Pomoc TS 212P - migracja - zakladanie RAID 1

jadzia.j

Nowy użytkownik
Noobie
20 Grudzień 2014
12
0
1
113
QNAP
Ethernet
1 GbE
Nowy problem = nowy wątek
To może ja się podepnę pod temat, bo moje pytanie zdaje się być podobne.

Zakupiłam niedawno QNAP-TS 212P (jeszcze do mnie nie dotarł). Docelowo chciałabym osiągnąć sytuację, w której moje dwa dyski 3TB pracują w RAID1. Stan obecny jest następujący:
Posiadam NAS Shuttle KD20 z pracującymi dwoma dyskami w konfiguracji JBOD (jeden 3TB, drugi 640 GB). Wszystkie dane (a jest ich około 2TB) chciałabym przenieść do nowego NASa z dyskiem 3TB (docelowo ma pracować z dwoma dyskami 3TB - nowym i przeniesionym z Shuttle po przetransferowaniu danych).

Pierwsze pytanie - czy da się utworzyć RAID1 na QNAPie z jednym fizycznym dyskiem twardym? Kiedyś miałam NAS Netgear STORA i tam domyślnie tworzona była macierz RAID1 nawet w przypadku wsadzenia wyłącznie jednego dysku twardego; w Shuttle nie było możliwości stworzenia RAID1 w momencie wsadzenia jednego dysku twardego więc pewnie to zależy od producenta czy taką możliwość przewiduje.

Jeśli jest taka możliwość o jaką pytam powyżej to rozumiem, że po przeniesieniu danych z Shuttle do QNAPa, przekładam i formatuję dysk z Shuttle, a nowy NAS QNAP automatycznie dołącza go do istniejącej macierzy RAID1.

Drugie pytanie - jeśli nie ma możliwości stworzenia RAID1 na fizycznym jednym dysku, to czy w konsoli można wymusić "przemianowanie" konfiguracji single disk na RAID1 (cały czas mowa o fizycznie wsadzonym jednym dysku twardym). Znalazłam artykuł o ręcznym hackowaniu QNAPa w przypadku niedostępnych niektórych funkcji przez menu graficzne, więc możliwe, że taką zmianę można wymusić w konsoli?
QNAP TS-212 How to rebuild RAID manually from telnet | Ing. Lele's Blog - HeadQuarter

Problem mam taki, że nie mam możliwości załatwienia zewnętrznego nośnika, na który przegrałabym całość zawartości istniejącego NASa, a następnie poskładanie docelowej konfiguracji na QNAPie i przeniesienie wszystkich danych z zewnętrznego nośnika.
Wszystkie pomysły są mile widziane. Nie boję się konsoli :)
 
1. - Single Drive to zdegradowany RAID 1 (z tego co pamietam, poruszane parokrotnie na forum)
2. Nie rozumiem checi posiadania RAID 1 na 1 dysku (fizycznym) - to moze zaluz sobie 2 woluminy na 1 dysku i miej kopie - bezpieczenstwo takie samo - zadne.
Ani to nie przyspieszy dysku ani nie sprawi, ze bedzie sie lepiej pracowac.
upload_2015-1-6_17-18-9.png

Przy 1 dysku RAID 1 jest bez sensu - jak padnie dysk to masz padniety dysk i gdzie lustro na 2 woluminie? - bez recovery nie bedzie i tak dostepu do danych, a jak mechaniczne uszkodzony dysk, to co zrobisz?
Moze zadam pytanie do pytania 2: co chcesz w ten sposob uzyskac?
 
Nie znalazłam nigdzie informacji, że single disk to zdegradowany RAID1. Czyli to by mnie urządzało. Po włożeniu jednego dysku, stworzeniu konfiguracji single disk i przerzuceniu na ten dysk całej zawartości obecnego NASa mogę dołożyć drugi taki sam dysk i dołączyć go do istniejącej macierzy RAID1 (w miejsce zdegradowane). Chcę osiągnąć taki efekt, że wszystkie dane z obecnego NASa Shuttle znajdą się na nowym NAS QNAP, który finalnie będzie pracował z dwoma dyskami RAID1. Nie mam możliwości użycia innego nośnika do przeniesienia danych pomiędzy NASami.

Pytanie drugie było zasadne jedynie w momencie odpowiedzi negatywnej na pierwsze pytanie :)

@Paweł Tołoczko - chciałam żeby macierz RAID1 utworzyła się na jednym dysku fizycznym (a nie na dwóch partycjach jednego dysku), drugi "dysk" byłby zdegradowany w momencie tworzenia RAID1. W momencie podłączenia drugiego takiego samego dysku - macierz odbudowałaby się automatycznie.
Aha, no i czy takie coś można wyklikać przez WWW czy trzeba się zagłębiać w konsoli (single disk->RAID1 na QNAP 212P)
 
No więc kochani zainstalowałam dysk w moim nowym nabytku. W konfiguracji wybrałam single disk bo tylko taka opcja była dostępna z menu WWW. Niestety jak teraz patrzę w konsoli to nie widzę macierzy RAID1 (zdegradowanej) a taka powinna być wg. Pawła Tołoczko... Chciałam przerzucić wszystkie dane z mojego starego NASa do obecnego; dołożyć nowy dysk i podłączyć go jako RAID1 do już istniejącej macierzy (a tej nie ma!).

