Pomoc SSD Cache nie zapełnia się

ypl

Entry Technician
Q Associate
21 Styczeń 2022
44
5
8
41
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam mam QNAP ts-h886, pula numer 1 2 x nvme w raid1 jako pula systemowa, pula numer 2 raid5 3 dyski hdd, pula numer 3 raid5 3 dyski hdd, do tego 2 x ssd 2tb w raid 0 jako cache. Jest jeden folder na którym bardzo mi zależy w puli numer 2 aby odczyt był ultra szybki. QNAP działa 24h na dobe, uptime mam już wiele dni, ale zajętość cache mam 0,5%
Dlaczego tak mało danych się przenosi do cache? Czy może jakoś ręcznie wypchnąć jakiś jeden pod folder z danymi do cache? Generalnie w moim odczuciu cały system działa mi dość opieszale. Czy to przez to, że łączę się przez przeglądarkę? Czy jest opcja połączenia do qnapa przez teamviewer ale za pomocą mojego VPNa? Nie chce nic wystawiać na świat, mam szybkie łącze symetryczne i wszystkie zasoby chciałbym przez VPNa mieć dostępne.
 
Dlaczego tak mało danych się przenosi do cache?
a powiedz mi jak działa CACHE tak generalnie ?

Czy może jakoś ręcznie wypchnąć jakiś jeden pod folder z danymi do cache?
Nie .. czemu ? Odpowiedź jest w pytaniu #1

Generalnie w moim odczuciu cały system działa mi dość opieszale.
Jeśli masz system na NVMe, to raczej nie ma takiej opcji. No chyba że ktoś pożydził na dobre NVMe.

Czy jest opcja połączenia do qnapa przez teamviewer ale za pomocą mojego VPNa?
Mam wrażenie że nie rozumiesz jak działa TeamViewer - How exactly does a remote program like Team Viewer work?
Nie chce nic wystawiać na świat, mam szybkie łącze symetryczne i wszystkie zasoby chciałbym przez VPNa mieć dostępne.
Błąd logiczny - przecież VPN wymaga przekierowania jednego portu ?
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
a powiedz mi jak działa CACHE tak generalnie ?

Nie .. czemu ? Odpowiedź jest w pytaniu #1

Ja rozumiem jak generalnie działa cache, ale przecież są różne case'y użycia czy dostępu do danych. W moim przypadku, nie chciałbym czekać jak na pierwszy dostęp do danych żeby mi się do cache'a zaczytało, dobrze byłoby móc inicjalnie wskazać jakieś dane. Coś jak taka opcja na serwerach www, jak wrzucasz nową wersję kodu, to mogę wymusić ręcznie prekompilację, żeby pierwszy użytkownik nie musiał mieć dużego dyskomfortu. Jeżeli tego tutaj nie ma to słabo, bo teraz będę musiał prostą rzecz zrobić naokoło.


Jeśli masz system na NVMe, to raczej nie ma takiej opcji. No chyba że ktoś pożydził na dobre NVMe.

Mam dyski z listy rekomendowanej dla mojego modelu.

Mam wrażenie że nie rozumiesz jak działa TeamViewer - How exactly does a remote program like Team Viewer work?

Może się źle wyraziłem. Mam teraz możliwość operowania w quts hero za pomocą przeglądarki www, czy jest jakieś proste narzędzie desktopowe (aplikacja) która działa jak microsoft remote desktop (działa szybko, nie muszę się łączyć przez żadną "trzecią" nogę czyli mój ruch idzie bezpośredni z klienta do mojej maszyny poprzez VPNa, działa kopiuj wklej tekstu i plików)?

Błąd logiczny - przecież VPN wymaga przekierowania jednego portu ?

Jest duża różnica jeżeli otwieram jeden port na bramie sprzętowej przez którą wchodzi cały ruch, i do żadnej maszyny czy usługi w sieci nie ma bezpośredniego kierowania portów i ruchu. Zasadniczo masz rację jest szansa, że ktoś złamie wireguarda, ale też jest szansa, że możemy mieć sprzętowego trojana w karcie sieciowej i bez przekierowania nawet tego jednego portu, Twoje dane w nocy lecą gdzieś. Mając dane w formie cyfrowej zawsze podejmujemy ryzyko.
 
