Pomoc QNAP TS-653b parę pytań początkującego użytkownika...

Java

Passing Basics
Beginner
24 Sierpień 2017
27
1
3
45
Łódź
QNAP
TS-x53B
Ethernet
100 Mbps
Cześć

W/w qnap ts-543b 4GB ram, 2x4Tb WD RED połączone w RAID1. Volumen prosty.

Uploadowałem pliki przez FileStation przez sieć mały katalog z mp3 co trwało krótko dla testu.

Z racji braku routera z możliwością konfiguracji parametrów sieci (posiadam router Cisco z TV kablowa Toya z brakiem możliwości administracji nim, tylko admini z TOYA mogą nim zarządzać) transfer jaki osiągnąłem przy tym teście był zbyt niski do szybkiego uploadu dużej ilości danych w tym przypadku.

Zastosowałem więc połączenie przez USB QuickAccess transfer ok 32Mb/s i wrzuciłem pliki z rożnych komputerów i dysków w sumie ok 1,5Tb różnych danych co zajeło ok 12 godzin.

Po uploadzie mp3 przez FileStation Qunap zakończył pracę i dyski przestały pracować, natomiast po uploadzie przez USB QuickAccess ok 1,5Tb danych dyski cały czas pracują jakby dane te były przetwarzane po uploadzie zamiast przestać pracować, czy to normalne zjawisko czy coś w tle działa i wymusza ich pracę? Qnap ma postawiony nowy system bez instalowania żadnych aplikacji czy uruchomionych przeze mnie operacji, użycie proca ok 2-15% lub mniej, ramu ok 21% a dyski mielą od kilku godzin. Co może być przyczyną?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Qnap kupiony 6 zatokowy po to by utworzyć w przyszłości RAID6 lub inny w zależności od potrzeb, nie ma zainstalowanej karty rozszerzeń dla np cache czy dodatkowej karty Ethernet 10Gb.

Ponieważ qnap ma 6 zatok a teraz są wykorzystane tylko 2, chciałbym przełożyć do niego moje 3 dyski WD blue po 1Tb z desktopa, które będą miały aktualną kopię danych z qnapa, a teraz posiadają oryginalne dane, które przekopiowałem na qnapa (w planie utworzenie joba który będzie kopiował dane uploadowane na qnapa do tych dysków) Dlaczego tak ? Aby pozbyć sie HDD z desktopa w którym został tylko SSD. W związku z tym następne pytanie czy jeśli przełożę dysk z desktopa do qnapa, będę musiał go dodać/formatować, jak najlepiej to zrobić by nie ruszać tych danych, ani nie formatować tego dysku, jeśli to jest w ogóle możliwe?

Jeśli już przełożę te dyski czyli zajmę 5 zatok czy warto np w ostatnią wolną wykorzystać i wrzucić tam SSD i na nim postawić cały system dysk mogę mieć 120GB SSD (do pierwszej zatoki) kolejne 2 przez WD Red 4TB w RAID1 i kolejne 3 zatoki po 1Tb WD blue (3 ostatnie jako kopia zapasowa danych z RAID1 z dysków WD RED) Czy zalecacie takie rozwiązanie. I jaka byłaby optymalna wielość takiego SSD (planuję zrytualizować środowiska oraz uruchamiać aplikacje JavaEE, które będę pisać)?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pytanie odnośnie organizacji plików i katalogów... downloads, home, homes, multimedia, public, web, itd...
Jak już tu na forum wyczytałem, katalog home, jest katalogiem dla konkretnego użytkownika, każdy kolejny ma swój własny.
W homes admin widzi wszystkie home poszczególnych użytkowników...
Jakie jest przeznaczenie oraz idea pozostałych katalogów: multimedia, public, web oraz reszty?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W jaki sposób proponujecie zorganizować sobie przestrzeń z danymi jaki podział na katalogi by wszystko było sensownie rozplanowane? Pliki video muzyka zdjęcia (najwięcej moich danych to video z kamer sportowych i zdjęcia odkąd mam cyfrowy aparat). Chcę używać sprzętu jako DLNA oraz bezpośrednio podłączony do TV i monitora bo ma 2 Hdmi.

