Pomoc TVS-h672 Cykliczny 'cyk' na HDD

ghost212

Entry Technician
Q Associate
27 Styczeń 2017
46
3
8
35
QNAP
TVS-hx74
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Krótkie pytanie, bo nie wiem czy to normalne czy coś tu nie gra.
Do tej pory miałem TS-453B z 4x HDD i dopóki nic się nie działo, to NAS siedzi cichutko nie dając się słyszeć w tle.
W ostatnich dniach odpaliłem nowego TVS-h672 z QUTS Hero, włożone 2x SSD + install systemu, wszystko pięknie gładko.
Wczoraj wieczorem włożyłem 3x HDD 20GB + spiąłem w RAID 5
I efekt jest taki, że w równych odstępach ~5s słyszę "cyk" z talerza każdego dysku po kolei(tak jakby 3x Cyk w ciągu 5s), mimo że nic się nie dzieje. Nie do końca rozumiem czy to normalne i dlaczego tak się dzieje ?
Dodatkowo w innym wątku doczytałem że poniższa opcja powinna po 30 minutach usypiać dyski, tymczasem od wczoraj także tego nie zaznałem no i chyba nic dziwnego skoro co chwilę słyszę 'cyk'
1677765629983.png
 
Nie ma się za bardzo co indeksować, to golas, to cykanie jest od samego włożenia i bardziej wygląda jakby co 5 sekund sprawdzał czy dysk w ogóle jest, pojedyncze cyk jak z talerza
 
@Damian masz na myśli htop i iotop, listę procesów?
Jeżeli to może pomóc to wrzucam poniżej.

Nie chce mi się wierzyć żeby diagnostyka miała coś wykazać i okaże się że dostałem 3 nowe uszkodzone dyski....
Połączono posty:

Okej, temat nieaktualny.
Doczytałem że WD Gold w większych rozmiarach po prostu tak mają, bo to feature od WD, zwany Preventive Wear Leveling
wyjaśnienie w kilku miejscach, choćby tu:
Do all WD Red Plus disks click? (preventive wear leveling) - QNAP NAS Community Forum
 

Załączniki

  • chrome_j5VcMk8c0A.png
    chrome_j5VcMk8c0A.png
    211,3 KB · Wyświetleń: 7
  • rI4oJSnonj.png
    rI4oJSnonj.png
    170,3 KB · Wyświetleń: 7

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. iotop
  2. TS-45*
  3. diagnostyka
  4. ts-453be