wybór między TS-431P2 (ARM) a TS-251 (Intel) a dalsza rozbudowa

say

Nowy użytkownik
Noobie
9 Styczeń 2018
2
1
3
44
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Cześć,
jestem w trakcie zakupu serwera NAS i powiedzmy, że decyzja co do modelu zapadła, ale im więcej teraz czytam (m.in. na tym forum) tym więcej mam wątpliwości, czy nie zmienić jeszcze opcji [też tak macie? ;)].
NAS ma być na potrzeby domowe - przechowywanie i udostępnianie danych w sieci LAN 1Gb / WLAN "n", ew. udostępnianie na zewnątrz / chmura. Do TV mam podlączone Raspberry Pi 3 z Kodi - pewnie podłączę udział SMB więc tutaj transkodowanie filmów odpada. Inne zastosowania serwera pewnie wyjdą w praniu.
Mam już 2 dyski WD Red 3TB, czyli przy założeniu, że będzie to RAID1 - mam 3TB. Z pewnością w bliższej lub dalszej przyszłości będę musiał przestrzeń powiększyć.
A teraz do rzeczy - początkowo mój wybór padł na NAS 4-dyskowy - początkowo myślałem o możliwości rozbudowy poprzez dokupienie trzeciego dysku i przejście na RAID5. Trafiłem jednak na wiele opinii, że RAID5 nie do końca jest dobrym rozwiązaniem - będę więc starał sie uniknąć tego typu macierzy. Drugim wariantem przy 4-dyskowym NASie jest więc dokupienie dysku i użycie go jako dodatkowy (na mniej ważne dane) obok tego wcześniejszego RAID1, ew. dokupienie od razu lub później kolejnego dysku i ustawienie 2 x RAID1. Problem polega na tym, że w przypadku 4-dyskowych patrzyłem na tańsze modele - konkretnie wybrałem TS-431P2 (procesor ARM Annapurna Labs AL-314, 4-core,1.7GHz). Z tego co widziałem na forum w większości przypadków zdecydowanie polecacie modele na Intelu. Czy TS-431P2 będzie stwarzał jakieś problemy przy tych zastosowaniach, o których wspomniałem?
Jeśli zdecydowanie musiałby być Intel to raczej nie będzie mnie stać na model 4-dyskowy - wtedy musiałbym zmienić koncepcję na 2-dyskowy - wtedy niestety mniej możliwości rozbudowy - dlatego myślałem o TS-251. Różnica w cenie 500zł na korzyść TS-251 (ale póżniej pewnie więcej wydatków na rozbudowę). Rozumiem, że TS-251 jest we wszystkim mocniejszy od TS-431P2? Tylko co potem z powiększeniem przestrzeni dyskowej? Z czasem kupować 2 x 4TB to tylko 1TB więcej, a 2 x 6TB to spory wydatek.
Jak żyć? ;)
TS-431P2 ARM czy TS-251 Intel? Obydwa modele początkowo z 1GB RAM, ale pewnie niedługo skombinuję z jakiegoś laptopa kość 4 lub 8 GB na rozbudowę.
Miało być krótko, a prawie opisałem historię życia ;)
pozdrawiam
 
Bez dwóch zdań Intel !

powoli przekonuję się ze RAID1 to zło w modelach 2 dyskowych - bo można przestrzeń lepiej wykorzystać ... ale jak ktoś ma potrzebę to niech robi :)

kup największe dyski na jakie cie stać w tym momencie - tylko samego NASa postaw sobie na SSDku (super jak masz 4 zatoki) a potem baw się z resztą dysków.
 
Cześć,
Jestem w tym samym miejscu co autor tematu, przynajmniej w kwestii "chcę kupić QNAP", z tym że jeszcze nie wiem który model. Forum czytam od dzisiaj i myślałem, że po lekturze internetów i obejrzeniu kilku filmów na YT - jestem w miarę ogarnięty w temacie, a sam wybór modelu i późniejsze użytkowanie jest proste jak pielenie. ;) Ale widzę, że byłem w dużym błędzie. :/
Po pierwszych godzinach lektury Forum wiem, że wybór modelu nie jest wcale prostym zadaniem, a sam diabeł tkwi w szczegółach.
Jednak po przeczytaniu odpowiedzi @pigers życie stało się jeszcze bardziej skomplikowane.
Byłbym wdzięczny jakbyś znalazł chwile i rozjaśnił jak to rozumieć, że RAID 1 w dwudyskowych NASach to zły pomysł (planuje zakup dwudyskowca i myślałem o RAID-1), i jak inaczej polecałbyś spożytkować to miejsce? Druga sprawa o co chodzi z zainstalowaniem NAS na SSD?
Ewentualnie, gdzie szukać więcej informacji na ten temat.
 
patrząc na moje poprzednie doświadczenia z nas (zarówno prywatne i zawodowe) - wychodzi na to ze jeśli ktoś potrzebuje RAID1 tylko po to żeby miec dane na dwóch dyskach a nie korzystać z raid wcale, mija się z celem - bo można dane replikować na drugi dysk i mieć dwa osobne dyski i zysk przestrzeni.

