Pomoc Serwowanie plików filmów DVD i BR z serwera na TV, laptopa etc. - lokalnie i na zewnątrz

SushiMan

Entry Technician
Q Associate
5 Kwiecień 2016
55
20
8
Warszawa
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Cześć wszystkim,

swój serwer wykorzystuję przede wszystkim do przechowywania backupów oraz do serwowania wszelkich niezbędnych do pracy plików sobie i kilku innym osobom.
Teraz jednak wpadłem na pomysł aby wykorzystać jego możliwości multimedialne.
No i ponieważ nie mam w tym zakresie doświadczenia to chciałbym się dowiedzieć jak go w tym celu najlepiej wykorzystać i przy użyciu jakiego softu.

Sytuacja wygląda tak:
- serwer stoi u mnie w domu,
- chciałbym na niego zgrać do kilku podkatalogów filmy z DVD i BR - jako zrzut plików lub ewentualnie jako obrazy - wolę jednak pierwszą opcję,
- chciałbym móc te filmy oglądać na telewizorze (nowy Samsung) jak i np. na laptopie - wszystko w domu,
- chciałbym - o ile jest to możliwe - móc się podłączyć do serwera zdalnie i obejrzeć sobie coś na laptopie z hotelu na drugim końcu Polski,
- chciałbym aby wykorzystywana była moja struktura katalogów, która powinna pozostać nietknięta.

Na razie więcej wymagań nie mam ;)

Co poradzicie? Jak i co zainstalować? Jak i co podłączyć? Jakieś doświadczenia?

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.2 Build 20161208, ale testuję też 4.2.3 Build 20161211
Model serwera: QNAP TS-853A 16GB RAM
 
Teoretycznie tak, praktycznie raczej nie, bo tego jest cała masa i to już są skopiowane płyty DVD i BR na HDD.
Teraz po prostu chciałbym je przerzucić z dysków dotychczas podpinanych po USB na QNAPa - to chyba możliwe, że da się odtwarzać tak zbackupowane filmy?