TS-251 - wirtualizacja WIN/MSSQL/Comarch

triasun

Nowy użytkownik
Noobie
5 Styczeń 2016
3
1
3
45
QNAP
null
Ethernet
100 Mbps
Witam,

Jestem przed zakupem NAS-a.
Przed samym zakupem pozostała już tylko (a raczej aż) decyzja odnośnie wyboru konkretnego modelu.
Waham się miedzy dwoma modelami TS-212P oraz TS-251

Wiem, rozrzut jest spory, ale uzasadniony :)

Moje podstawowe wymagania (nie będę się o nich rozpisywał) będą spełnione przez oba modele.
Mirror, automatyczna kopia w chmurze, zarządzanie userami, quotami, dostęp z "zewnątrz" etc.

Dlaczego więc się zastanawiam - wirtualizacja.

Zastanawiam sie, czy poniższe wykorzystanie ma szansę powodzenia.
Jednak nie chodzi mi o to, czy to zadziała - ale o to, czy będzie wydajne.
Wydajne - czyli czy praca dla user przez 8-12h dziennie nie będzie męcząca.

Co chcę postawić na tej wirtualce, podaję w puktach:
- Windows 10 x64
- Microsoft SQL Server Express Edition
- Comarch ERP Optima

Praca 1-2 sesje równoległe - czyli mało.

Wymagania sprzętowe podane przez Comarch:
- Procesor firmy Intel lub AMD min. 2 GHz
- 2 GB pamięci RAM *
- Dysk: 5 GB wolnej przestrzeni
- System operacyjny Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7 Service Pack 1; Windows Vista Service Pack 2; Windows Server 2008 Service Pack 2; Windows Server 2008 R2 Service Pack 1; Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2.
- Zalecana minimalna rozdzielczość ekranu to 1024x768
- Drukarka pracująca w systemie Microsoft Windows
- Program pracuje w oparciu o bazę Microsoft SQL Server 2008, 2008 R2, 2012 lub 2014

Pozostaje jeszcze temat klucza sprzętowego HASP.
Klucz po USB, czy maszyna wirtualna nie będzie miała problemu z jego odczytaniem ?

Jestem przekonany, że takie środowisko da się bez problemu uruchomić.
Jednak pamiętajcie - praca po RDP przez wiele godzin dziennie.

Wielkie dzięki za każdą informację.
 
...
Wait.... się rozpędziłeś.
TS-212P to budżetowe rozwiązanie.
TS-251 chociaż to celeron ze sprzętową akceleracją mediów, to nie jest równy Xeonowi dedykowanemu wirtualizacji.

2-3x budżet w górę i będzie miało to sens.

Klucz HASP?
No możesz mieć problem.

Jestem przekonany, że takie środowisko da się bez problemu uruchomić.
Jednak pamiętajcie - praca po RDP przez wiele godzin dziennie.
Czyli jesteś świadomy tego, że na celeronie chcesz uruchamiać wirtualke? Bez jaj!
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
Jestem świadom jakim rozwiązaniem jest TS-212P.
I jako NAS spełnia moje oczekiwania.

Jednak sądziłem, że na TS-251 da się uruchomić takie środowisko - bądźmy szczerzy, to niezbyt wymagające.
Ale fakt, uruchomić nie jest równoznaczne z używać bez irytacji :)

2-3x budżet w górę i będzie miało to sens.

Mogę prosić o przykład ?

Budżet jestem w stanie zwiększyć, bo i tak bym musiał zakupić jakiś low-power pseudo "serwer", skoro 251 nie da rady.

Zapytaj dostawcy jak QNAP będzie wykrywał takie cuda i czy pozwoli na przekierowanie tego za pomocą USB Share to maszyny wirtualnej.

Tego w sumie to się obawiałem, że może być problem.



Pozostaje jeszcze pytanie, czy Microsoft pozwala na wirtualizację Win10.
 
Jednak sądziłem, że na TS-251 da się uruchomić takie środowisko - bądźmy szczerzy, to niezbyt wymagające.
Nie prawda. Chcesz na celeronie emulować program, który na oficjalnej stronie producenta ma takie wymagania:
  • Procesor firmy Intel lub AMD min. 2 GHz
  • 2 GB pamięci RAM *
  • Dysk: 5 GB wolnej przestrzeni
  • System operacyjny Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7 Service Pack 1; Windows Vista Service Pack 2; Windows Server 2008 Service Pack 2; Windows Server 2008 R2 Service Pack 1; Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2.
  • Zalecana minimalna rozdzielczość ekranu to 1024x768
  • Drukarka pracująca w systemie Microsoft Windows
  • Program pracuje w oparciu o bazę Microsoft SQL Server 2008, 2008 R2, 2012 lub 2014
Do tego dochodzi Ci jeszcze system + SQL + straty jakie osiągniesz na wirtualizacji ok. 50%.

Może nie wszyscy o tym wiedzą i wspominają, ale wirtualizacja to nie jest hardware 1:1. To emulowanie programowe, ale stało się to popularne ze względu na elastyczność. Czyli pozwalamy sobie zjeść sporo zasobów sprzętowych, tylko po to, że w moment awarii, która moze nastapić przywracamy system z kopii zapasowej od tak sobie.

Wirtualizacja nie jest środowiskiem dla małej infrastruktury. Jest nierentowna.
 
Win 10 umożliwia więcej niż 1 połączanie RDP ?
 
Myślałem, że Win10 pozwala na 2 sesje.
Z tego co widzę, można to obejść - nieoficjalnie - więc nie jestem zainteresowany.

Koszt Windows Server + "lepszy" QNAP za duży.
Może za rok (mam nadzieję) :)

Mój cały misterny plan legł w gruzach.

W takiej sytuacji w przedpokoju stoi zapakowany 212P, trzeba go rozpakować i się pobawić :)

Dzięki za pomoc.
 
Panowie, mam aktualnie identyczną potrzebę jak kolega w pierwszym poście, no może za wyjątkiem windowsa 10, myślę, że win 7 będzie wystarczający do obsługi MS SQL'a. Muszę wyposażyć jedną firmę w dysk sieciowy, a teraz pojawił się jeszcze temat instalacji Optimy, więc chciałbym ... 'dwie pieczenie na jednym ogniu' ;)
Który qnap??? Help
Firma będzie miała max 3-4 jednoczesnych użytkowników qnap'a i nie są to tematy multimedialne czy graficzne, więc dużego obciążenia z pewnością nie będzie.

W domu posiadam TS-253 Pro z Celeronem 2.0 GHz, nie wiem tylko czy jest jakaś wersja demo Optimy do testów lokalnych.
 
A pokierujecie mnie i innych (autora tematu również) czy gdzieś na forum jest jak zainstalować Win10 na Virtualce i możliwość łączenia się przez RDP do niego z zewnątrz?
 
A pokierujecie mnie i innych (autora tematu również) czy gdzieś na forum jest jak zainstalować Win10 na Virtualce i możliwość łączenia się przez RDP do niego z zewnątrz?
Tu nie ma filozofii :) musisz mieć Windows Pro - userowi dajesz hasło - w ustawieniach systemu Windows masz zakładka zdalny i uruchamiasz dostęp. Koniec
PS. Proszę pamietac aby dla lepszej wydajności konfigurować hdd jako virtio, siec jako virtio oraz baloniki do instalować, najlepiej z redhata najnowszą wersje - migrować póżnej można ale zabawy jest, a tak nie będzie maarudzenia że sieć działa wolno
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. hasp