Ja rozumiem jak generalnie działa cache, ale przecież są różne case'y użycia czy dostępu do danych. W moim przypadku, nie chciałbym czekać jak na pierwszy dostęp do danych żeby mi się do cache'a zaczytało, dobrze byłoby móc inicjalnie wskazać jakieś dane.
Nie ma takiej opcji - zaczytaj gdzies po SMB ten folder i samo sie zapcha.

Mam dyski z listy rekomendowanej dla mojego modelu.
Super, ale czy są one faktycznie wydajne ? Model ?

czy jest jakieś proste narzędzie desktopowe
QNAP i proste ? Nie.

która działa jak microsoft remote desktop
Nie wiem do czego dążysz, opisz co DOKŁADNIE chcesz robić ?
nie muszę się łączyć przez żadną "trzecią" nogę czyli mój ruch idzie bezpośredni z klienta do mojej maszyny poprzez VPNa, działa kopiuj wklej tekstu i plików)?
j/w

Jak dla mnie zestawiaj sobie tunel VPN z czegkolwiek chcesz do sieci gdzie jest QNAP i pracujesz sobie jakby nigdy nic.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
1691497609420.png


Idzie odczyt pliku dane trafiają do cecha chcesz cache-wać zapytania http /https do tego służą inne narzędzia. Które generalnie też zwykle nie cache-ują na zapas co najwyżej zasoby statyczne.

Może zrób kilka benchmakrów w Apache JMeter - Apache JMeter™ i obserwuj
 
Dyski NVME mam adata sx8200pnp 1TB
Acha mam 64gb ramu, procesor nie jest wysycony, prawie nigdy nie dobija do 50%

Z tymi zapytaniami http to tylko przykład dałem. U mnie w cache mają lądować zdjęcia i filmy dla qumagie, niecałe 200k zdjęć i 10k klipów video.
Odnośnie Remote Desktop, to chciałbym mieć dostęp do QNAPa poprzez jakąś aplikację kliencką, bo działołoby to dużo szybciej, teraz w interfejsie webowym jak klikam na ikonkę aplikacji to widzę jak laguje interfejs i się okno pojawia powoli. Wyczytałem, że jest coś takiego jak Remmina.
 
Dyski NVME mam adata sx8200pnp 1TB
aż się zaplułem
Połączono posty:

Odnośnie Remote Desktop, to chciałbym mieć dostęp do QNAPa poprzez jakąś aplikację kliencką
masz do wyboru:
1. panel WWW QNAPa
2. klient telnet SSH
3. aplikacje na telefon QNAP – aplikacje na Androida w Google Play + ‎QNAP Systems, Inc. Apps on the App Store
4. aplikacje pomocnicze : Podstawy | Narzędzia QNAP
nic więcej nie znam
 
Dyski nvme, dupy nie urywają, ale ten mój qnap ma tylko jedno zadanie, aplikacja qumagie. Gdybym ja miał maszyn wirtualnych nastawianych to ja rozumiem. Do qumagie zazwyczaj jeden klient się podłącza, czasami 2 albo 3 naraz. Oczekiwałbym, że powinna być rakieta, jak nikt nie korzyta z qumagie, a ja się łączę przez www żeby coś poklikać, sprawdzić ile danych w cache siedzi. W zasadzie przy 64gb ramu to cały OS w ramie mógłby siedzieć.

A jakie dyski NVME zatem do tego modelu są polecane żeby rakieta wydajnościowa była? QNAPA półtora roku temu kupiłem i wtedy te dyski to była dość droga opcja i wymienione jako rekomendowane do tego modelu.
 
System stoi na tych dwóch NVME w RAID1, cache jest na dwóch dyskach SSD w RAID0 (Crucial MX500 2TB). Jak te ssd i nvme potaniały ...

edit: Szkoda, że nie można zainstalować na qnap czegoś takiego jak Remmina, i móc się poprostu łączyć przez RDPa do QNAPA.
edit2: @Silas Mariusz dokładnie tak mam to skonfigurowane -> All I/O
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Ssd cache
  2. nvme
  3. nvme cache
  4. system nvme raid0
  5. qumagie
  6. zainstalować system na QM2
  7. cache