Pomoc TS-464 - konfiguracja, ustawienia, propozycje

trustworthy

Entry Technician
Q Associate
15 Wrzesień 2011
18
3
18
QNAP
TS-x64
Ethernet
1 GbE
Cześć! :)

Nabyłem również TS-464, bawię się nim od tygodnia, teraz czas przyszedł na docelową konfigurację dysków, ale potrzebuję Waszego wsparcia - tu ogromny ukłon w stronę @pigers i @Silas Mariusz , bo widzę, że jesteście ekspertami i chętnie dzielicie się podpowiedziami.
NAS do użytku domowego, prywatnego, nastawienie na multimedia. Nie do końca wiem, jak skonfigurować dyski:
1. SN700 NVMe 500 GB - na system i aplikacje. Czy lepszy wolumin pełny, czy uproszczony? Czytając wiele wątków, zrozumiałem, że migawki są tu zbędne. Mam rację? Ale co z woluminem? Przy zakładaniu puli, QTS sugerował 10-20% ma przyśpieszenie? dysku - nie jestem pewnie dokładnie, co to daje, na razie ustawiłem, ale chcę to ustawić docelowo - możecie doradzić, co z migawkami, jaki wolumin i co z tym przeznaczeniem x% dysku na zwiększenie czasu jego eksploatacji?
2. Dwa dyski WD Red 4TB na dane - chcę je ustawić na razie w trybie pojedynczym. Później dołożę dysk i ustawię w RAID 5 - tu również pytanie - co z migawkami i jaki rodzaj woluminu ustawić?

Dla Was to pewnie banalne pytania, a ja niestety nie znalazłem na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wydaje mi się, że wszędzie powinien być wolumin pełny, bez migawek w obu przypadkach? Z tym % dysku NVMe nie mam pojęcia, o co chodzi, co ustawić.

Dzięki za wskazówki.
Jeszcze jedno - Qnap jest mega, NASy Syno nie mają podejścia do urządzeń Qnap i mówię to jako wieloletni użytkownik Syno i systemu DSM. Dzięki Wam za wszystkie wskazówki!
 
Czy lepszy wolumin pełny, czy uproszczony?
Ani to, ani to. Statyczny ;)

Czytając wiele wątków, zrozumiałem, że migawki są tu zbędne. Mam rację?
tak

Dwa dyski WD Red 4TB na dane - chcę je ustawić na razie w trybie pojedynczym. Później dołożę dysk i ustawię w RAID 5 - tu również pytanie - co z migawkami i jaki rodzaj woluminu ustawić?
migawki powinienes używać na woluminach tam gdzie będziesz przechowywał pliki, które mogą być edytowane, projekty itp.
Jeśli masz np. torrenty, filmy pobrane z internetu, muzyka mp3, obrazy iso to takie migawki będą zbędne.
Więc jedyne co musisz zrobić to zaplanować sobie scenariusz przechowywania danych.
Określ co konkretnie będziesz trzymał.

Popatrz...
Zapisałem w Paint plik 1.jpg
Następnie narysowałem linie i zapisałem jako 2.jpg
1.jpg 2.jpg
Plik różni się w 80%.
1678476693312.png


Migawki nie mają sensu jeśli pracujesz na plikach, które posiadają kompresje, są plikami graficznymi, formatami wideo itp.
Migawki warto stosować na określone konkretne dane.

Jak masz jakieś pytania, dawaj znać.
 
  • Lubię to
Reakcje: trustworthy
Dzięki, to mi wiele wyjaśnia. O ile dobrze zrozumiałem, to powinno wyglądać tak:
1. dysk NVMe (system + aplikacje) - wolumin statyczny, brak migawek.
A co z tym x% dysku, które przypisuje się na etapie tworzenia puli - nie chodzi mi o migawki, a o coś innego - jak dobrze kojarzę, to zwiększenie wydajności? Nie widzę tego na stronie QNAP, mówię z pamięci, jak zakładałem pulę pamięci tydzień temu, ale na pewno było to zabezpieczenie x% pojemności dysku celem zwiększenia wydajności / zwiększenia czasu eksploatacji. Kolejny marketingowy bełkot, pominąć to?
2. Dyski HDD na dane - w obu wolumin statyczny. Na jednym z nich dzielę przestrzeń ~3,6 TB na dwa woluminy: jeden statyczny na dane ważne, edytowalne - powiedzmy ok. 1 TB (dzisiaj mam ok. 500 GB takich danych), 25% od 1TB na migawki, a reszta na drugi wolumin na multimedia. Dobrze myślę?
Drugi dysk - wolumin statyczny, tylko na multimedia, więc migawki zbędne.

