problem więc podpinam się pod temat.
Nie mogę zamapować żadnych udziałów QNAP'a w Windowsie.
1. W ekploratorze wpisuję \\192.1*8.1.1**:4**4*
1.png

2. Przez QManagera mogę się zalogować do QNAP'a
3. Komendy po ssh nie dają żadnego wyniku
Kod:
lsof -i:139
lsof -i:137
lsof -i:445

Jest szansa zawalczyć bez factory resetu, czy sugestia otworzenia ticketu - może ta configuracja smb uległa także uszkodzeniu?
 
a foldery współdzielone sa widoczne w panelu sterownia QNAPa ?
usługa SMB jest włączona ? może trzeba ja wyłączyc i włączyc ?

PS: Maskujemy tylko adresy IP Internetowe zewnętrzne.. 192. jest adresem sieciowym lokalnym , nie ma sensu go chować - może go mieć każdy na świecie.
 
a foldery współdzielone sa widoczne w panelu sterownia QNAPa ?
usługa SMB jest włączona ? może trzeba ja wyłączyc i włączyc ?

PS: Maskujemy tylko adresy IP Internetowe zewnętrzne.. 192. jest adresem sieciowym lokalnym , nie ma sensu go chować - może go mieć każdy na świecie.
1. Foldery współdzielone są dostępne i widoczne
2. Usługa jest włączona (włączenie i wyłączenie nie pomogło)
3. Przekierowałem na routerze porty UDP 137, TCP 139 i 445
 
Dzień dobry, wydaje mi się, ze występuje u mnie ten sam lub podobny problem więc podpinam się pod temat.
Nie mogę zamapować żadnych udziałów QNAP'a w Windowsie.
1. W ekploratorze wpisuję \\192.1*8.1.1**:4**4*
Pokaż załącznik 42209
2. Przez QManagera mogę się zalogować do QNAP'a
3. Komendy po ssh nie dają żadnego wyniku
Kod:
lsof -i:139
lsof -i:137
lsof -i:445

Jest szansa zawalczyć bez factory resetu, czy sugestia otworzenia ticketu - może ta configuracja smb uległa także uszkodzeniu?
Po co maskowales lokalne adresy IP? Nie musisz odpowiadac.
Jesli lsof nic nie daje, to ticket do QNAP
Nie dziala Samba... prawdopodobnie smb.conf jest uszkodzony - ba na 1000%
 
Po co maskowales lokalne adresy IP? Nie musisz odpowiadac.
Jesli lsof nic nie daje, to ticket do QNAP
Nie dziala Samba... prawdopodobnie smb.conf jest uszkodzony - ba na 1000%
Dziękuję Mariusz za odpowiedź.
1. No nie wiem co odpowiedzieć...tak chyba z ogólnego przyzwyczajenia do minimalizmu informacji :)
Zatem ticket, lsof nadal nic nie daje.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. samba
  2. nas w sieci lan
  3. samba log
  4. reset ustawień sieciowych
  5. samba.conf
  6. config.inc.php
  7. winbindd