Help Wymiana uszkodzonego dysku RAID1

S

slimik

Entry Technician
Q Associate
Sep 10, 2018
43
1
8
43
QNAP
Ethernet
10 Mbps
Cześć

Padł dysk w QNAP TS-251+, pracował w RAID 1. Na dyskach utowrzony jest wolumin statyczny. Chciałbym wymienić dysk na większy i odbudować macierz i poźniej to samo zrobić z dyskiem który działa. Czy jest taka możliwość i da się zwiększyć miejsce po wymienie obu dysków czy nie będzie takiej możliwości?

pigers

pigers

Maruda
Administrator
Jul 26, 2013
13,879
41
2,387
230
www.buymeacoffee.com
QNAP
QuTScloud
Ethernet
100 GbE
  • ·
  • QuTScloud
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • Ten którego QNAP jeszcze nie ma ! Najnowszy na Debianie !
wymień dysk na żywca (ten uszkodzony), włóż nowy i poczekaj na odbudowe (nas sobie popiszczy .. no chyba że genialnie zablokowałeś buzerra)

jak odbudowa się skończy, sprawdź stan raid w managierze dysków i powtórz operację z drugim dyskiem
poszerzenie rozmiaru raid ? temat ksiażkowy : Online RAID Capacity Upgrade

S

slimik

Entry Technician
Q Associate
Sep 10, 2018
43
1
8
43
QNAP
Ethernet
10 Mbps
wymień dysk na żywca (ten uszkodzony), włóż nowy i poczekaj na odbudowe (nas sobie popiszczy .. no chyba że genialnie zablokowałeś buzerra)

jak odbudowa się skończy, sprawdź stan raid w managierze dysków i powtórz operację z drugim dyskiem
poszerzenie rozmiaru raid ? temat ksiażkowy : Online RAID Capacity Upgrade
A mam jeszcze pytanie czy to że wolumin jest statyczny nie będzie problem, żeby rozszerzyć rozmiar woluminu?
I jeszcze jedno czy nie będzie szybciej wstawić dwa nowe dyski zrobić wolumin cienki i przegrać dane po LAN, niż robić jedną odbudowę macierzy, a później kolejną?

pigers

pigers

Maruda
Administrator
Jul 26, 2013
13,879
41
2,387
230
www.buymeacoffee.com
QNAP
QuTScloud
Ethernet
100 GbE
  • ·
  • QuTScloud
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
A mam jeszcze pytanie czy to że wolumin jest statyczny nie będzie problem, żeby rozszerzyć rozmiar woluminu?
poszerzasz pojemność RAIDa - nie wolumenu.
Wolumen należy poszerzyć później.

I jeszcze jedno czy nie będzie szybciej wstawić dwa nowe dyski zrobić wolumin cienki i przegrać dane po LAN, niż robić jedną odbudowę macierzy, a później kolejną?
A po drodze skonfigurować nasa od ZERA ? NO fucking way!

S

slimik

Entry Technician
Q Associate
Sep 10, 2018
43
1
8
43
QNAP
Ethernet
10 Mbps
poszerzasz pojemność RAIDa - nie wolumenu.
Wolumen należy poszerzyć później.

A po drodze skonfigurować nasa od ZERA ? NO fucking way!
Nawet kosztem braku migawek?

pigers

pigers

Maruda
Administrator
Jul 26, 2013
13,879
41
2,387
230
www.buymeacoffee.com
QNAP
QuTScloud
Ethernet
100 GbE
  • ·
  • QuTScloud
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
no ale HALO, przecież wolumen statyczny nie ma bajerów ? teraz pośrodku zabawy zmieniasz zasady ?

w tym momencie jak masz kopię tego wolumenu, możesz postawić nasa od zera i zrobić wolumeny cienkie czy jakie tam dusza pragnie.
Nie możesz użyć przywracania z kopii zapasowej (bo przecież masz wolumeny cienkie , a nie statyczne).

S

slimik

Entry Technician
Q Associate
Sep 10, 2018
43
1
8
43
QNAP
Ethernet
10 Mbps
no ale HALO, przecież wolumen statyczny nie ma bajerów ? teraz pośrodku zabawy zmieniasz zasady ?

w tym momencie jak masz kopię tego wolumenu, możesz postawić nasa od zera i zrobić wolumeny cienkie czy jakie tam dusza pragnie.
Nie możesz użyć przywracania z kopii zapasowej (bo przecież masz wolumeny cienkie , a nie statyczne).
chodzi o to że mam wolumin statyczny tak jak pisałem w pierwszym poście na którym nie ma migawek i myślę, że warto byłoby je mieć tylko, że w takim wypadku musiałbym zrobić konfiguracje od początku + przegranie danych, czy się mylę?

pigers

pigers

Maruda
Administrator
Jul 26, 2013
13,879
41
2,387
230
www.buymeacoffee.com
QNAP
QuTScloud
Ethernet
100 GbE
  • ·
  • QuTScloud
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
jeżeli chcesz zmienic typ wolumenu - musisz wykasować jego zawartość.

