Przy piwie sieć WiFi mesh - co polecacie

cavek

Passing Basics
Beginner
30 Czerwiec 2020
27
3
3
32
QNAP
TS-x53Be
Ethernet
1 GbE
Witam,

Panowie, znajomy walczy z problemem z wi-fi w domku jednorodzinnym ( 2 piętra + garaż i ogród). Okablowania w budynku "0", aktualnie w domu w centralnym punkcie na parterze ROUTER D-LINKA z postawionym wi-fi. Na kablu ma podpięte tylko 4 rzeczy, NASa, TV i jeden komputer, ostatnio dołożył jeszcze rejestrator, reszta - czyli jakieś 20-30 urządzeń po wifi (jakaś automatyka w domu, kamery(w sumie 8 kamer IP po wi-fi)

Największy jest problem z wifi na piętrze gdzie jest bardzo słabe i mimo iż urządzenia się łącza to okresowo w ogóle nie ma do nich dostępu.

Z możliwych rozwiązań typu kabel na piętro i postawienie dodatkowego AP nie wchodzi w grę - był robiony remont i nie ma żadnych kabli, jedyna możliwość to rozszerzanie wi-fi - tutaj pytanie co polecacie, które systemy/producenci sieci wifi mesh są godne/godni uwagi, żeby sprawę załatwić kompleksowo raz a porządnie.

Budżet - w granicach rozsądku, ale za dobry system jest w stanie wyłożyć większą kasę.
 
Z możliwych rozwiązań typu kabel na piętro i postawienie dodatkowego AP nie wchodzi w grę - był robiony remont i nie ma żadnych kabl
zacytuje szwagra: kto się pizdą urodził , ten kanarkiem nie zemrze :D :D
Akurat mu się przypomniało jak rwał koryto w nowej ścianie bo zapomniał dwóch kabli .. jeden do apka, drugi do kamery.

ten sam szwagier będzie testował :

TP-Link DECO M4 Mesh WiFi (1200Mb/s a/b/g/n/ac) 3xAP​

 
zacytuje szwagra: kto się pizdą urodził , ten kanarkiem nie zemrze :D :D
Akurat mu się przypomniało jak rwał koryto w nowej ścianie bo zapomniał dwóch kabli .. jeden do apka, drugi do kamery.

Nic dodać nic ująć, niektórzy nie myślą o rzeczach przyziemnych póki się nie pojawiają problemy i nerwy bo coś nie działa i wtedy trzeba leczyć bo nie dało się wcześniej pomyśleć i zapobiec chorobie


ten sam szwagier będzie testował :

TP-Link DECO M4 Mesh WiFi (1200Mb/s a/b/g/n/ac) 3xAP​


Myślałem o tym samym, z tego co widzę w każdej chwili można rozbudować o dodatkowy AP, daj znać jak mu się sprawuje

Ciekawe jakie inni mają doświadczenia
 
Ja u siebie i znajomkom polecam Ubiquiti Unifi. Kontroler w kontenerze na Qnap. Tanio nie jest ale zamontujesz, ustawisz i zapominasz - po prostu działa.
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong
@cavek kolega ma, układ to po jednym na piętro nie narzeka a wręcz chwali sobie jak nie masz ochoty jebać się z ubiquiti kontorlerami etc... wydaje się być dobrym rozwiązaniem.
 
Popieram przedmówców jeżeli ma działać i nie denerwować.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
by potestować Ubi chodzi już za mną od dłuższego czasu, widzę że nie tylko tutaj jest to jedno z bardziej polecanych rozwiązań. Jedno 'ale" że trzeba wyłożyć sporo kasy w porównaniu do konkurencji.
 
Ja u siebie w mieszkaniu i u kolegi w domu (gdzie "zarządzam" jego siecią) dałem Unifi, ale to było kilka lat temu. Na jesieni musiałem do innej lokalizacji coś wybrać (docelowo koło 8-10 AP) więc koszty też miały znaczenie. Poszedłem w TP-Link Omada, gdzie za śmieszne pieniądze (niecałe 300zł) kupiłem też router z tej rodziny. Dzięki temu, mam zdalny dostęp do konfiguracji całej sieci, zarówno routera jak i AP, zarządzania sieciami wifi, VPN, klientami itd.
Sam kontroler jest bardzo podobny jak w Unifi.
 
Ja u siebie w mieszkaniu i u kolegi w domu (gdzie "zarządzam" jego siecią) dałem Unifi, ale to było kilka lat temu. Na jesieni musiałem do innej lokalizacji coś wybrać (docelowo koło 8-10 AP) więc koszty też miały znaczenie. Poszedłem w TP-Link Omada, gdzie za śmieszne pieniądze (niecałe 300zł) kupiłem też router z tej rodziny. Dzięki temu, mam zdalny dostęp do konfiguracji całej sieci, zarówno routera jak i AP, zarządzania sieciami wifi, VPN, klientami itd.
Sam kontroler jest bardzo podobny jak w Unifi.
W które modele poszedłeś? Bo widzę mnogość modeli AP wraz z rozstrzałem cenowym równym Ubiquiti :D
 
Router ER605 - koszt 250zł
Jako AP wybrałem EAP225 bo tam gdzie mają pracować nic więcej nie potrzeba. Koszt to 260zł za sztukę.
Do tego kupiłem jeszcze fizyczny kontroler OC200 bo tam gdzie ta sieć pracuje nie mam QNAPa. Ale kupiłem sobie też do domu taki sam routere do zabawy, pewnie go będę używał jako mój główny router. I tu już kontroler jest postawiony na QNAPie w dockerze.

Wydaje mi się, że to sporo taniej niż Unifi.
 
Router ER605 - koszt 250zł
Jako AP wybrałem EAP225 bo tam gdzie mają pracować nic więcej nie potrzeba. Koszt to 260zł za sztukę.
Do tego kupiłem jeszcze fizyczny kontroler OC200 bo tam gdzie ta sieć pracuje nie mam QNAPa. Ale kupiłem sobie też do domu taki sam routere do zabawy, pewnie go będę używał jako mój główny router. I tu już kontroler jest postawiony na QNAPie w dockerze.

Wydaje mi się, że to sporo taniej niż Unifi.

No EAP225 jak na szybko sprawdzałem to jedna z tańszych jednostek z omadą, teraz to już po 360 zł za sztukę chodzą :p
Pomyśle bo może to być ciekawa alternatywa z kontrolerem chmurowym.
 
Tak tak, miało być 360zł ale palec się pomylił i wyszło 260zł::

Kontroler chmurowy jest płatny.
Kontroler hardwarowy musisz kupić.
Dlatego najtańszy jest kontroler na QNAPie bo jest za darmo:)
 
  • Lubię to
Reakcje: cavek
mam feedback od szwagra !

działa i nawet fajnie roaming działa
 
  • Lubię to
Reakcje: 3Qn
Fritzbox 6890 + 8 innych routerów FritzBox w sieci MESH. Włączone i działa bezproblemowo od lat.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Unifi
  2. kontroler ubiquiti
  3. tp-link
  4. ubiquiti unifi
  5. zdalny dostęp
  6. ubiquiti kontroler
  7. usb wifi
  8. Wifi