Wybór NAS dla fotografa

N0wy

Nowy użytkownik
Noobie
14 Czerwiec 2017
6
0
1
33
QNAP
null
Ethernet
null
Cześć,
Zawitałem na Wasze forum z polecenia jednego z Was.
Zastanawiam się nad zakupem dysku sieciowego. Chciałbym abyście mi pomogli w wyborze. Przejdę od razu do rzeczy.

Bardzo dużo fotografuję. Przedstawię cykl tego jak pracuję by naświetlić problem.
  • Robię zdjęcia -> zgrywam z kart SD na komputer -> przeglądam -> selekcjonuję -> kopiuję zapas na 2 dysk-> obrabiam-> kopiuję obrobione na 2 dysk -> udostępniam w internecie
Czasami w natłoku pracy ograniczam się do:
  • Robię zdjęcia -> zgrywam OD RAZU z kart SD na 2 dysk pomijając dysk komputera -> 1-2 MIESIĄCE PRZERWY -> zgrywam z 2 dysku na komputer -> przeglądam -> selekcjonuję -> obrabiam-> kopiuję obrobione na 2 dysk-> udostępniam w internecie

Dyski które mam to toshiba P300 3TB.

Czego potrzebuję teraz:
  • Udostępniania paczek ze zdjęciami z mojego NAS dla kilku osób (paczki około 30GB i 3GB), nie będą raczej pobierane w jednym momencie
  • Chmury/magazynu na własne zdjęcia z telefonu i różne pliki bieżące, planuję całkowicie zrezygnować z Dysku Google. Podłączać się laptopem, PC i telefonem
  • Automatycznego backupu dysku mojego PC na NAS (w PC jest SSD 256GB)

Czego będę potrzebował za jakiś czas:
  • Wygenerowania linku/adresu z pod którego za miesiąc kilkanaście lub kilkadziesiąt osób będzie mogło pobrać paczkę 3GB. Na przykład dzisiaj daję grupie ludzi kartki z GOTOWYM wydrukowanym adresem, z pod którego za miesiąc będą mogli ściągnąć 3GB paczkę zdjęć. Dzisiaj pod tym adresem nie ma jeszcze gotowych plików. Tutaj oprócz możliwości ściągnięcia pliku .ZIP przydała by się galeria do oglądania online. Fajnie jakby dostęp był na hasło.
  • Planuję zakup projektora, dobrze by było jeśli dało by się oglądać filmy lub zdjęcia prosto z NAS, ale to nie konieczne, może podłączę tam jakiś tv box na android, i on by ściągał treści? Dodatkowo oglądanie mediów z NAS na laptopie
  • Przydałby się klient torrent na urządzeniu

Kolejnym problemem jest to, jak ma to działać?
Połączenie z internetem mam z dużego pokoju, tam jest gniazdo sieciowe i za łóżkiem pod oknem stoi router netia (jakiś tam minimalny ruch powietrza powinien być, mógłbym tam dostawić NAS). Komputer stoi w sąsiednim pokoju i łączy się z internetem przez WIFI:
  • NAS postawić na PC i połączyć kablem z PC, a z internetem przez wifi?
  • NAS postawić przy routerze i połączyć z nim kablem sieciowym, a z PC będzie się łączył przez WIFI/Internet?
ps. Jestem gadżeciarzem więc wszystkie dodatkowe opcje pewnie znajdą jakieś zastosowanie i je za jakiś czas wykorzystam, ale sądzę że od tego sprzętu będę oczekiwał przede wszystkim nie sprawiania problemów.


Czy do takich zastosowań muszę szukać mocnego, bardziej wydajnego NAS? Nie mam punktu odniesienia, czy moje wymagania potrzebują bardzo wydajnego urządzenia.

Zastanawiam się, czy w ogóle potrzebuję Dwu dyskowego modelu z tego powodu że od lustrzanej kopii na drugim dysku w NAS, wolę robić kopię na drugi dysk i go odłączać, chować do szafy. Dwu dyskowy zatem przydałby się chyba tylko jako rozszerzenie pamięci, ewentualnie jako miejsce do połączenia tego dysku z szafy, by okresowo robić update backupu.

Czy da się to zrobić tanio? Ile może mnie kosztować takie urządzenie? Proszę o nakierowanie
 
Witamy na forum.

Czy zapoznawałeś się może z tym tematem?: Qnap dla fotografki | Strona 2

Z tego co widzę to potrzebujesz najbardziej magazynu danych więc wiele modeli będzie odpowiednich. Nie mniej jednak polecam serie x51+ oraz x53.
 
Tak, zapoznałem się z tamtym tematem.

Jednak nie ma w tamtym wątku informacji które są dla mnie najważniejsze. Jak to ma działać u mnie. Gdzie co podłączyć, bazując na tym co napisałem, do routera czy komputera w innym pokoju. Czy nas ma być wpiety kablem do internetu a WiFi do mojego komputera, czy WiFi do internetu i kablem do mojego komputera?
Czy te wymagania które postawiłem, są w ogóle dostępne w tym przedziale cenowym sprzętów?
Po tamtym wątku sugeruję się by bardziej spoglądać w stronę S. Może 214, 215, 216? W wersjach play chyba są mocniejsze.
PS. Jeśli chodzi o obróbkę, katalogi podręczne do Adobe Lightroom z określonych imprez zdjęciowych trzymam w pc na dysku twardym bo zajmują niewiele , natomiast same pliki RAW mogą być na NAS. Ważne żebym miał do nich dostęp z sensowną prędkością.


Przykłady które podałeś są trochę słabo dostępne i trochę za drogie. Chciałbym wydać nie więcej niż 800-1000 za sprzęt, być może używany .
 
Jednak nie ma w tamtym wątku informacji które są dla mnie najważniejsze. Jak to ma działać u mnie.
NAS to NAS, jaki by nie był model podłączenia będzie ten sam. Skup się najpierw na wyborze modelu.

Gdzie co podłączyć, bazując na tym co napisałem, do routera czy komputera w innym pokoju. Czy nas ma być wpiety kablem do internetu a WiFi do mojego komputera, czy WiFi do internetu i kablem do mojego komputera?
Po co chcesz wpinać NAS do komputera? Serwer jest urządzeniem wolnostojacym. Wpinasz go do routera/switcha najlepiej po kablu to będziesz miał najlepsze transfery.

Może 214, 215, 216? W wersjach play chyba są mocniejsze.
O to pytaj na innym forum.

Chciałbym wydać nie więcej niż 800-1000 za sprzęt, być może używany .
Tutaj nie pomogę. Nie mam rozeznania w tych tańszych sprzętach.
 
aż założyłem konto żeby potwierdzic dlaczego nie warto szukać porad na polskich forach xD

n0wy, kup sobie wd mycloud, ma dokłądnie wszystko czego potrzebujesz.