Co do SSD - wsadzasz do kieszeni nr 1 dysk SSD i instalujesz Q na nim, dokładasz drugi dysk i wrzucasz dane tam. Popatrz na dysproporcje rozmiarów dysków.
Świadomie nie korzysta się z RAIDu.
 
wychodzi na to ze jeśli ktoś potrzebuje RAID1 tylko po to żeby miec dane na dwóch dyskach a nie korzystać z raid wcale, mija się z celem - bo można dane replikować na drugi dysk i mieć dwa osobne dyski i zysk przestrzeni.

sorry, nie wiem czy dobrze rozumiem i mam nadzieję, że nie śmiecę w tym temacie. Zamiast klonowania całego dysku (RAID1) kopiujesz na drugi - nazwijmy to - "wrażliwe dane" i tym samym masz więcej miejsca bo nie zajmujesz miejsca na drugim dysku jakimiś np. filmami czy innymi nieistotnymi rzeczami? W sumie jak dobrze załapałem, to przyznam że ma to sens. Tylko do tej pory zastanawiałem się nad NASem dwudyskowym - ale widzę, że to chyba za mało. Jeden SSD na system i powiedzmy 2 dyski na pliki i 1 duży na kopie zapasową wrażliwych danych. Dobrze kombinuje?
 
kopiujesz na drugi - nazwijmy to - "wrażliwe dane" i tym samym masz więcej miejsca bo nie zajmujesz miejsca na drugim dysku jakimiś np. filmami czy innymi nieistotnymi rzeczami? W sumie jak dobrze załapałem, to przyznam że ma to sens.
Dokładnie tak - pamiętaj że dalej obowiązuje kopia zapasowa i jej trzy sztuki !

Jeden SSD na system i powiedzmy 2 dyski na pliki i 1 duży na kopie zapasową wrażliwych danych. Dobrze kombinuje?
Jak stać cię na NASa z 4 HDD to mega rozwiązanie, na dwóch kieszeniach też dasz sobie rade. Coś za coś.
 
Co do SSD - wsadzasz do kieszeni nr 1 dysk SSD i instalujesz Q na nim

Możesz przy okazji trochę bardziej naświetlić jak wyglada kwestia instalacji systemu? Czytałem gdzieś (co prawda mowa była o NASach marki na "S"), że system instaluje się jednocześnie na wszystkich dyskach. Przy urządzeniu 2-dyskowym z RAID1 sprawa jest oczywista (a może nie?) - na obu dyskach jest to samo, wiec obojętnie który padnie to system dalej działa. A np. w przypadku 4 dyskow w RAID5 jeśli padną 2 dyski to serwer w ogóle sie nie uruchomi, czy tez może system jest zapisany w jakiś specjalny sposób, aby serwer mógł wstać niezależnie od sytuacji? Czy w opisanym przez Ciebie przypadku z dyskiem SSD system jest tylko na SSD a każdy inny dysk, który jest dokładany, nie ma zapisywanych żadanych danych systemowych? A co się dzieje, jeśli np. w konfiguracji 3 dyski w RAID5 coś się posypało w systemie i chciałbym przeinstalować go od zera - czy można to zrobić, nie tracąc danych z macierzy RAID5?
Czy są serwery NAS które mają system zainstalowany poza dyskami zainstalowanymi w kieszeniach?
 
w Q system jest instalowany na pierwszym urządzeniu skonfigurowanym w NAS czy to będzie RAID czy jeden dysk nie ważne.
Cała konfiguracja jest zapisana w tym w/w urządzeniu.

Mając wiecej dysków, każdy dodawany dysk MUSI (!!!!!!!!!!!!!!!) być sformatowany w NASie , tam są dodawane informacje potrzebne przy ewentualnym odtworzeniu (po padzie urządzenia startowego). Pamiętaj że dyski z danymi QNAPa możesz przenieść do innego Q i tam wcisnąc je i korzystać z tych danych (bardzo generalnie opisuje).

Na resztę pytań nie odpowiadam bo wynika to z specyfiki RAID i posługiwania się nim - g00gle nie gryzie - Q uzywa standardowej konfiguracji mdadm.
 
w Q system jest instalowany na pierwszym urządzeniu skonfigurowanym w NAS czy to będzie RAID czy jeden dysk nie ważne.
Cała konfiguracja jest zapisana w tym w/w urządzeniu.

