FAQ WD Red - Aktualizacja Firmware 12/20/2013 - Modyfikuje czas oczekiwania na przeniesienie głowic

Dlugoszp

Dlugoszp

Passing Basics
Beginner
4 Czerwiec 2014
15
6
3
Warszawa
QNAP
TS-x20/TS-x21
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Oprogramowanie dostępne dla tego produktu

Program WD Red SMART Load/Unload — napęd 3,5"
  • Version (Wersja):
  • Data wydania: 12/20/2013

Ważne! Jeżeli zainstalowana jest blokada wyskakujących okienek, możliwe, że będzie wymagane jej wyłączenie w celu pobrania oprogramowania poniżej.


Opis
To oprogramowanie zmienia zachowanie dysku tak, aby czekał on dłużej przed przeniesieniem głowic w pozycję parkowania i wyłączeniem wszystkich niepotrzebnych urządzeń elektronicznych. Oprogramowanie jest przeznaczone do uaktualnienia następujących dysków twardych: WD RED 3,5”

UWAGA: Nie uruchamiać tego oprogramowania z twardymi dyskami innymi niż te wymienione powyżej.Podczas aktualizowania oprogramowania układowego nie wolno wyłączać komputera. Mogłoby to spowodować nieodwracalne uszkodzenie dysku twardego i utratę danych.


Obsługiwane systemy operacyjne
  • Windows x86
  • Windows x64
  • Linux x32
  • Linux x64

Instrukcja
  1. Ważne: Przed aktualizacją oprogramowania układowego, upewnij się, że wszystkie ważne dane mają kopie zapasowe, i że dysk jest usunięty z macierzy RAID (macierz jest offline).
  2. Pobierz uaktualnienie oprogramowania WD5741.
  3. Rozpakuj plik i umieść go w łatwym do znalezienia miejscu w systemie Windows:
    1. Otwórz okno wiersza poleceń.
    2. W wierszu poleceń przejdź do katalogu zawierającego te programy.
    3. Uruchom plik wd5741 -? <-- to spowoduje wyświetlenie zwięzłej instrukcji obsługi.
    4. Wykonaj polecenie plik wd5741 -d? <-- to spowoduje wyświetlenie listy napędów.
    5. Wykonaj polecenie wd5741 -d# <-- to spowoduje uaktualnienie napędu o danym numerze z poprzedniej listy.
    6. Wykonaj polecenie wd5741 -dall <-- to spowoduje podjęcie próby uaktualnienia wszystkich wymienionych napędów.
    Linux:
    1. Otwórz okno terminala.
    2. W wierszu poleceń przejdź do katalogu zawierającego te programy.
    3. Wykonaj polecenie sudo ./wd5741x## -? <-- (## = 32 lub 64) — to spowoduje wyświetlenie zwięzłej instrukcji obsługi. (wykonanie powyższego polecenia będzie wymagało podania hasła administratora)
    4. Wykonaj polecenie sudo ./wd5741x## -d? <-- — lista napędów. (kolejne polecenia sudo nie powinny wymagać podania hasła — jest ono tymczasowo zapamiętywane)
    5. Wykonaj polecenie sudo ./wd5741x## -d# <-- uaktualnij napęd nr. #
    6. Wykonaj polecenie sudo ./wd5741x## -dall <-- uaktualnij wszystkie napędy.
    Uwaga: sudo jest poleceniem otwierającym dostęp superużytkownikowi / użytkownikowi root.

    Bardzo ważne: Podczas aktualizowania oprogramowania układowego nie wolno wyłączać komputera. Mogłoby to spowodować nieodwracalne uszkodzenie dysku twardego i utratę danych.

  4. Po zakończeniu wyświetlany jest komunikat o zaktualizowaniu oprogramowania układowego.
Uwaga: Jeżeli masz problemu z aktualizacją oprogramowania układowego dysku podłączonego do kontrolera PCI Serial ATA lub kontrolera Serial ATA RAID, zainstaluj dysk w systemie z połączeniami Serial ATA bezpośrednio na płycie głównej (kontroler Onboard Serial ATA) i spróbuj ponownie.


Pliki dostępne do pobrania
Nazwa pliku|Rozmiar pliku
\ wd5741.exe (x86 and x64)|212 KB
\ wd5741x32 |295 KB
\ wd5741x64 |341 KB

Strona producenta: Pomoc techniczna WD / Downloads (Pobieranie) / SATA & SAS / WD Red


Notka użytkownika:

Otóż wyszła jakaś seria ze źle ustawionym czasem bezczynności dysków ( 8 sekund. )
Nie wiem dokładnie co to oznacza, natomiast po pół roku natłukło mi load_cycle_count do 160 tyś. Jest to naprawdę dużo, tym bardziej, że na moim QNapku trzymam fotki i czasem obejrzę jakiś film. Podobno gwarancja dysków będzie uwzględniana do wartości 300 tyś (load_cycle_count). W więc moje dyski po roku straciły by gwarancję... Na szczęście wyszła na to łatka i zmienia czas z 8 na 300 sek. ( o ile dobrze doczytałem, bo mój angielski kuleje mocno )