Co do organizacji pamięci wybrałem zgodnie z zaleceniami volumen prosty z pełna przetrzebią na dane. Planuję też w przyszłości zakup karty z dyskami na cache oraz 10Gb Ethernet, a w pierwszej kolejności powiększenie ramu do 16Gb (jeden z kolegów ma 4 dyskowy po takim upgradzie i twierdzi że qnap je wykorzystuje w pełni).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ostatnią rzeczą jest prośba o wskazówki jaki UPS zakupić do tego urządzenia (podtrzymanie zasilania NASa i routera tak aby zestaw się wyłączył i wrocił do życia po powrocie zasilania)?


Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3.0262 Build 2017/07/27
Model serwera: QNAP TS-654b, 4GB ram, 2x4Tb WD RED połączone w RAID 1
 
Cześć

Postaram się odpowiedzieć na niektóre pytania:

Po uploadzie mp3 przez FileStation Qunap zakończył pracę i dyski przestały pracować, natomiast po uploadzie przez USB QuickAccess ok 1,5Tb danych dyski cały czas pracują jakby dane te były przetwarzane po uploadzie zamiast przestać pracować, czy to normalne zjawisko czy coś w tle działa i wymusza ich pracę? Qnap ma postawiony nowy system bez instalowania żadnych aplikacji czy uruchomionych przeze mnie operacji, użycie proca ok 2-15% lub mniej, ramu ok 21% a dyski mielą od kilku godzin. Co może być przyczyną?

Ekspertem nie jestem ale jeśli przegrałeś zdjęcia lub filmy to może mielić miniaturki oraz indeksować bibliotekę multimediów.

Jeśli już przełożę te dyski czyli zajmę 5 zatok czy warto np w ostatnią wolną wykorzystać i wrzucić tam SSD i na nim postawić cały system dysk mogę mieć 120GB SSD (do pierwszej zatoki) kolejne 2 przez WD Red 4TB w RAID1 i kolejne 3 zatoki po 1Tb WD blue (3 ostatnie jako kopia zapasowa danych z RAID1 z dysków WD RED) Czy zalecacie takie rozwiązanie. I jaka byłaby optymalna wielość takiego SSD (planuję zrytualizować środowiska oraz uruchamiać aplikacje JavaEE, które będę pisać)?

Eksperymentowałem z dyskiem SSD zarówno jako cache oraz jako nosnik systemu. Jak postawiłem system na SSD plus wszystkie aplikacje a dyski talerzowe używałem jako nośnika danych, to responsywność systemu ewidentnie była większa, aplikacje uruchamiały się szybciej i cały system był taki bardziej "żwawszy". Próbowałem też SSD wykorzystać cache to nie zauważyłem jakiejś mega zmiany - podobno jest to rozwiązanie dobre jak korzysta się z bazy danych lub często z tych samych plików i wtedy Qnap wrzuca je do SSD i sięga po nie w razie potrzeby.

Pytanie odnośnie organizacji plików i katalogów... downloads, home, homes, multimedia, public, web, itd...
Jak już tu na forum wyczytałem, katalog home, jest katalogiem dla konkretnego użytkownika, każdy kolejny ma swój własny.
W homes admin widzi wszystkie home poszczególnych użytkowników...
Jakie jest przeznaczenie oraz idea pozostałych katalogów: multimedia, public, web oraz reszty?

multimedia - tutaj możesz wrzucić pliki typu zdjęcia muzyka filmy (oczywiście w katalogach) i będziesz je miał dostępne od razu w photo station, music station i video station. Jednak możesz zaindeksować inne katalogi jeśli nie chcesz trzymać ich w multimediach.
public - np. do udostępniania po sieci dla użytkownika gość
web - katalog serwera www gdzie wrzucasz stronkę jeśli chcesz ją opublikować. - Wymaga jeszcze późniejszej konfiguracji.