Siema,
Pytanie mam: jeżeli włożę dysk na którym są 2 partycje będę mógł wybrać gdzie ma być zainstalowany system? Czy qnap tak czy siak będzie chciał formatować cały dysk?
 
Dzięki Pigers, powiedz mi jeszcze proszę czy tylne porty USB można wykorzystać do rozszerzenia przestrzeni dyskowej np. o dysk 2,5" czy do czegoś innego ale czego

patrząc na moje poprzednie doświadczenia z nas (zarówno prywatne i zawodowe) - wychodzi na to ze jeśli ktoś potrzebuje RAID1 tylko po to żeby miec dane na dwóch dyskach a nie korzystać z raid wcale, mija się z celem - bo można dane replikować na drugi dysk i mieć dwa osobne dyski i zysk przestrzeni.

Jaki program polecasz do replikowania danych?
 
Pamiętaj że dyski z danymi QNAPa możesz przenieść do innego Q i tam wcisnąc je i korzystać z tych danych (bardzo generalnie opisuje).
Pigers mając taką konfiguracje w ts-251 - 1 dysk ssd na system, 2 na dane mogę ten 2gi wymieniać naprzemiennie z 3 na którym tez będą dane (coś na wzór stacji dokującej).
Oczywiście 2 i 3 dysk zostanie sformatowany przez Qnap
 
Pigers mając taką konfiguracje w ts-251 - 1 dysk ssd na system, 2 na dane mogę ten 2gi wymieniać naprzemiennie z 3 na którym tez będą dane (coś na wzór stacji dokującej).
nie - bo zdziwisz się jak szybko zobaczysz błędy.

kup sobie kieszeń USB extra albo NASa z 4 kieszeniami (może poczekaj 3 miesiace i dozbieraj kase ?).
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko
Wypowiem się i ja bo się nie znam :)
Mam i używam 3 różne NASy QNAPa. W kolejności zakupu: TS-431, TS-119 i TS-451 i do celów opisanych przez autora wątku (czyli bez serwera mediów, bo to i tak nigdy nie działa lepiej niż dedykowany player czytający po SMB czy NFS (używam kilka modeli PopcornHour ale coś z KODI też jest O.K.), udostępnianie plików w sieci domowej i czasem coś na świat i nawet torrenty) TS-431 wystarcza mi w zupełności. TS-119 kupiłem bo była super okazja. Aaaa dzisiaj nawet dostał kolejny update systemu :) mimo, że to staruszek. Po dołożeniu drugiego dysku po esata, służy mi za backup, torrenciarkę (bo TS-431 mam za blisko łózka i dyski mi w nocy stukały :) ) i jeszcze serwer www na świat wystawiony. Uptime TS-119 to już był do dzisiejszego updatu prawie rok! Co ciekawe przy 512 MB RAM zajętość jest tam na poziomie 35-40%.
No i pozostał mi jeszcze TS-451 z 8GB RAM, kupiłem bo padł mi TS-431 a musiałem mieć dostęp do danych, no i trafiła się niezła okazja. A naprawiłem TS-431 (co opisałem tutaj: Pomoc - TS-431 nie wstaje. Qfinder go także die widzi. ) i po uporządkowaniu moich zasobów dyskowych TS-451 jest teraz backupem. Pobawiłem się nawet chwilę wirtualizacją (tyle, że nie potrzebuję), serwera mediów nie odpalałem, bo też mi nie potrzebny)... w zasadzie jakby stał tam TS-431 zamiast TS-451 to nic by to mi nie zmieniło :)

Więc jak widać różne bywają potrzeby i na zawsze konieczny jest Intel.
 
(4 x LAN i 2 x M.2 na płycie głównej) noszę się z zamiarem zakupu TVS-473.
masz taki fajny switch/router który to wykorzysta ? wątpię żebyś miał sprzęt z LACP w domu ..
2 porty m2 ? fajna sprawa - bo system QNAPa jest na SSDku a dyski mechaniczne mają tylko dane :)
 
(4 x LAN i 2 x M.2 na płycie głównej) noszę się z zamiarem zakupu TVS-473.
masz taki fajny switch/router który to wykorzysta ? wątpię żebyś miał sprzęt z LACP w domu ..
2 porty m2 ? fajna sprawa - bo system QNAPa jest na SSDku a dyski mechaniczne mają tylko dane :)
Dziękuję za szybka odpowiedź. Jednakowoż przed zakupem NAS-a chciałbym poznać Twoją opinię dlaczego zdecydowanie Intel?
 
1. szybciej niz ARM
2. więcej dostepnego oprogramowania jest dla Inteli niż ARM
3. wirtualizacja !