Artykuł Serwery plików QNAP do gabinetów i przychodni - Vademecum CRN

Serwery plików QNAP do gabinetów i przychodni
Odpowiednią ochronę medycznych danych pacjentów mają obowiązek zapewnić także właściciele gabinetów lekarskich oraz administratorzy przychodni. Na szczęście w tym celu nie muszą już budować pełnej serwerowni – coraz częściej wystarczy jeden wielofunkcyjny serwer plików.

Pokaż załącznik 5342

Ochrona informacji medycznych powinna mieć najwyższy priorytet u administratorów odpowiedzialnych za zarządzanie danymi w placówkach ochrony zdrowia niezależnie od ich wielkości. Wymóg ten nakłada zarówno prawo, jak też przyznany lekarzom przez społeczeństwo status wykonywających zawód zaufania publicznego. Do niedawna zapewnienie bezpieczeństwa wiązało się z dużymi kosztami, koniecznością kupna profesjonalnych macierzy dyskowych i towarzyszącej im infrastruktury. Dzisiaj bardzo często wystarczy jedno podłączone do sieci urządzenie.


Ilość zadań stawianych przed administratorami IT w placówkach medycznych jest niemała. Najtrudniejsze jest zapewnienie wysokiej dostępności danych oraz sprostanie ich rosnącej ilości, co przekłada się na konieczność stworzenia odpowiedniego zapasu pojemności i wydajności oraz zagwarantowania możliwości szybkiego ich przesyłania przez lokalną sieć komputerową. Do tego dochodzi kwestia wykonywania backupu oraz możliwości szybkiego przywrócenia dostępu do danych w przypadku wystąpienia awarii.


QNAP dla małych i średnich
Oferta QNAP obejmuje wolno stojące modele serwerów plików mieszczące od 1 do 10 dysków, a także urządzenia o dużej mocy i wydajności (wyposażone w procesory Intel Xeon), przeznaczone do montażu w szafie przemysłowej, które mogą pomieścić od 4 dysków (wysokość 1U) aż do 16 napędów (wysokość 3U).

Tak bogata oferta pozwala wybrać właściwy model, w zależności od skali funkcjonowania przedsiębiorstwa (modele dwu- lub czterodyskowe są odpowiednie dla gabinetów lekarskich i bardzo małych przychodni, a większe dla placówek o bardziej rozbudowanej infrastrukturze IT). Administrator samodzielnie dobiera twarde dyski, które zostaną zainstalowane w serwerze, co pozwala mu dopasować do potrzeb zarówno ich pojemność, jak i inne parametry. Konstrukcja serwerów QNAP spełnia wymagania restrykcyjnej amerykańskiej ustawy HIPAA dotyczącej przechowywania elektronicznych informacji medycznych.


Gwarancja bezpieczeństwa danych
Ochrona danych medycznych przechowywanych w serwerach QNAP jest realizowana na wielu poziomach. Już w najprostszych modelach, mieszczących tylko dwa twarde dyski, można skonfigurować je w tryb kopii lustrzanej (RAID 1), zaś w modelach mieszczących więcej dysków dostępne są też dodatkowe poziomy ochrony (RAID 5, 6, 10), możliwa jest również instalacja napędu zapasowego, który podejmie do pracę w przypadku awarii jednego z dysków przechowujących dane.

Administratorzy serwerów QNAP zyskują możliwość przyznawania uprawnień dostępu do znajdujących się na nich plików, folderów lub całych woluminów poszczególnym użytkownikom lub całym grupom. Wszystkie dane na dyskach mogą być szyfrowane 256-bitowym kluczem AES, zgodnie z bardzo rygorystycznym standardem FIPS 140–2, co chroni przed wyciekiem informacji, gdy dysk zostanie skradziony.

W bardziej rozbudowanych modelach serwerów QNAP zadbano także o bezpieczeństwo fizyczne. Całe urządzenie można przypiąć linką antykradzieżową, a każdy z dysków macierzy jest chroniony indywidualnym zamkiem. Placówki, którym zależy na dodatkowym zabezpieczeniu, mogą zainwestować w drugi, bliźniaczy serwer i uruchomić synchroniczną replikację między tymi urządzeniami. Możliwy jest także backup na podłączony przez port USB lub eSATA zewnętrzny twardy dysk. Serwer jest wyposażony w nadmiarowy zasilacz zapewniający ciągłość pracy w przypadku awarii podstawowego zasilacza, dostępne są też dodatkowe porty sieciowe.

Serwery QNAP zostały zbudowane zgodnie z koncepcją „wszystko w jednym”, dzięki czemu mogą służyć także do innych celów. Najczęściej wykorzystywaną funkcją jest rejestrator obrazu z kamer telewizji przemysłowej podłączonych do lokalnej sieci. Możliwe jest uruchomienie także serwera poczty elektronicznej lub stron WWW oraz przechowywanie i uruchamianie wirtualnych maszyn (serwery QNAP są certyfikowane do współpracy z wirtualnym środowiskiem firm Citrix, Microsoft i VMware).


Dystrybucja w Polsce
Wszystkie serwery plików QNAP zostały objęte 2-letnią gwarancją. Ich autoryzowanymi dystrybutorami w Polsce są: ABC Data, EPA Systemy, Konsorcjum FEN oraz Veracomp.
 
To pytanie za 100 pktów: Poproszę serwer PostgreSQL - bo większość przychodni jakie ja znam pracuje na mMedice ;/
 
Proszę (z App Center):
Publish Date: 2013/03/27
Version: 9.2.1
Download: Intel x86 | ARM
Description: PostgreSQL is an object-relational database system that has the features of traditional proprietary database systems with enhancements to be found in next-generation DBMS systems.

Dodatkowo PostgreSQL jest dostępny w IPKG/Optware.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
przykład zastosowania z mojego podwórka (mało zaawansowany, ale własny) - obydwa serwery z macierzą RAID 1, synchronizacja danych przy pomocy BTsync . Bazy danych z oprogramowania medycznego kopiowane są automatycznie na NAS ( NetBak Replicator i S Data Replicator), obydwa dyski sieciowe wykonują pomiędzy sobą wymianę kopii zapasowych.

mmedica.jpg
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. konsorcjum