S

slimik

Entry Technician
Q Associate
Sep 10, 2018
43
1
8
43
QNAP
Ethernet
10 Mbps
jeżeli chcesz zmienic typ wolumenu - musisz wykasować jego zawartość.
a Ty z własnego doświadczenia w jaką stronę byś poszedł od 0 czy migawki czy raczej odbudowa i tylko poszerzenie rozmiaru wolumenu?

pigers

pigers

Maruda
Administrator
Jul 26, 2013
13,879
41
2,387
230
www.buymeacoffee.com
QNAP
QuTScloud
Ethernet
100 GbE
  • ·
  • QuTScloud
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
moje doświadczenie mi mówi że QNAP nie umie zaimplementowac dobrze niczego.
więc zostałbym przy wolumenie statycznym (max miejsca, zero problemów) i upewnił się że mam jego dobrą kopię.

Tak poza tym .. od 3 postów mamy OFFTOP!

S

slimik

Entry Technician
Q Associate
Sep 10, 2018
43
1
8
43
QNAP
Ethernet
10 Mbps
moje doświadczenie mi mówi że QNAP nie umie zaimplementowac dobrze niczego.
więc zostałbym przy wolumenie statycznym (max miejsca, zero problemów) i upewnił się że mam jego dobrą kopię.

Tak poza tym .. od 3 postów mamy OFFTOP!
Dzięki, w takim razie wszystko wiem. Temat do zamknięcia

S

slimik

Entry Technician
Q Associate
Sep 10, 2018
43
1
8
43
QNAP
Ethernet
10 Mbps
Pojawił się nowy problem, po wymianie dysku na nowy dioda HDD2 świeci na czerwono, czy dysk jest włożony czy nie (na starym w ogóle się nie świeciła). Jak wyświetlam dyski w zakładce pamięć masowia i migawki to w zatoce 2 info że dysk twardy nie istnieje - czy mogło dojść do uszkodzenia drugiego slotu? Po restarcie urzadzenia dioda HDD2 zgasła, dysk nadal niewidoczny

pigers

pigers

Maruda
Administrator
Jul 26, 2013
13,879
41
2,387
230
www.buymeacoffee.com
QNAP
QuTScloud
Ethernet
100 GbE
  • ·
  • QuTScloud
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
to może oznaczać uszkodzony slot , sprawdź "uszkodzony" dysk w innym komputerze , jest wykrywany ? co mówi program producenta dysku na temat jego stanu ?

S

slimik

Entry Technician
Q Associate
Sep 10, 2018
43
1
8
43
QNAP
Ethernet
10 Mbps
to może oznaczać uszkodzony slot , sprawdź "uszkodzony" dysk w innym komputerze , jest wykrywany ? co mówi program producenta dysku na temat jego stanu ?
Dysk jest ok, komp normalnie go wykrywa. Odczyt S.M.A.R.T. tez ok. problem z adapterem SATA QW48 Rev 1.1który jest wpinany w slot od QNAP (Brak napięcia 12V i 5V). Kolega rozpoczął z tym walkę

• Like
Reactions: pigers
zito

zito

Entry Technician
Q Associate
May 25, 2010
57
4
8
QNAP
TVS-x71U
Ethernet
1 GbE
QW48 - qrcze, rzecz nie do dostania. Kiedyś przynajmniej mi się nie udało normalnymi kanałami (tylko demobil był). Daj znać jak to teraz wygląda, a może uda się reanimacja?
A BTW migawek: nie ma co się mazać, sprawdzają się, a wolumen pełny to chyba istota posiadania serwera plików.
Są niezastąpione zwłaszcza w środowisku spontanicznie kasujących swoje istotne pliki użytkowników....

pigers

pigers

Maruda
Administrator
Jul 26, 2013
13,879
41
2,387
230
www.buymeacoffee.com
QNAP
QuTScloud
Ethernet
100 GbE
  • ·
  • QuTScloud
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
czyli przelotka SATA do płyty głównej ?

S

slimik

Entry Technician
Q Associate
Sep 10, 2018
43
1
8
43
QNAP
Ethernet
10 Mbps
dobra na ta chwilę wygląda to tak, że udało się przywrócić napięcie (wylutowanie tranzystora i mostkowanie napięcia 5 i 12V), dysk jest wykrywany ale rozpocząłem odbudowę macierzy - tutaj znowu problemy transfer max 10MB/s. Praca po zalogowaniu się na QNAP bardzo wolna - rozumiem że to z powodu tej odbudowy ale żeby aż tak? Czy wpływ na prędkość odbudowy ma także sam sprzęt? QNAP na Celeron J1900 i 2GB RAM?

pigers

pigers

Maruda
Administrator
Jul 26, 2013
13,879
41
2,387
230
www.buymeacoffee.com
QNAP
QuTScloud
Ethernet
100 GbE
  • ·
  • QuTScloud
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
póki macierz się odbudowuje, nie pracuj na niej (chyba ze bardzooo musisz) , poczekaj spokojnie aż się odbuduje

S

slimik

Entry Technician
Q Associate
Sep 10, 2018
43
1
8
43
QNAP
Ethernet
10 Mbps
póki macierz się odbudowuje, nie pracuj na niej (chyba ze bardzooo musisz) , poczekaj spokojnie aż się odbuduje
Czy to jest normalne? na QNAP nie odbywa się żadna praca

Attachments

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    368.8 KB · Views: 22