FAQ WD Red - Aktualizacja Firmware 12/20/2013 - Modyfikuje czas oczekiwania na przeniesienie głowic

Dlugoszp

Dlugoszp

Passing Basics
Beginner
4 Czerwiec 2014
15
6
3
Warszawa
QNAP
TS-x20/TS-x21
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Oprogramowanie dostępne dla tego produktu

Program WD Red SMART Load/Unload — napęd 3,5"
  • Version (Wersja):
  • Data wydania: 12/20/2013

Ważne! Jeżeli zainstalowana jest blokada wyskakujących okienek, możliwe, że będzie wymagane jej wyłączenie w celu pobrania oprogramowania poniżej.


Opis
To oprogramowanie zmienia zachowanie dysku tak, aby czekał on dłużej przed przeniesieniem głowic w pozycję parkowania i wyłączeniem wszystkich niepotrzebnych urządzeń elektronicznych. Oprogramowanie jest przeznaczone do uaktualnienia następujących dysków twardych: WD RED 3,5”

UWAGA: Nie uruchamiać tego oprogramowania z twardymi dyskami innymi niż te wymienione powyżej.Podczas aktualizowania oprogramowania układowego nie wolno wyłączać komputera. Mogłoby to spowodować nieodwracalne uszkodzenie dysku twardego i utratę danych.


Obsługiwane systemy operacyjne
  • Windows x86
  • Windows x64
  • Linux x32
  • Linux x64

Instrukcja
  1. Ważne: Przed aktualizacją oprogramowania układowego, upewnij się, że wszystkie ważne dane mają kopie zapasowe, i że dysk jest usunięty z macierzy RAID (macierz jest offline).
  2. Pobierz uaktualnienie oprogramowania WD5741.
  3. Rozpakuj plik i umieść go w łatwym do znalezienia miejscu w systemie Windows:
    1. Otwórz okno wiersza poleceń.
    2. W wierszu poleceń przejdź do katalogu zawierającego te programy.
    3. Uruchom plik wd5741 -? <-- to spowoduje wyświetlenie zwięzłej instrukcji obsługi.
    4. Wykonaj polecenie plik wd5741 -d? <-- to spowoduje wyświetlenie listy napędów.
    5. Wykonaj polecenie wd5741 -d# <-- to spowoduje uaktualnienie napędu o danym numerze z poprzedniej listy.
    6. Wykonaj polecenie wd5741 -dall <-- to spowoduje podjęcie próby uaktualnienia wszystkich wymienionych napędów.
    Linux:
    1. Otwórz okno terminala.
    2. W wierszu poleceń przejdź do katalogu zawierającego te programy.
    3. Wykonaj polecenie sudo ./wd5741x## -? <-- (## = 32 lub 64) — to spowoduje wyświetlenie zwięzłej instrukcji obsługi. (wykonanie powyższego polecenia będzie wymagało podania hasła administratora)
    4. Wykonaj polecenie sudo ./wd5741x## -d? <-- — lista napędów. (kolejne polecenia sudo nie powinny wymagać podania hasła — jest ono tymczasowo zapamiętywane)
    5. Wykonaj polecenie sudo ./wd5741x## -d# <-- uaktualnij napęd nr. #
    6. Wykonaj polecenie sudo ./wd5741x## -dall <-- uaktualnij wszystkie napędy.
    Uwaga: sudo jest poleceniem otwierającym dostęp superużytkownikowi / użytkownikowi root.

    Bardzo ważne: Podczas aktualizowania oprogramowania układowego nie wolno wyłączać komputera. Mogłoby to spowodować nieodwracalne uszkodzenie dysku twardego i utratę danych.

  4. Po zakończeniu wyświetlany jest komunikat o zaktualizowaniu oprogramowania układowego.
Uwaga: Jeżeli masz problemu z aktualizacją oprogramowania układowego dysku podłączonego do kontrolera PCI Serial ATA lub kontrolera Serial ATA RAID, zainstaluj dysk w systemie z połączeniami Serial ATA bezpośrednio na płycie głównej (kontroler Onboard Serial ATA) i spróbuj ponownie.


