Pomoc Rozbudowa TS-251B o kartę na dyski M2

szecho

Nowy użytkownik
Noobie
29 Grudzień 2019
9
0
1
39
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Cześć,
od dłuższego czasu mam TS-251B z 8GB ram oraz 2 dyskami 4TB.
Chciałbym go trochę rozbudować - dołożyć kartę na dyski M2, tak aby system był na SSD a na obecnych dyskach tylko dane. I teraz mam pytanie czy wszystko dobrze wytypowałem:
- karta QM2-2P-244A - na 2 dyski NVMe PCIe Gen 2 x4 - szybszej nie ma sensu bo ten qnap i tak obsługuje tylko PCIe Gen 2 x2, a z kolei karta QM2-2S-220A jest pod M2 SATA a nie NVMe (dostępność dysków NVMe jest dużo większa i ceny te same, także dlatego NVM a nie SATA)
- dysk (1 czy 2 szt?) np jakiś - Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 980

I teraz czy system na 1 czy 2 dyskach i RAID1? Przy dwóch jest zabezpieczenie, że NAS (system) będzie dalej działał jak padnie jeden z dysków systemowych. Jeśli będzie jeden dysk, to gdy padnie będzie trzeba postawić system od nowa, ale nie powinno być później problemów z wykryciem i działaniem dwóch dysków z danymi w RAID1?
I jeszcze jedno pytanie, czy jeśli system będzie na ssd a dane na zwykłych, to czy będzie działało rozwiązanie np Qtier i poza samym przyspieszeniem działania systemu, QNAP będzie używał teżtego dysku jako bufora przy wymianach plików itd?
 
I teraz czy system na 1 czy 2 dyskach i RAID1? Przy dwóch jest zabezpieczenie, że NAS (system) będzie dalej działał jak padnie jeden z dysków systemowych. Jeśli będzie jeden dysk, to gdy padnie będzie trzeba postawić system od nowa, ale nie powinno być później problemów z wykryciem i działaniem dwóch dysków z danymi w RAID1?
RAID1 zabezpieczy przed awarią dysku ale nie przed awarią systemu plików / systemu QTS.
Ja mam RAID1 z dwóch dysków 256GB - mnie starcza pod dockera, system itp.
Tak w przypadku awarii systemu najczęściej kończy się to podłączeniem dysków i odtworzeniem udziałów/użytkowników/itd. .

I jeszcze jedno pytanie, czy jeśli system będzie na ssd a dane na zwykłych, to czy będzie działało rozwiązanie np Qtier i poza samym przyspieszeniem działania systemu, QNAP będzie używał teżtego dysku jako bufora przy wymianach plików itd?
Hmm chyba nie, dysk pod system nie może być wykorzystany do Qtier. Możesz postawić system na jednym dysku a drugi wykorzystać pod Qtier.
Ale czy warto postawić Qtier? Wg. mnie w domu nie.

- dysk (1 czy 2 szt?) np jakiś - Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 980
Zazwyczaj nie ma znaczenia co wybierzesz - patrzył bym na gwarancję (dużo TBW i lat) a potem na wydajność (będzie obcinana przez PCIe / wydajność Qnapa).
 
Ok dzięki za odpowiedź.
Tak RAID1 dla dwóch dysków systemowych zabezpieczy tylko przed padnięciem jednego z dysków, nie przed tym że sam system się wykrzaczy. Także to jedynie do zastanowienia czy kupować dodatkowy dysk w tej chwili czy ewentualnie później bawić się w dokładanie (jeśli w ogóle).
I dzięki bo właśnie nie wiedziałem do końca jak ten Qtier działa, czy może wykorzystać część dysku systemowego czy musi mieć swój, także to rozwiązanie sobie daruje.

Na ten moment wymiany na nowszego jeszcze nie planuje, może za jakiś czas do tego dołączy jakiś nowszy ale na ten moment jeszcze daje radę
 
karta rozszerzeń i dysk przyszedł, odleżały swoje i teraz mając wolną chwilę będę je instalował. Mam pytanie czy przy 1 ssd i 2 hdd tworzyć jedną pulę pamięci na całość czy osobną dla ssd i osobną dla hdd? Jak to najlepiej skonfigurować?
 
na razie nie za wiele, kopie danych z komputerów oraz tel, serwer multimediów dla tv, serwer vpn wireguard (obecnie mam openvpn na routerze ale chce przetestować jak działa WG) plus albo baza danych dla różnych modułów elektronicznych czujników/sterowania albo przetestowanie tego rozwiązania QIot Suite - dla zastosowań prywatnych dom + garaż
 
Jeszcze mam pytanie, czy dobrze rozumiem jak to działa. Jeśli utworzę pulę i zainstaluję system na ssd, następnie dołożę hdd na dane (i poustawiam aby katalogi z danymi użytkowników były tam zapisywane a nie na ssd) to system oraz wszelkie aplikacje itd będą szybciej działać bo są na ssd - to oczywiste i zrozumiałe. Ale co w przypadku gdy przy tworzeniu puli pamięci, włączy się opcję Qtier z ssd+hdd, gdzie wtedy będzie instalowany system? Bo w późniejszym działaniu system sobie monitoruje używanie plików i według tego rozlokowuje je na ssd/hdd
 
dzięki za odpowiedź. Postawiłem system na ssd, następnie podłączyłem do qnapa dyski hdd i zauważyłem jedną rzecz, na razie nie tworząc z nimi żadnej nowej puli pamięci/wolumenów itp itd, po prostu wkładając je do nasa, on co chwilę nimi mieli - tzn mieli ok minuty dwóch, później chwila przerwy i znowu. To jest normalne?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. QM2-2P-244A
  2. karta rozszerzeń
  3. QM2-2S-220A
  4. ssd raid1 hdd dane
  5. QM-2P-244A dysk
  6. Qiot
  7. raid1
  8. qnap 251b
  9. 251b
  10. PCIe Gen 2 x4
  11. karta pcie sata
  12. qm2-p2-244a
  13. do multimediów
  14. qtier
  15. ts-253 karta pcie
  16. qm-2p-244a samsung 980 pro
  17. QM2-2S-220A dyski