Pomoc Udostępnienie USB dla VM

Damian

Persona grata!
Q's Architect
22 Styczeń 2016
742
3
170
43
QNAP
TVS-x71
Ethernet
802.11ad
Cześć,
postawiłem Home Assistant na wirtualnej maszynie. Do nasa mam wpiętego dongla do komunikacji Zigbee:
1677151866250.png

Zastanawiam się o co chodzi z kolumną Magistrala? Jak wyjmę dongla, podepnę go ponownie (to samo gniazdo USB) to dostaje licznik + 1 dla magistrali. Po co aż takie kombinowanie?
Ciekawi mnie też jak się zachowa jak zrestartuje NASa, licznik się wyzeruje?
 
Dobra, wchodzi że 'zeruje' się do '3-5' i nie staruje z automatu VM bo pamięta poprzednią nazwę USB. Więc temat do zamknięcia.
 
Cześć,
postawiłem Home Assistant na wirtualnej maszynie. Do nasa mam wpiętego dongla do komunikacji Zigbee:
Pokaż załącznik 42187
Zastanawiam się o co chodzi z kolumną Magistrala? Jak wyjmę dongla, podepnę go ponownie (to samo gniazdo USB) to dostaje licznik + 1 dla magistrali. Po co aż takie kombinowanie?
Ciekawi mnie też jak się zachowa jak zrestartuje NASa, licznik się wyzeruje?
A masz to podłączone przez Hub USB czy bezpośrednio? Jeśli bezpośrednio to lsusb powinien zwracać ten sam bus ID niezależnie od restartu.
 
Pewnie masz rację lsusb zawsze powinno zwracać to samo:
1677180335860.png

ale to co jest w Virtual Station nie podoba mi się. Po co po wyjęciu, włożeniu ponownie podbija wartość w magistrali +1. Przecież i tak wpinam w to samo gniazdo usb.
 
Po co to robisz? Co Ty siedziesz przy tym nasie wyciągasz władasz wyciagasz władasz tego dongla?

O ile mi wiadomo to USB działa troszkę na zasadach host-client (dhcp) dostaje swój identyfikator i pewnie trwa żanim zwolni oswiezy pulę dostepnych adresów.
To żeDEVICE_ ID się zmienia to jedno to że to urządzenie ciągle istnieje w strukturze /dev/bus/usb to inna to że lsusb na hoscie pokazuje jedno nie oznacza że na maszynie wirtualnie będzie Ci randomowo przydzielać id.

Jak byś zrobił taki cykl:
nas -> lsusb
vm -> lsusb
Wyjmij włóż
nas -> lsusb
vm -> lsusb
Byśmy prawdopodobnie zobaczyli odpowiedz na trapiące Cię pytanie ;)

A to jest odpowiedź bo byłem ciekawy

Bash:
[_@NAS gitea]$ lsusb | grep 10c4
Bus 001 Device 008: ID 10c4:ea60 Cygnal Integrated Products, Inc. CP210x Composite Device
[_@NAS gitea]$ lsusb | grep 10c4
Bus 001 Device 008: ID 10c4:ea60 Cygnal Integrated Products, Inc. CP210x Composite Device
# Wyjęcie dongla
[_@NAS gitea]$ lsusb | grep 10c4 | wc -l
0
# Włożenie dongla z powrotem
[_@NAS gitea]$ lsusb | grep 10c4
Bus 001 Device 009: ID 10c4:ea60 Cygnal Integrated Products, Inc. CP210x Composite Device

W trakcie dla vm'ki
Bash:
root@k3s-node-nas:~$ lsusb | grep 10c4
Bus 001 Device 002: ID 10c4:ea60 Silicon Labs CP210x UART Bridge
# Wyjęcie dongla
root@k3s-node-nas:~$ lsusb | grep 10c4 | wc -l
0
# włożenie dongla z powrotem
root@k3s-node-nas:~$ lsusb
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 003: ID 0627:0001 Adomax Technology Co., Ltd QEMU USB Tablet
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
# Wymagane jest ręczne zamontowanie usb do maszyny wirtualnej
root@k3s-node-nas:~$ lsusb | grep 10c4
Bus 001 Device 004: ID 10c4:ea60 Silicon Labs CP210x UART Bridge

Dongla trzeba z poziomu VirtualStation UI ponowanie zmontować nie wiem jak działa po restarcie.
 
Czyli co? USB zmienia się już na samym nasie po wyjęciu, włożeniu dongla?
A co do pytania - to zwyczajnie się bawię HA i zastanawiam się co by tu jeszcze popsuć :)
 
  • Lubię to
Reakcje: 3Qn
Generalnie nie wiem czy czasem nie można pobawić się qnapowych odpowiednikiem "/etc/udev/rules.d/10-usb.rules" ponoć można zmusić wymusić permamentnie to samo id
 

Mogą Cię zainteresować

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. home assistant
  2. zigbee