Ransomware - zobacz, jak działa i co robić

Przybywa ataków ransomware i rośnie ich skuteczność. Eksperyment - kontrolowane uruchomienie WannaCry - pokazuje, jak złośliwy program WannaCry potrafi zablokować dostęp do danych użytkownika w kilka chwil.
adi.com.pl_pic_photo_lead_ransomware_qnap_DI_1500022439.png
afeeds_feedburner_com__r_diallrss__4_vzD1JG8FpTI_.gif


Kontynuuj czytanie...
 
Czy migawka jest kopią 1:1 plików na dysku? Tzn. Czy jeśli mam dysk 2TB, z czego 1TB mam już danych? to kopia zajmuje drugą połowę przestrzeni dyskowej? Przez co fizycznie mam tylko 1TB danych do użytku?

Czy jeśli już mamy zaszyfrowany dysk (etap podczas instalacji QTS), oznacza że nie zostanie on zaszyfrowany przez złośliwe oprogramowanie?

Czy nie wystarczyło by że Q wykrywa próbę zaszyfrowania plików i odcina taką możliwość?
 
Czy jeśli już mamy zaszyfrowany dysk (etap podczas instalacji QTS), oznacza że nie zostanie on zaszyfrowany przez złośliwe oprogramowanie?
Nie. Jeśli go odszyfrujesz i będzie zamapowany dla użytkownika to jasne, że ransomware może go zaszyfrować.
Czy nie wystarczyło by że Q wykrywa próbę zaszyfrowania plików i odcina taką możliwość?
To jest absolutnie nie możliwe.
 
Może to niegrzecznie, ale podepnę się pod temat. Korzystam na urlopie z internetu mobilnego i nie chcę się spłukać z powodu filmu, dlatego pytam: To ransomware działa bezpośrednio na NAS, czy tylko na innych urządzeniach przez udziały sieciowe?
 
Odpoczywaj =].

Na filmie pokazane jest że jak dysk jest podpięty do udziałów sieciowych, to domyślam się ze Wirus wykrywa dysk i szyfruje pliki które są tam dostępne. Nasa nie blokuje, tylko pliki które są udostępnione i widoczne w udziałach.