Przy piwie QNAP TS-453 czy to normalne by tak hałasował?

Revvers

Nowy użytkownik
Noobie
26 Listopad 2021
14
0
1
42
QNAP
null
Ethernet
null
Testuje tytułowy NAS, a ponieważ od tego producenta jest to mój pierwszy to ciężko mi stwierdzić czy to w jaki sposób pracuje to jest normalne.

Dotychczas posiadałem S DS-213+:
- hałas generowany wg danych techniczny max ~20dBA,
- HDD: 2x 2TB WD Red (WD20EFRX rok produkcji 2012) - max 24dBA

Hałas generowany w trybie tj bezczynności (tzn jest uruchomiony ale nic konretnego się na nim nie robi), zarejestrowałem max ~6dBA. mój komputer jest głośniejszy bo generuje ~9dBA w trybie spoczynku.

QNAP bez dysków, ze świeżo zainstalowanym systemem, generuje ~9dBA co jest dla mnie zrozumiałe w końcu ma prawie 2x większy wentylator.
po wpięciu dysków 4TB Ironwolf (ST4000VN008) w trybie spoczynku odnotowuje 15dBA - dla mnie jest to sporo, zrozumiale było by gdyby był obciążony,
Czy to jest problem dysków, czy konstrukcji QNAP albo konfiguracji programowej ?

Ponieważ zastanawiam się nad zwrotem dysków i zakupem WD RED Plus.
 
A powiedz coś więcej, jaka temperatura dysków, jaka cpu. Wklej zrzut ekranu ze statusu sprzętu->informacje o sprzęcie.
 
to dyski tak hałasują, ja po przesiadce z wd red 3tb na iron wolf 10tb musiałem zrobić domek z akustycznym wyciszeniem dla qnapa, bo nie dało rady w pokoju (ok 30m2) wysiedzieć z tymi dyskami :)
 
to dyski tak hałasują, ja po przesiadce z wd red 3tb na iron wolf 10tb musiałem zrobić domek z akustycznym wyciszeniem dla qnapa, bo nie dało rady w pokoju (ok 30m2) wysiedzieć z tymi dyskami :)

I jak z perspektywy czasu, IronWolf lepsze niż WD ? Bo cenowo wychodzi na to samo.
 
tak, dużo szybsze ich jedyna wada to te dźwięki przypominające gotowanie jajek w garnku :), no i wd po zadymie smr, cmr powinien dostać dożywotnio bana w systemach raid.
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
tak, dużo szybsze ich jedyna wada to te dźwięki przypominające gotowanie jajek w garnku :), no i wd po zadymie smr, cmr powinien dostać dożywotnio bana w systemach raid.

No ten dźwięk najbardziej mi przeszkadza, chyba wymienię na WD40EFZX bo z tego co widzę jest to CMR i wg danych producenta średnia szybkość 175MB/s a IronWolf to 180MB/s więc dla mnie nie zauważalne. Choć wg specyfikacji oba generują podobny hałas to jednak starszy model WD był głośniejszy od EFZX co przemawia na jego korzyść jak dla mnie ;)

Znalazłem też porównanie pod kątem hałasu:
WD Red Plus (napewno nie jest to EFZX a wcześniejsze modele były głośniejsze):

Link: https://www.youtube.com/watch?v=tjvfoeDxJuQ

IronWolf

Link: https://www.youtube.com/watch?v=fgXtQ1nGMI0


Jak dla mnie ten hałas IronWolf jest irytujący, przez to że wyraźnie słyszalne klikanie, właśnie podobne do dźwięku gotowanych jajek ;)
Niestety nie znalazłem żadnego porównania obu dysków pewnie dlatego ze ten model WD jest stosunkowo młody, dlatego chyba kupię na próbę tylko jeden ;)
 
No ten dźwięk najbardziej mi przeszkadza, chyba wymienię na WD40EFZX bo z tego co widzę jest to CMR i wg danych producenta średnia szybkość 175MB/s a IronWolf to 180MB/s więc dla mnie nie zauważalne. Choć wg specyfikacji oba generują podobny hałas to jednak starszy model WD był głośniejszy od EFZX co przemawia na jego korzyść jak dla mnie ;)

Znalazłem też porównanie pod kątem hałasu:
WD Red Plus (napewno nie jest to EFZX a wcześniejsze modele były głośniejsze):

Link: https://www.youtube.com/watch?v=tjvfoeDxJuQ

IronWolf

Link: https://www.youtube.com/watch?v=fgXtQ1nGMI0


Jak dla mnie ten hałas IronWolf jest irytujący, przez to że wyraźnie słyszalne klikanie, właśnie podobne do dźwięku gotowanych jajek ;)
Niestety nie znalazłem żadnego porównania obu dysków pewnie dlatego ze ten model WD jest stosunkowo młody, dlatego chyba kupię na próbę tylko jeden ;)

Wsadzilem do swojego QNAP-a 1 SSD 1TB + 3 HDD 2TB 2.5" i nie wiem ze mam serwer w domu ;)
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. hałas
  2. temperatura
  3. ST4000VN008
  4. ts-464 hałas
  5. WD40EFZX
  6. ironwolf pro