Pomoc Tworzenie stron w Joomla

krissos

Kierowca szefa
Q's Excellence
24 Grudzień 2012
208
50
28
malkoni.co.pl
QNAP
TVS-x71
Ethernet
1 GbE
Używa ktoś Joomla do tworzenia strony internetowej (bloga) alby pomógł na początku (pierwsze kroki), w przejściu z wordpress??
 
Nie wiem jakiej formy pomocy oczekujesz. Chciałbyś żeby Ci napisać co i jak czy raczej poklikać trochę na Twojej stronce. Tak czy tak na początek musisz pokazać mi na jakim szablonie chcesz robić i jak docelowo ma wyglądać strona a przynajmniej mniej więcej.
 
Ok zacząłeś a to najistotniejsze. Zakładam, że widziałeś jakieś demo z prezentacją tego szablonu i chcesz coś podobnego. Niestety nie wiem gdzie go znaleźć a stopka z linkiem do FxDesigne jest od razu blokowana przez mój antywirus na okoliczność trojana. Stąd sugestia żeby zawsze używać szablonów, komponentów i pluginów z pewnych źródeł. Zaszyte w takich miejscach celowe dziury lub złośliwe kody mogą się boleśnie zemścić. Przeżyłem i nie polecam. Zabezpieczenia ważny temat ale najpierw witryna.
- Każdy szablon witryny powinien mieć opis, mówiący o tym gdzie znajduje się do wyświetlenia konkretna ujęta w nim pozycja np:
aimpacto.joomlatemplate.joomlashack.com_images_Documentation_Grids_WV3_sm.png

mając tą informację jesteśmy w stanie umieścić swoje treści w odpowiednim miejscu. Patrząc na Twoją stronę potrzebujesz
1. na górze umieścić wybraną grafikę
- najprościej to zrobić wchodząc w sekcję moduły, odnaleźć moduł który jest aktualnie wyświetlany na górze strony i go wyłączyć. Następnie stworzyć własny nowy moduł jako "własny HTML", przypisać mu odpowiednią pozycję (wybierając z dostępnej listy) aby wyświetlał się w pożądanym miejscu i wstawić do tego modułu swoje zdjęcie. Następnie wybrać, że ma być opublikowany.

2. Twoje artykuły pojawiają się w sekcji content (głównej) to jak ma ona wyglądać możesz określić wchodząc o sekcji menu i main menu. Gwiazdką po prawej stronie jednej z pozycji oznaczona jest strona główna na którą wybierając adres jesteś skierowany. Prawdopodobnie pozycja ta jest stworzona jako przegląd artykułów. Wchodząc w nią zobaczysz że jest tam określone z jakiej sekcji artykuły mają się wyświetlać i jaki ma być ich układ oraz możesz dostosować wszystkie parametry wyświetlania ( np. czy ma być pokazywana data, autor, data modyfikacji, przycisk drukowania etc....)

3. Potrzebujesz linii wyszukiwania - tworzysz moduł w którym wybierasz że ma to być typ search i wybierasz pozycję gdzie ma się wyświetlać.

4. Potrzebujesz dodatkowe menu np. po prawej stronie - Tworzysz menu w sekcji MENU po czym tworzysz moduł typu menu i wskazujesz z listy które menu ma wyświetlać. Potem miejsce na stronie w którym ma się pojawić (np. na powyższym rysunku chcąc wyświetlić menu po prawej stronie artykułów należało by wybrać pozycję "sidebar2")

5. Chcąc wyświetlić przegląd artykułów jak na obecnej stronie, tworzysz moduł typu lista artykułów (coś takiego tam chyba jest) i umieszczasz go na stronie w odpowiednim miejscu.

To tak na szybki początek. W ten sposób układasz stronę.
 
  • Lubię to
Reakcje: krissos
Co do szablonu to pobrałem z Darmowy szablon dla Joomli 3.0 oraz 2.5.x. ale czy on jest odpowiedni to sam jeszcze nie wiem, po prostu sprawdzam różne. To co napisałeś mniej więcej już o tym czytałem i próbowałem to poukładać ale mi nie wychodzi. Nawet nie wiem jak zrobić żeby te artykułu co są na głównej stronie nie były w całości tylko fragment i dopiero po otworzeniu pokazywał się cały artykuł, tak jak to na WP mam. Udało mi się je dać na pierwszą stronę właśnie przypadkiem naciskając gwiazdkę, bo tak to je niby udostępniłem ale nigdzie ich nie było. To chyba za dużo kombinacji ja na moje potrzeby.
 
2. Twoje artykuły pojawiają się w sekcji content (głównej) to jak ma ona wyglądać możesz określić wchodząc o sekcji menu i main menu. Gwiazdką po prawej stronie jednej z pozycji oznaczona jest strona główna na którą wybierając adres jesteś skierowany. Prawdopodobnie pozycja ta jest stworzona jako przegląd artykułów. Wchodząc w nią zobaczysz że jest tam określone z jakiej sekcji artykuły mają się wyświetlać i jaki ma być ich układ oraz możesz dostosować wszystkie parametry wyświetlania ( np. czy ma być pokazywana data, autor, data modyfikacji, przycisk drukowania etc....)
Tu lub w opcjach artykułu ustawisz parametr dotyczący wyświetlania wstępu i tekstu jaki ma się pojawić jako zachęta do dalszego czytania, a w samym artykule wstawiasz z menu na dole linię podziału gdzie jest wstęp a gdzie reszta tekstu.

To chyba za dużo kombinacji ja na moje potrzeby.
To musisz ocenić sam. Niestety nie da się podejść do tematu bez wysiedzenia odpowiedniej liczby godzin na jego zgłębienie.
Zerknij sobie może na DRUPALA. Też fajny CMS i może wyda ci się przyjaźniejszy.
 
Robiłem podejście do Drupala ale zrezygnowałem być może tobie podejdzie. Joomla cechuje się pewną logiką tworzenia stron ale jeśli się ją zrozumie to potem wszystko jest bardzo proste. Faktycznie jest to kombajn i czasami budowa prostej strony to przerost formy nad treścią ale zdarzało mi się budować i takie, bo było znacznie prościej i łatwiej.
 
Może wróć do WP, tylko zabezpiecz phpMyAdmin. Będzie prościej.
Coś w tym jest. W końcu ludzie stawiają na tym strony i działa. Przyczyna może być zupełnie gdzie indziej i każdy inny system może być na to podatny. Może lepiej zainwestować czas w problematykę zabezpieczeń dla WP.