Co mam poczynić aby nie stracić danych a mieć konfigurację taką jaką sobie zaplanowałam?

Oto co mam w tyn momencie:
Kod:
[~] # mount
/proc on /proc type proc (rw)
none on /dev/pts type devpts (rw,gid=5,mode=620)
sysfs on /sys type sysfs (rw)
tmpfs on /tmp type tmpfs (rw,size=64M)
none on /proc/bus/usb type usbfs (rw)
/dev/sda4 on /mnt/ext type ext3 (rw)
/dev/md9 on /mnt/HDA_ROOT type ext3 (rw,data=ordered)
/dev/sda3 on /share/HDA_DATA type ext4 (rw,usrjquota=aquota.user,jqfmt=vfsv0,user_xattr,data=ordered,delalloc,noacl)
tmpfs on /.eaccelerator.tmp type tmpfs (rw,size=32M)

Widzę, że mam tylko jedną macierz, ale to nie jest ta właściwa:
Kod:
[~] # mdadm --detail /dev/md9
/dev/md9:
        Version : 00.90.03
  Creation Time : Thu Jan  8 02:39:20 2015
     Raid Level : raid1
     Array Size : 530048 (517.71 MiB 542.77 MB)
  Used Dev Size : 530048 (517.71 MiB 542.77 MB)
   Raid Devices : 2
  Total Devices : 1
Preferred Minor : 9
    Persistence : Superblock is persistent

  Intent Bitmap : Internal

    Update Time : Wed Jan  7 21:03:59 2015
          State : active, degraded
Active Devices : 1
Working Devices : 1
Failed Devices : 0
  Spare Devices : 0

           UUID : 769c782f:71620dec:551141f9:78cec110
         Events : 0.2786

    Number   Major   Minor   RaidDevice State
       0       8        1        0      active sync   /dev/sda1
       1       0        0        1      removed

Kod:
[~] # df -h
Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on
/dev/ramdisk             32.9M     16.3M     16.6M  50% /
tmpfs                    64.0M    220.0k     63.8M   0% /tmp
/dev/sda4               371.0M    333.1M     37.9M  90% /mnt/ext
/dev/md9                509.5M    135.6M    373.9M  27% /mnt/HDA_ROOT
/dev/sda3                 2.7T     18.3G      2.7T   1% /share/HDA_DATA
tmpfs                    32.0M      4.5M     27.5M  14% /.eaccelerator.tmp
 
Mój znajomy ostatnio dokładał drugi dysk do 212 i nie miał najmniejszego problemu żeby zrobić z single drive raid 1. A dysku nie widzisz jako zdegradowanego raid 1 bo taki byś widziała gdybyś miała raid 1 a nie single disk. Ja miałem sytuacje (na 210), że miałem raid 1 i mi padł jeden dysk, wtedy widziałem zdegradowanego raid 1 (działającego na 1 dysku). Po dołożeniu nowego dysku wróciło do raid 1. Dodam jeszcze, że włożyłem nowy dysk większy o 1 TB i bez problemu działa raid 1 (o rozmiarze mniejszego dysku oczywiście).

Co do online migration to nie działa ona, ale jak masz już raid 0 lub raid 1, wtedy nie mozna ich zmieniać online. Z single drive'a można przejść na raid 1 bez żadnego problemu.
 
upload_2015-1-12_19-42-4.png


Skombinowałam jakieś dyski i przeniosłam wszystko ze starego NASa do nowego. Nie testowałam w końcu czy da się przejść z konfiguracji single disk do RAID1 (koledzy pigers i Paweł stwierdzili, że się nie da; jeśli jednak była taka możliwość to mam złe zdanie o poziomie wiedzy "pomagaczy")...
 
W tej chwili WD RED 2TB EFRX i Seagate Barracuda 7200.12 1TB.
Skombinowałam jakieś dyski i przeniosłam wszystko ze starego NASa do nowego. Nie testowałam w końcu czy da się przejść z konfiguracji single disk do RAID1 (koledzy pigers i Paweł stwierdzili, że się nie da; jeśli jednak była taka możliwość to mam złe zdanie o poziomie wiedzy "pomagaczy")...

Trzeba było sprawdzić. Polecam słuchać praktyków, a nie teoretyków :)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. przeniesienie danych z dysku zewnętrznego