Ogólnie drzewa katalogów możesz sobie poukładać jak chcesz - stworzyć własne katalogi współdzielone.

W jaki sposób proponujecie zorganizować sobie przestrzeń z danymi jaki podział na katalogi by wszystko było sensownie rozplanowane? Pliki video muzyka zdjęcia (najwięcej moich danych to video z kamer sportowych i zdjęcia odkąd mam cyfrowy aparat). Chcę używać sprzętu jako DLNA oraz bezpośrednio podłączony do TV i monitora bo ma 2 Hdmi.

Ja mam kilka volumenów. Jeden wolumen to backup, drugi jest na system a trzeci na dane(tutaj jest RAID). Więc wolumen na dane ma katalogi filmy, muzyka, zdjęcia i kilkanaście innych według mojego uznania. Do tego mam jeszcze backup na drugim NAS'ia oraz wolnych dyskach USB.

Ostatnią rzeczą jest prośba o wskazówki jaki UPS zakupić do tego urządzenia (podtrzymanie zasilania NASa i routera tak aby zestaw się wyłączył i wrocił do życia po powrocie zasilania)?

Tutaj nie pomogę bo sam chce zakupić UPS'a, więc chętnie poczytam rady kolegów ;)
 
jeśli wkładasz dysk do QNAPa i nie był on wcześniej sformatowany w Q - to dane na nim zostaną wyczyszczone.

system Q na ssd + aplikacje + ewentualne obrazy maszyn wirtualnych
osobne dyski (raid / nie raid - wg potrzeb) na dane które chcesz mieć, raid 0 - nie używamy, tylko raid 1 wzwyż (chyba ze wiesz co robisz).
 
Cześć

Postaram się odpowiedzieć na niektóre pytania:

...
Jeśli już przełożę te dyski czyli zajmę 5 zatok czy warto np w ostatnią wolną wykorzystać i wrzucić tam SSD i na nim postawić cały system dysk mogę mieć 120GB SSD (do pierwszej zatoki) kolejne 2 przez WD Red 4TB w RAID1 i kolejne 3 zatoki po 1Tb WD blue (3 ostatnie jako kopia zapasowa danych z RAID1 z dysków WD RED) Czy zalecacie takie rozwiązanie. I jaka byłaby optymalna wielość takiego SSD (planuję zrytualizować środowiska oraz uruchamiać aplikacje JavaEE, które będę pisać)?

Eksperymentowałem z dyskiem SSD zarówno jako cache oraz jako nosnik systemu. Jak postawiłem system na SSD plus wszystkie aplikacje a dyski talerzowe używałem jako nośnika danych, to responsywność systemu ewidentnie była większa, aplikacje uruchamiały się szybciej i cały system był taki bardziej "żwawszy". Próbowałem też SSD wykorzystać cache to nie zauważyłem jakiejś mega zmiany - podobno jest to rozwiązanie dobre jak korzysta się z bazy danych lub często z tych samych plików i wtedy Qnap wrzuca je do SSD i sięga po nie w razie potrzeby.

multimedia - tutaj możesz wrzucić pliki typu zdjęcia muzyka filmy (oczywiście w katalogach) i będziesz je miał dostępne od razu w photo station, music station i video station. Jednak możesz zaindeksować inne katalogi jeśli nie chcesz trzymać ich w multimediach.
public - np. do udostępniania po sieci dla użytkownika gość
web - katalog serwera www gdzie wrzucasz stronkę jeśli chcesz ją opublikować. - Wymaga jeszcze późniejszej konfiguracji.

Ogólnie drzewa katalogów możesz sobie poukładać jak chcesz - stworzyć własne katalogi współdzielone.