Nie wiem czemu, ale wydawało mi się, że woluminu statycznego nie mogę założyć - może zasugerowałem się nagraniem szkoleniowym Qnap, gdzie przekonywali, że tylko wolumin pełny powinno się tworzyć. Wolę pójść za Twoją radą :)

Oczywiście cykliczny backup na dysk zewnętrzny :)
 
Witam ,ja tez posiadam Ts-464
Szukam ustawień itp do niego ,tak
żeby wszystko hulało jak trzeba :)
Jeśli ktoś może coś doradzić to byłbym wdzięczny

Moja konfiguracja sprzętowa

2x 1tb nvme
4x 4tb hdd

Bawię się różnymi ustawieniami ,i jeśli ogarnę już na tyle gdzie co ma być instalowane co jest potrzebne to jeszcze raz będę wszystko robił na czysto

Ps.VM z Windows 7 działa dość wolno,mozna jakoś to przyspieszyć ?

Pozdrawiam
 
@mariszo , jakiej konfiguracji dysków użyłeś? Od Silas Mariusz wiem już, że woluminy statyczne będą wystarczające, bez migawek (migawki tylko na woluminie z danymi ważnymi, edytowalnymi). Ile % miejsca na dysku nvme przeznaczyłeś podczas zakładania puli na jakieś zwiększenie jego efektywności?
 
Dzień dobry :)

4 dyski hdd w RAID 5 wolumin uproszczony
Pierwszy nvme z systemem i aplikacjami wolumin pelny
Na drugim nvme mam vm wolumin uproszczony

Migawki włączone na wszystkich ale wiem ze muszę pozmieniać to …

Ps.Macie jakiś sposób na HDD żeby nie „chrupały” cały czas ,mimo tego ze nic na nich nie mam jak dotąd …


E26078A1-8A64-4A8F-B423-8F79983EB71A.jpeg
 
Chodzi o wybranie VirtIO przy instalacji vm windowsa ?
Tak - Jak skonfigurować dysk z kontrolerem VirtIO w aplikacji Virtualization Station w celu poprawy wydajności operacji wejścia/wyjścia?
Ps.Macie jakiś sposób na HDD żeby nie „chrupały” cały czas ,mimo tego ze nic na nich nie mam jak dotąd …
wyłącz nasa - nie będa chrupać.

a tak na serio, wrzucisz dane i dalej będzie chrupał, schowaj go tam gdzie nie bedzie ci przeszkadzało.
 
Robiłem podobnie ,przy instalacji wybrałem VirtIO zrobiłem drugi wirtualny napęd zamontowałem sterowniki (ISO.) przy instalacji windowsa 7 poprosilo o nie ale nie mogłem ich zainstalować ,jak by nie były widzialne przez instalkę win7.

Może złe sterowniki ściągnąłem ?
Masz może takie ? :)
wyłącz nasa - nie będa chrupać.

a tak na serio, wrzucisz dane i dalej będzie chrupał, schowaj go tam gdzie nie bedzie ci przeszkadzało.
Ok schowam go :)
 
czemu windows 7 :p
w menu zarządzania maszyną wirtualną, masz informacje i tam masz CD-ROM i tam jest guziczek Insert Tools CD, podepnie ci to ISO z sterownikami
Potrzebuje do programu który służy do programowania ECU :) najlepiej działa na Windowsie 7

Ps.zresetowałem qnapa , będę tworzył partycje i wszystko instalował od początku :)
Może Pigers chciałbyś pomoc koledze po przez teamviewer ? :)
 
Dzien dobry :)
Proszę o radę ,jaki wolumin wybrać przy RAID5 dla 4 hdd ?

Uproszczony ,pełny czy stateczny ?

Backup całości będzie robiony na zewnętrznym dysku

Pozdrawiam


E5741E56-72F2-495B-AF69-B75235D0D583.jpeg
 

Mogą Cię zainteresować

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. jaki wolumin
  2. torrenty
  3. WOLUMINY
  4. wolumin pełny
  5. Konfiguracja ssd
  6. kopia w chmurze
  7. jaki dysk nvme
  8. konfiguracja dysków
  9. nvme konfiguracja
  10. ts 464
  11. Scenariusz migawki
  12. jaki dysk na system
  13. system pule
  14. zabezpieczenie
  15. wolumin uproszczony
  16. brak puli pamięci
  17. jaki ups
  18. rejestrator
  19. jaki dysk SSD do nas
  20. virtualization
  21. jaki raid 4 dyski
  22. system na ssd
  23. Nvme statyczny
  24. jaki raid na system
  25. Jaki dysk ssd do qnap
  26. filmy 4k hdr
  27. ustawienia dysków konfiguracja
  28. dysk na system i aplikacje
  29. nas tx 64 2.5 gbs wolno
  30. przestrzeń