Pomoc Qsync - linki udostępniania z własną domeną

kazmroot

Entry Technician
Q Associate
19 Lipiec 2013
50
13
8
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Człowieki, pomóżcie proszę z następującym problemem:

NAS - TS-453pro QTS 4.2.1 Build 1222

Kiedy tworzymy linki do plików/folderów za pomocą Qsync, program domyślnie używa w adresie tego linku adresu/domeny, za pomocą której aktualnie Qsync jest połączony z NASem. Podobnie działa to w przypadku zalogowania się do File Station i tworzenia linków za jego pomocą.

Przykład:

Połączenie przez LAN (NAS ma adres 10.0.0.10) - link wygląda tak:

http://10.0.0.10/share.cgi?ssid=0lwy9oW

Połączenie przez WAN (adres zew. to 123.123.123.123 lub przyklad.myqnapcloud.com) - link wygląda tak:

http://123.123.123.123/share.cgi?ssid=0lwy9oW LUB http://przyklad.myqnapcloud.com/share.cgi?ssid=0lwy9oW

Adresy używane w linku można dowolnie zmieniać w zakładce "Ustawienia" w oknie, który pojawia się po wygenerowaniu linku. Dla uproszczenia pomijam, że są jeszcze warianty z SSL.

Link możemy oczywiście również edytować ręcznie, podając dowolny adres lub domenę, która kieruje w stronę NASa.

A teraz problem:
Nikt chyba nie zaprzeczy (zaraz mnie tu pewnie naprostujecie :D), że w środowisku biznesowym pasowałoby, żeby te odnośniki od razu używały firmowej domeny (konkretnie to np. subdomeny, którą możemy sobie przekierować na NASa np. dl.domenafirmy.pl). Przecież użyszkodniki nie będą same tego ręcznie edytować.

Zakładam, że użytkownik jest w tej samej sieci lokalnej co NAS, ale jest mobilny, ma laptopa, więc jego Qsync łączy się też czasami spoza firmy.

Efekt, który mnie interesuje możemy osiągnąć podając adres dl.domenafirmy.pl jako adres serwera, podczas logowania w Qsync. Jeżeli konfiguracja sieci spełnia określone warunki, to nawet jeżeli jesteśmy w tej samej sieci lokalnej co NAS, będzie nam to działało. Łączymy się spoza firmy - nadal jest OK.

No i już było pięknie i dobrze - myślałem, że sprawa zamknięta. Okazuje się jednak, że ponowne uruchomienie Qsync (czy to ręczne, czy restart kompa) powoduje powrót do preferowanego rodzaju połączenia za pomocą myqnapcloud - a wtedy łączymy się przez LAN lub przez WAN, w zależności od tego gdzie się znajdujemy. Ustawiony wcześniej adres dl.domenafirmy.pl przepada.

Zaraz wyślę do QNAP ticketa, bo wygląda to na bug, ale chciałem się jeszcze forumowych magików poradzić, czy nie macie jakiegoś pomysłu na to, jak ręcznie, na sztywno ustawić adresy, z których użytkownik może korzystać przy generowaniu linków. Najchętniej całkiem wyeliminowałbym możliwość wykorzystywania IP z sieci lokalnej, bo użyszkodnik i tak tego nie opanuje :p
 
Zgadzam się, że to błąd, ale równocześnie szukam rozwiązania na to, jak zmusić QTSa, żeby podpowiadał użytkownikowi jedyny słuszny adres przy generowaniu linku (czyli subdomenę z FQDN firmy).

Zauważ, że nawet jeżeli to poprawią, to i tak będę musiał podpinać użytkowników na sztywno przez WAN, chociaż najczęściej będą w LANie - to nie jest dobry pomysł na dłuższą metę, bo po co ma się router pocić przy każdej synchronizacji, jak może się tym zająć switch?
 
heh ? co router ma do tego ? DNS prędzej.

heh? a co DNS ma do tego? router prędzej. :p

Przecież DNS mi tylko rozwiąże nazwę domeny na adres, a to w moim wypadku nie ma żadnego znaczenia. Mogę równie dobrze podać na sztywno zewnętrzne IP przy logowaniu Qsync. Efekt będzie ten sam - ruch leci na WAN i wraca (NAT loopback). Chętnie nauczę się czegoś nowego, jeżeli nie mam racji.
 
Zgadzam się, że to błąd, ale równocześnie szukam rozwiązania na to, jak zmusić QTSa, żeby podpowiadał użytkownikowi jedyny słuszny adres przy generowaniu linku (czyli subdomenę z FQDN firmy).
Tego nie zrobisz. To autorskie rozwiązanie firmy QNAP.
Jedynie co możesz zaproponować to CNAME swojej domeny na swój router i manualną zmiane nazwy domeny.
 
Jedynie co możesz zaproponować to CNAME swojej domeny na swój router i manualną zmiane nazwy domeny.

Dokładnie tak mam to w tej chwili rozwiązane - subdomena skonfigurowana jako CNAME myqnapcloud, i to się ładnie sprawdza, ale po restarcie Qsync wraca do myqnapcloud.

Spróbowałem jeszcze z subdomeną wskazującą bezpośrednio na zew. IP serwera, zamiast CNAME, ale efekt ten sam - jak tylko Qsync dostaje informację od NASa, jaki jest jego adres myqnapcloud, to zaczyna z niego korzystać po restarcie i koniec.

Pewnie można by jeszcze próbować wyrejestrować NASa z myqnapcloud, ale trochę szkoda darmowego DDNS :p

EDIT:

Wysłałem zgłoszenie do QNAP. Może poprawią przynajmniej te zapamiętywanie ręcznie podanego adresu.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qsync domena