Co do SSD jaka polecałbyś pojemność mam możliwość odkupić za 150 dysk ssd roczny 120GB czy lepiej większy? Jeśli tak to ile powinno być min?
Jakie pojemności dla cache i jakiej karty używałeś?

Orientujesz się jak jest z uruchamianiem aplikacji web napisanych w JavaEE jest niby tu Tomcat tylko pytanie czy wystarczy wrzucić projekt czy trzeba rzeźbić?
 
Co do SSD jaka polecałbyś pojemność mam możliwość odkupić za 150 dysk ssd roczny 120GB czy lepiej większy? Jeśli tak to ile powinno być min?
Jakie pojemności dla cache i jakiej karty używałeś?

Orientujesz się jak jest z uruchamianiem aplikacji web napisanych w JavaEE jest niby tu Tomcat tylko pytanie czy wystarczy wrzucić projekt czy trzeba rzeźbić?
Ja mam SSD 120 GB i jak narazie mam zajęte 40GB z tegoo 15 to biblioteka miniaturek.
Cache zrobiłem z SSD na próbę jak na moje potrzeby nie zauważyłem różnicy to postawiłem na nim system. Ja mam wersję 453b mini bez możliwości instalacji karty rozszerzającej.

Co do Javy to nie wiem nie pisze w Javie.

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka
 
Witam, przeczytałem sobie cały temat i tak dochodząc do wniosków wychodzi na to że najlepiej by było jako pierwszy dysk użyć dysku SSD np 120 GB (w zależności jak kto chce) na system i aplikacje czy miniaturki. A następne zainstalowane dyski mieć w RAID. Chyba że dyski SSD które można zainstalować w locie PCI można użyć na zainstalowanie systemu i ewentualnie aplikacji, aby nie marnować kieszeni na dyski. I tu pojawia się moje pytanie czy tak można zrobić? :)
 
Hej,
Na system wrzucaj SSD i się nie zastanawiaj. Ja w 653b postawiłem na 2xSSD w RAID1, ze względu na działające na wirtualki (bezpieczeństwo najpierw, max transferu nie jestem w stanie wykorzystać na żadnym interface'ie).
System zje ok 20-25GB więc będziesz mieć około 90GB dla siebie.

Co do dysków nvm na PCI to ostatnia aktualizacja zablokowała możliwość tworzenia na nich wolumenów.
 
Tak bardziej z ciekawości, to jakie dyski polecacie i SSD i HDD. Jak patrzyłem na stronie producenta i na te dyski co ja bym chciał kupić to nie są one na liście polecanych :D Ja patrzyłem na dysk SSD WD green 120 GB lub WD blue 250 GB (blue jest niby na liście polecanych), a dyski HDD to WD gold 10 TB (lepsze parametry niż red który jest polecany)
 
Na system oczywiscie SSD pozostale jakies RED-y na volumeny.

Kong

pytanie odnoscie dyskow pci czy mozna tam postawic system lub mozna bylo? czy tylko system w zatoce 1
 
Teoretycznie z tego co jest napisane GOLD-y też powinny się sprawdzić w systemach NAS itd więc właśnie dlatego mnie zastanawia że w cenie nie ma praktycznie żadnej różnicy, parametrami się też jakoś super nie różnią, a jednak większość ludzi radzi RED a nie GOLD. W sumie dlaczego? :)

Tak, wiem jestem laikiem i zadaje zapewne proste pytania :)
 
@Java

Poniżej tekst z release notes z 2018.02.23:

"Starting from QTS 4.3.4, QNAP NAS devices no longer support creating storage pools or static volumes using NVMe PCIe/M.2 SSDs. However, this limitation does not apply to the SSDs installed in built-in M.2 slots or on QM2 expansion cards."

Czyli jednak są wyjątki od tej reguły w zależności od typu karty rozszerzeń. Zamieszałem troszkę bo nie doczytałem tego punktu przed upgradem.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. podział dysków
  2. QuickAccess
  3. jaki wolumen
  4. QM2 system oraz cache na drugim
  5. TS-653B