Pomoc QNAP z zewnętrznymi dyskami NTFS do automatycznego przechowywania kopii zapasowych

Kraszer

Entry Technician
Q Associate
7 Luty 2020
53
2
8
27
QNAP
null
Ethernet
10 GbE
Chcę stworzyć rozwiązanie do automatycznych kopii zapasowych.
Mam nieużywany QNAP TS-332x i 3 dyski twarde Seagate o pojemności 6 TB każdy.

Chcę co tydzień tworzyć kopie zapasowe mojego komputera na tych dyskach twardych.
Planuję ustawić harmonogram tworzenia obrazów dysków mojego komputera za pomocą Macrium Reflect i zapisywać je na dyskach twardych przez lokalną sieć, korzystając z QNAP.
QNAP miałby się automatycznie uruchamiać raz w tygodniu, a następnie wyłączać.
Mógłbym umieścić dyski w QNAP, ale gdyby QNAP się zepsuł lub gdybym chciał ich użyć gdzie indziej, nie mógłbym tego zrobić, ponieważ Windows by ich nie odczytał.

Chcę więc, żeby dyski były sformatowane jako NTFS.
Umieszczę je w stacji dokującej, takiej jak Orico 9528U3-EU-BK-BP i podłączę ją do QNAP przez USB.

W QNAP zamontuję mały dysk SSD na potrzeby aplikacji itp.

Czy w tej koncepcji występuje jakaś poważna wada?
 
tak, po co do tego qnap ?
podłącz dyski USB bezpośrednio do kompa

oszczędzisz sobie 10 minut startu i 10 wyłączania
Żeby nie słuchać trzeszczących HDD przez kilka godzin backupu jak będą podłączone do PC.
QNAP po ethernecie dam do innego pokoju razem z HDD.
Plus qnapa mogę włączyć niezależnie od innych komputerów i ustawienie auto startu jest prostsze.
 
okej :D

Mógłbym umieścić dyski w QNAP, ale gdyby QNAP się zepsuł lub gdybym chciał ich użyć gdzie indziej, nie mógłbym tego zrobić, ponieważ Windows by ich nie odczytał.
Czemu ? jeśli zrobisz wolumeny jako statyczne (What is the difference between Static Volume, Thin Volume, and Thick Volume?)
to każdy windows gdzie doinstalujesz Freeware Linux Reader™ for Windows będzie w stanie je odczytać ?

Chyba że chcesz idoto-odporone rozwiązanie , to idź w NTFSa w kieszeni - pytanie tylko czy qnap wspiera tą kieszeń?
 
Ale zawracanie wisły kijem. ExFAT i wsadz se te 3 dyski do Q, podmontuj, udostepnij cześć czapka.
Czy ExFAT obsługuje pliki powyżej 4GB? Jeżeli nie to odpada.
QNAP po włożeniu do niego dysku formatuje go pod siebie.
Czy jeżeli sformatuje dysk do ExFat w innym urządzeniu to będzie go normalnie czytał?
Połączono posty:

okej :D


Czemu ? jeśli zrobisz wolumeny jako statyczne (What is the difference between Static Volume, Thin Volume, and Thick Volume?)
to każdy windows gdzie doinstalujesz Freeware Linux Reader™ for Windows będzie w stanie je odczytać ?

Chyba że chcesz idoto-odporone rozwiązanie , to idź w NTFSa w kieszeni - pytanie tylko czy qnap wspiera tą kieszeń?
Robiłem test z wolumenem uproszczonym i Windows 11 go nie czytał.
Próbowałem Linux Readera i montowanie w powershellu przez wsl.
Jeżeli inne rodzaje wolumenów są odczytywane to jest to jakieś wyjście, chociaż spodziewam się, że i tak nie będzie możliwości zapisu do takiego dysku co trochę ogranicza.
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
ale wewnątrz nasa działa tylko EXT3/4 ... exfat to do dysków USB .. zakładając że Twój model ma go za darmo
Połączono posty:

System plików exFAT | Przyspieszenie udostępniania dużych plików + Używanie urządzeń pamięci masowej exFAT z serwerem QNAP NAS

pimposh pisał "ExFAT i wsadź se te 3 dyski do Q, podmontuj, udostepnij cześć czapka"
Jeżeli to mają być dyski zewnętrzne to nie widzę bardzo różnicy między setupem, który zaproponowałem a jego. Jedyna różnica że zamiast NTFS jest exFAT.​

 
Zamontuj ręcznie, udostępnij ręcznie. Działa, sprawdzone organoleptycznie.
Połączono posty:

O ciul teraz przeczytałem, że autor ma armowe. Nie wiem czy QTS armowy 5 dodaje exfata.
 
Zamontuj ręcznie, udostępnij ręcznie. Działa, sprawdzone organoleptycznie.
Połączono posty:

O ciul teraz przeczytałem, że autor ma armowe. Nie wiem czy QTS armowy 5 dodaje exfata.
Montowanie ręczne to montowanie przez konsole, czy jest UI, w którym mogę to zrobić?
 
okej :D


Czemu ? jeśli zrobisz wolumeny jako statyczne (What is the difference between Static Volume, Thin Volume, and Thick Volume?)
to każdy windows gdzie doinstalujesz Freeware Linux Reader™ for Windows będzie w stanie je odczytać ?

Chyba że chcesz idoto-odporone rozwiązanie , to idź w NTFSa w kieszeni - pytanie tylko czy qnap wspiera tą kieszeń?
Przetestowałem wolumin statyczny, cienki i uproszczony.
Nie mogłem odczytać woluminu cienkiego i uproszczonego w windowesie - zakładam że dlatego, że jest to jakaś specjalna implementacja qnapa.
Wolumin statyczny i dane na nim udało mi się odczytać oraz zapisać używając "Linux file system for windows". Freeware Linux Reader™ for Windows nie chciał zadziałać.
Jak rozumiem, taki dysk jest odczytywany, bo jest to standardowy dysk linux-a, a nie specjalne rozwiązanie qnap-a z migawkami itp?

"Linux file system for windows" wyświetla dysk w "ten komputer" i można go normalnie używać. Jednynie gdy próbuje odpalić video za pomocą VLC to explorer się wywala. Gdy odpale wideo innym programem albo skopiuje go na inny dysk to działa normalnie.

Skoro wolumin statyczny można odczytać i zapisać w windowsie działa to możliwe, że zdecyduje się użyć go dla wszystkich dysków.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. montowanie
  2. backup z qnap na qnap
  3. zewnętrzny dysk
  4. DiskInternals Linux Reader