Pomoc VM GPU passthrough

simryc

Entry Technician
Q Associate
10 Październik 2015
89
6
8
23
QNAP
TS-xx83XU-RP
Ethernet
1 GbE
Witam,
po zabawie z prockiem czas przyszedł na kartę graficzną - muszę wymienić na mocniejszą.
Obecnie posiadam nvidie 1030 i jest bardzo słabo do tego stopnia, że aby się dało pracować musiałem ją odłączyć (procek sam lepiej sobie radzi niż CPU+GPU).
Zastanawiam się nad zmianą z nvidia na AMD - podobno jest lepiej wspierane?
Używać jej będę jedynie w wirtualnej maszynie - Windows Serwer 2019 dla zdalnych pulpitów - RDP.
Pytanie moje jaką kartę i czy faktycznie AMD byście polecali w budżecie 1500 +/-500 zł. ?
mój serwer to TS-1683xu, najnowszy firmware i aplikacja VM
jest w nim stary PCI 3.0 więc karty z PCI4.0 nie mają sensu ?
Na serwerze pracuje naście userów, ze standardowymi aplikacjami: pakiet office, przeglądarka, pdfy, programy księgowo kadrowe + trochę CADa i gimpa.
Obecna karta ma 2gb ramu i tu widzę pierwsze wąskie gardło - wydaje mi się, że nowa powinna mieć przede wszystkim dużo ramu. Karta będzie tylko do jednej VM podpięte więc nie potrzebuje vGPU.
Dzięki

ps.
analizowałem wątek GPU Passthrough - QNAP NAS Community Forum ale w sumie nie wiele z niego wynika
 
na tej liście najmocniejsze jest 1050TI a to jest bardzo stara karta i nie wiele mocniejsza od mojej 1030.

A co będzie tą karta robić?
W sensie jaka jaka funkcje dla tej VM ma spełniać?

karta ma głównie wspomagać okienka w windowsie (minimalizowanie, otwieranie, przeglądanie zdjęć) - interakcja z userem + obsługa przeglądarki internetowej + worda, excela itp. Dodatkowo jeden z userów pracuje w CADzie. Przy obecnej 1030 jak każdy otworzy przeglądarkę (tam pełno flashów i innej multimedialnej treści) + inni przeglądają zdjęcia + inni wstawiają je do worda, inni w gimpie obrabiają to w task managerze GPU 3D jest cały czas na 100%. Całość wówczas chodzi jak za czasów starych windowsów 95 postawionych na 486.

Stwierdziłem po różnych wypowiedziach że może w Nvidi jest problem sterowników i słabego wsparcia GPU Passthrue więc zastanawiam się nad amd:
1. PowerColor Radeon RX 5700 XT 8GB GDDR6 - Karty graficzne AMD - Sklep komputerowy - x-kom.pl
2. AMD Radeon Pro WX 4100 4GB GDDR5 - Karty graficzne AMD - Sklep komputerowy - x-kom.pl
3. AMD Radeon Pro WX 7100 8GB GDDR5 - Karty graficzne AMD - Sklep komputerowy - x-kom.pl

żadnej nie ma na liście wspieranych co myślicie ?
 
Lista kompatybilności dotyczy kart, które chcesz uzywac z QNAP a nie z passtrough. Passtrough to inna bajka i sterownik potrzebny jest w samej VM. Najlepiej jakbyś sprawdził na jakims Radeonie. Ja oczywiscie moge zrobic ticket w QNAP'ie i zapytać inzyniera, ale jak znam zycie potrwa to troche.
 
Nie śpieszy mi się w ogóle, wolę kupić dobą niż znowu wymieniać :)
Swoją drogą dziwne jest że Nvidia 1030 było nie było nie taka słaba nie radzi sobie. Podejrzewam ze to albo problem przez RDP - dużo zużywa zasobów albo coś jest nie optymalnego po drodze - i tu nie mogę zrozumieć po co w takim razie sterowniki w qnpaie do nvidia skoro idzie jako passthrough.
Czy ktoś miał doczynienia/porównanie co będzie lepsz nvidia/amd ?
Nie rozumiem też jak ludzie uruchomiają pulpit zdalny dla np 100 osób, niby mój sprzęt teraz nie jest słaby a nie radzi sobie. Macie pomysł co można zrobić/skorygować aby WindowsServer na qnapie chodził szybciej?
 
i tu nie mogę zrozumieć po co w takim razie sterowniki w qnpaie do nvidia skoro idzie jako passthrough.
no sterowniki w QNAP potrzebne są dla aplikacji takich jak HD Station albo Emby/Plex jeśli chcesz korzystać ze sprzętowego transkodowania. Nie wydaje mi się, aby do passtrough potrzebny był sterownik bo wtedy nie byłoby to passthrough :) No chyba, że się myle. Bo skoro byłby potrzebny to nie mógłbyś zainstalować już drugiego w Windowsie - bo jak? dwa sterowniki korzystające z tej samej karty graficznej? LOL
Także wydaje mi się, że to AMD powinno dzialac na 99%. Ale postaram sie upewnic.
 
Witam,
Mielę temat remoteFX oraz optimizingRDP i nie wiem czy nie jest gorzej ;P
1. wydaje mi się że nie uzyskam RemoteFX jeżeli windows server jest maszyną wirtualną na qnapie ? - jest inny sposób na puszczenie ruchu rdp wspartego grafiką - faktycznie ciekawe efekty ludzie uzyskują jak np odpalają gry przez rdpa
po wejściu w Hyper-V nie mam GPU - czy to może być dla tego że pracuje winserw już jako zwirtualizowany na qnapie ?

2. Optymalizacja to raczej półśrodki - tak czuję że jeśli bym doktorat zrobił to może z 10% bym uzyskał - jednak domyślne ustawienia najlepiej działają
zalecenia z wykonałem - Optimizing RDP for casual use (Windows 7 SP1, RemoteFX) ⋆ Tedds blog

co byście mi jeszcze doradzili ?
w czasach pracy zdalnej temat bardzo na czasie :)
 

Załączniki

  • 20200316_gpu.png
    20200316_gpu.png
    145,2 KB · Wyświetleń: 61
  • 20200316_gpu_task.png
    20200316_gpu_task.png
    145,5 KB · Wyświetleń: 54

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. nvidia