Pliki dostępne do pobrania
Nazwa pliku|Rozmiar pliku
\ wd5741.exe (x86 and x64)|212 KB
\ wd5741x32 |295 KB
\ wd5741x64 |341 KB

Strona producenta: Pomoc techniczna WD / Downloads (Pobieranie) / SATA & SAS / WD Red


Notka użytkownika:

Otóż wyszła jakaś seria ze źle ustawionym czasem bezczynności dysków ( 8 sekund. )
Nie wiem dokładnie co to oznacza, natomiast po pół roku natłukło mi load_cycle_count do 160 tyś. Jest to naprawdę dużo, tym bardziej, że na moim QNapku trzymam fotki i czasem obejrzę jakiś film. Podobno gwarancja dysków będzie uwzględniana do wartości 300 tyś (load_cycle_count). W więc moje dyski po roku straciły by gwarancję... Na szczęście wyszła na to łatka i zmienia czas z 8 na 300 sek. ( o ile dobrze doczytałem, bo mój angielski kuleje mocno )

Ja już zastosowałem łatkę i zadziałało, dzięki temu wydłużyłem sobie żywotność dysków, a na ile czasu, to się okaże :)

Gdyby ktoś nie widział gdzie sprawdzić load_cycle_count załączam screen :)

Przepraszam jeżeli jest coś niebyt jasne.
Jeżeli ktoś z forumowiczów jest fachowcem w tej dziedzinie, to proszę o wsparcie i dopisanie ważnych informacji których ja nie umiałem napisać ;)

Pokaż załącznik 5732
 
SMART ID 193 z tego co pisze na 1. screenie

"LOAD_CYCLE_COUNT" - znowu nie przeczytał postu od A do Z

Przeczytał, ale z tego co zrozumiałem to ten parametr określa liczbę wykonanych cykli, a nie czas parkowania głowic (co zmienia łatka). A chciałem się tylko dowiedzieć czy muszę wgrywać łatkę, bo póki co to technicznie nie mam jak (brak stacjonarki) :(
 
Ok, poszukam. Mam tylko pytanie czy wyciągnięcie dysku odbywa się poprzez wyciągnięcie kieszeni na wyłączonym serwerze? Czy jeszcze jakieś softowe rzeczy trzeba zrobić? Dyski mam czyste, ledwie włożone więc danych nie mam żadnych
 
wracając do tematu..czy obecne dyski RED 3 i 4 TB maja nadal ten blad w firmware i trzeba przestawiac? czy juz maja poprawione firmware ? (moze ktos z was ostatnio kupowali moze podzielic sie opinia)
 
Moje REDy 4TB z grudnia ubieglego roku mają fabrycznie najnowszy firmware. Mysle, ze wszystko, co teraz wychodzi z fabryki ma najaktualniejszy.

Wysłane z mojego GT-P3100 przy użyciu Tapatalka
 
wracając do tematu..czy obecne dyski RED 3 i 4 TB maja nadal ten blad w firmware i trzeba przestawiac? czy juz maja poprawione firmware ? (moze ktos z was ostatnio kupowali moze podzielic sie opinia)
Powroce do tematu. Najnowszy firmware zczytany z dysku WD red 3TB który kupiłem wczoraj jest 82.00A82. Na około 2 letnich mam 80.00A80. Co ciekawe próba wgrania nowego poprzez wd5741.exe na te starsze dyski kończy sie informacją " Drive update not needed"...
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Czy HardWare rev jest taki sam? :> bo jesli nie, to nie bedize update.
Tak to prawda. Mam różny hardware. Przy okazji może to wyjaśnić jakie jest "lekarstwo" na problemy niektórych dysków z parkowaniem głowicy. Sprawdzilem oba modele i wygląda na to że WD30EFRX-68AX9N0 ma firmware 80.00A80 i te modele ponoć nie mają problemu z parkowaniem, a ten drugi, teoretycznie nowszy WD30EFRX-68EUZN0 ma firmware 82.00A82 i te modele ponoć mogą być problematyczne. Zakładam oczywiście że w tym nowym problem jest już rozwiązany przez fabrykę.
A skoro już w tym grzebie, czy traktował ktoś swoje dyski WDIDLE3.exe ? Jeśli tak to jaki czas parkowania mieliście z fabryki i jaki ustawiliście?