Pomoc Switch - pomoc z wyborem

termi

Passing Basics
Beginner
19 Listopad 2014
13
3
3
53
QNAP
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Witam serdecznie.
Chciałbym poprawić działanie swojego Qnapa TS212P w sieci i planuję w związku z tym zakup switcha. Jakiego switcha kupić, podpięte do niego będą 2 komputery oraz TV, sprzęt audio no i oczywiście NAS. Router to na razie TP link DW 116 ale leci do wymiany. Może też jakieś sugestie co do routeby jeszcze obsługiwał LTE ? (niestety tylko taki mam dostęp do internetu).
Z góry dziękuję za pomoc. (jeżeli post w złym dziale to proszę o przeniesienie)
 
@mariuszsal
Fajnie tylko zapomniałem dodać żeby router bił ze złączem gigowym. W dzisiejszych czasach to już chyba standard powinien być ? Jakieś inne opcje routera?
Albo jakiś inny sposób na podłączenie LTE do gigowej sieci?
 
Fajnie tylko zapomniałem dodać żeby router bił ze złączem gigowym. W dzisiejszych czasach to już chyba standard powinien być ? Jakieś inne opcje routera?
Albo jakiś inny sposób na podłączenie LTE do gigowej sieci?
Będziesz miał 50 Mb/s przez LTE ? W Polsce ? Niemożliwe ...

dokupujesz switcha gigabitowego, byle jakiego przepinasz urządzania do niego a switcha łączysz z routerem i po zawodach.
 
a
Fajnie tylko zapomniałem dodać żeby router bił ze złączem gigowym. W dzisiejszych czasach to już chyba standard powinien być ? Jakieś inne opcje routera?
Albo jakiś inny sposób na podłączenie LTE do gigowej sieci?
Będziesz miał 50 Mb/s przez LTE ? W Polsce ? Niemożliwe ...

dokupujesz switcha gigabitowego, byle jakiego przepinasz urządzania do niego a switcha łączysz z routerem i po zawodach.
Ano w Krakowie osiągam takie coś :)
 
Czyli reasumując gigowy router to sobie teraz odpuścić? Pytałem o router bo teraz mam D-linka DWR 116 i ni diabła nie mogę na nim połączenia z zewnątrz ustawić :( (druga sprawa że za bardzo się na tym nie znam). Co jakiś czas wyskakuje brak routera UPnP w sieci. Czy to router walnity czy tylko moja niewiedza ?
 
Sieć masz mieć spiętą sprzętowym przełącznikiem. Upychanie czegolowiek w router to najeczęściej popełniany błąd. Nawet jeśli kupisz router za 6 stówek ASUS to wiedz ze jesteś brzydko ujmując (nie napisze tego słowa na fra...), który dał się nabrać na chiński marketing.
Twoim ruchem ma zarządzać sprzętowy przełącznik - switch. Jeden port tego switcha spinasz z Twoim routerem.
I... voilà! Twoja lokalna siec działa na pełnym gigabicie a router jest odciążony od przerzucania pakietów.
 
Sieć masz mieć spiętą sprzętowym przełącznikiem. Upychanie czegolowiek w router to najeczęściej popełniany błąd. Nawet jeśli kupisz router za 6 stówek ASUS to wiedz ze jesteś brzydko ujmując (nie napisze tego słowa na fra...), który dał się nabrać na chiński marketing.
Twoim ruchem ma zarządzać sprzętowy przełącznik - switch. Jeden port tego switcha spinasz z Twoim routerem.
I... voilà! Twoja lokalna siec działa na pełnym gigabicie a router jest odciążony od przerzucania pakietów.

Ale jeśli mój router nawet z uwalonym systemem działa jako sprzętowy switch, to po cholerę jeszcze pchać osobnego switcha sprzętowego? Internetu używa się średnio kilka minut dziennie na pełnej przepustowości. Rzadko kiedy zdarza się jednoczesne puszczanie pełnego ruchu lokalnego z pełnym ruchem od WAN. Być może nie znam się, ale nie zauważyłem różnicy po wpięciu NAS bezpośrednio do PC. Myślę że u mnie jest podobnie pod względem obciążenia jak u 99% użytkowników. Switch sprzętowy może jest dobry dla tego 1% i to jeszcze przy lipnym routerze (ja mam Netgear WNDR3800).
 
Jesli sie robi backup/recovery po LANie a ktos inny uzywa WANu to "standartowy" dla szaraka router bedzie mial spore obciazenie.
Lepiej zapobiegac i budowac siec z mysla o przyszlosci (mniej modernizacji w przyszlosci) niz oszczedzac "5 zlotych" a pozniej przy niewielkiej modernizacji miec czkawke. Poza tym, ta oszczednosc zawsze jest pozorna przy dluzszym okresie uzytkowania. Przynajmniej ja tak uwazam i tego sie trzymam.
 