Ja już zastosowałem łatkę i zadziałało, dzięki temu wydłużyłem sobie żywotność dysków, a na ile czasu, to się okaże :)

Gdyby ktoś nie widział gdzie sprawdzić load_cycle_count załączam screen :)

Przepraszam jeżeli jest coś niebyt jasne.
Jeżeli ktoś z forumowiczów jest fachowcem w tej dziedzinie, to proszę o wsparcie i dopisanie ważnych informacji których ja nie umiałem napisać ;)

Pokaż załącznik 5732
 
@masqar niestety czeka cię wachlowanie dyskami i podpinaj je pod SATA, ja miałem taka zabawę z 4 takimi sztukami i mało tego po każdej operacji odpalałem QNAP-a żeby być pewnym że nic oprócz zamierzonej operacji nie stało się z dyskiem, bo raczej głupio by było po całej operacji dowiedzieć się że w jej wyniku rozjechał się RAID. :)

Najgorsze w tym wszystkim jest to że mam jeszcze 14 takich w dwóch innych QNAP-ach i to dopiero będzie zabawa :p
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Ten problem dotyczy wszystkich dysków WD RED czy jakiejś konkretnej partii? Mam 2 takie dyski 3 TB kupione ok. roku temu.
 
Dobrze, tylko Ja i znajomi w okolicy posiadają tylko laptopy, więc pozostaje mi kupić kabel, który mogę wpiąć bezpośrednio do SATA i wyprowadzić na zewnątrz aby podpiąć te dyski. Znajdę taki np. na ebay?
nie jestem przekonany zeby takie cos zadzialalo, dyski 3.5" potrzebuja zewnetrznego zasilania - laptop nie pociagnie, no chyba ze to iMac - laptop w desktopie.
NIe wiem czy soft pozwoli odpalic firmware update, jesli dysk jest podpiety przez USB, spotkalem sie wielokrotnie ze dysk jest nierozpoznawany przez to, ze kieszen USB jest widziana zamiast dysku. nie wiem, czy da rade zrobic tak (nie mam doswiadczenia - jeszcze)
w NASie - dysk "wylaczyc z macierzy" - powinien byc jeszcze widziany przez system - jesli tak, to z consoli odpalic soft do flashowania przeznaczony na linuxa - nie wiem czy do tego trzeba montowac naped czy nie i czy montowanie jest rownoznaczne z powrotem dysku do macierzy.
To sa czysto teoretyczne rozwazania.
 
Ja też miałem problem, bo w domu tylko lapka posiadam. Więc zaniosłem do pracy, podpiąłem pod stacjonarkę uruchomiłem z linii poleceń programik, wybrałem odpowiedni dysk, coś tam zamieliło i skończone. Cały proceder zajął jakieś 5 min. ( Oczywiście nie zrobiłęm tego na dwóch dyskach od razu. ) Najpierw jednego dnia jeden dysk, zaniosłem do domu, osadziłem w QNapie, a następnego dnia drugi dysk, bo nie wiedziałem czy przypadkiem nie potracę jakiś danych.
Zakończone powodzeniem, czego i Wam życzę ;)

PS.
Mój kumpel kupił WD RED jakieś kilka miesięcy temu i po odpaleniu programiku dostał komunikat, że jego ten problem nie dotyczy. :) Więc należy sprawdzić w SMART dysku twardego na QNapie, lub odpalić programik :)
 
sa stacje dokujace do dyskow 2.5 cala / 3,5 cala - cena od 70zl wzwyz, stacje wyposazone sa w rozne wejscia wiec nie powinno byc problemu

Oj Panowie - wszyscy, usb to usb i rządzi się swoimi prawami obojętnie co się do niego "zapnie".
Aby "poprawić HDD" musi być podłączony bezpośrednio do stosownego interfejsu w który jest wyposażony z tytułu przesyłania doń sterujących instrukcji "niskopoziomowych", których pośredniczące pierdołki nie przeniosą bądź zignorują, z powodu przesyłanych adresów sprzętowych.
;-)
 
Powie mi ktoś jak z tego odczytać load_cycle_count? Bo jakoś nie pałam chęcią wyjmowania po kolei dysków.

Red
 
Powie mi ktoś jak z tego odczytać load_cycle_count? Bo jakoś nie pałam chęcią wyjmowania po kolei dysków.

5883
Wg definicji >> Ilość cykli zaparkowania/wyparkowania głowic ze strefy parkowania.

Upload 2014 6 30 9 54 49


Innymi slowy ile razy Ci dysk sie wylaczyl/wlaczyl + przeszedl w stan "hibernacji" - oszczednosci energii - z tego co pamietam.