  • Lubię to
Reakcje: 2 osób
Jesli sie robi backup/recovery po LANie a ktos inny uzywa WANu to "standartowy" dla szaraka router bedzie mial spore obciazenie.
Lepiej zapobiegac i budowac siec z mysla o przyszlosci (mniej modernizacji w przyszlosci) niz oszczedzac "5 zlotych" a pozniej przy niewielkiej modernizacji miec czkawke. Poza tym, ta oszczednosc zawsze jest pozorna przy dluzszym okresie uzytkowania. Przynajmniej ja tak uwazam i tego sie trzymam.
Być może masz rację, ale wg Cezarego Jackiewicza (obsy) z eko.one.pl, nawet zwykłe tp-linki działają podobnie - jako sprzętowy switch przy uwalonym systemie. Nie doświadczyłem problemów na routerze, a nie używając osobnego switcha, zawsze jest o te parę watów mniej z gniazdka. No ale ja nie patrzę na to jako admin IT, bo nim nie jestem (i pewnie dlatego patrzę przez pryzmat rzeczywistych potrzeb, a nie teoretycznych problemów).
Reasumując: Jeśli ktoś uważa że switch jest mu potrzebny, to niech sobie kupuje. Mnie jest niepotrzebny.
 
Tu nie chodzi o to co komu jest potrzebne a o to co jest prawidłowe. Czyli oddzielenie warstwy 2 komunikacji sieciowej porządnym przełącznikiem. Jak dla mnie to i możesz sobie nawet wiadrem dostarczać internet ale nie o to nam tutaj chodzi. Starajmy się budować prawidłowe wzorce i tego się trzymajmy. Oddzielne przełączniki sieciowe są wysokowydajnymi urządzeniami sieciowymi, zarówno pod względem ilości obsługiwanych pakietów na sekundę jak i samego przełączania.
Budowa sieci w oparciu duży switch jest elastyczna, wydajna oraz łatwo skalowalna (wymiana router'a, dokładając AP, agregując łącza....).
Zmieniają się technologie wifi (AC, 60 Ghz...) a za nimi sprzęt peryferyjny więc modernizacja w oparciu o jeden sprawny element jest mniej kosztowna i problematyczna.
Dla standardowego użytkownika sieci domowej (PC, laptop i parę urządzeń wifi) twoje porady jeszcze są akceptowalne ale jesteś na forum urządzeń NAS gdzie medium transmisyjne to sprawa priorytetowa :)

Prosim, więc aby dalej nie rozwijać teorii plastikowych routerów z Biedronki IT jako ciekawą alternatywę na budowę sieci. Nie tu.
 
Witam serdecznie.
Chciałbym poprawić działanie swojego Qnapa TS212P w sieci i planuję w związku z tym zakup switcha. Jakiego switcha kupić, podpięte do niego będą 2 komputery oraz TV, sprzęt audio no i oczywiście NAS. Router to na razie TP link DW 116 ale leci do wymiany. Może też jakieś sugestie co do routeby jeszcze obsługiwał LTE ? (niestety tylko taki mam dostęp do internetu).
Z góry dziękuję za pomoc. (jeżeli post w złym dziale to proszę o przeniesienie)

Od siebie dodam iz wszystko zalezy od zasobnosci portfela i zapotrzebowania, a reszta jak wyzej. Odpowiedzia na twoje pytanie moze byc Router + Tomato Firmware + USB LTE do tego jak Silas Mariusz pisal switch - polecam Netgear ProSafe jako switch a router od Asusa po Linksysy, osobiscie nie mam doswiadczenia z TP-Link ale ludzie polecaja co poniektore modele.
Dodatkowo jak pisalem zalezy co chcesz robic, ja przed switchem mam postawiony web server/ftp + kilka uslug a reszta podobnie jak sobie ty zaplanowales + 2 switche....montaz dodatkowych switchy to tez kwestia ulozenia kabli, czasem wystarczy jeden a w innym wypadku estetyczniej wypada dwa mniejsze w roznych miejscach.

Co do routera to fakt nie trzeba kupowac najlepszego, ale warto zwrocic uwage na mozliwosc instalacji alternatywnego OS ktory w wielu przypadkach ulatwi prace (Tomato Shibby, DD-WRT etc.)
 
Prosim, więc aby dalej nie rozwijać teorii plastikowych routerów z Biedronki IT jako ciekawą alternatywę na budowę sieci. Nie tu.
Przyjąłem.
(...)podpięte do niego będą 2 komputery oraz TV, sprzęt audio no i oczywiście NAS.
To akurat był przypadek sieci domowej, do której moim skromnym zdaniem wystarczy jeden router. Kupowanie dodatkowego switcha to w tym przypadku przerost formy nad treścią, ale zrozumiałem co macie na myśli i nie będę więcej się upierał.