Pomoc Wymiana uszkodzonego dysku RAID1

slimik

Entry Technician
Q Associate
10 Wrzesień 2018
46
1
8
45
QNAP
Ethernet
10 Mbps
Cześć

Padł dysk w QNAP TS-251+, pracował w RAID 1. Na dyskach utowrzony jest wolumin statyczny. Chciałbym wymienić dysk na większy i odbudować macierz i poźniej to samo zrobić z dyskiem który działa. Czy jest taka możliwość i da się zwiększyć miejsce po wymienie obu dysków czy nie będzie takiej możliwości?
 
wymień dysk na żywca (ten uszkodzony), włóż nowy i poczekaj na odbudowe (nas sobie popiszczy .. no chyba że genialnie zablokowałeś buzerra)

jak odbudowa się skończy, sprawdź stan raid w managierze dysków i powtórz operację z drugim dyskiem
poszerzenie rozmiaru raid ? temat ksiażkowy : Online RAID Capacity Upgrade
A mam jeszcze pytanie czy to że wolumin jest statyczny nie będzie problem, żeby rozszerzyć rozmiar woluminu?
I jeszcze jedno czy nie będzie szybciej wstawić dwa nowe dyski zrobić wolumin cienki i przegrać dane po LAN, niż robić jedną odbudowę macierzy, a później kolejną?
 
A mam jeszcze pytanie czy to że wolumin jest statyczny nie będzie problem, żeby rozszerzyć rozmiar woluminu?
poszerzasz pojemność RAIDa - nie wolumenu.
Wolumen należy poszerzyć później.

I jeszcze jedno czy nie będzie szybciej wstawić dwa nowe dyski zrobić wolumin cienki i przegrać dane po LAN, niż robić jedną odbudowę macierzy, a później kolejną?
A po drodze skonfigurować nasa od ZERA ? NO fucking way!
 
no ale HALO, przecież wolumen statyczny nie ma bajerów ? teraz pośrodku zabawy zmieniasz zasady ?

w tym momencie jak masz kopię tego wolumenu, możesz postawić nasa od zera i zrobić wolumeny cienkie czy jakie tam dusza pragnie.
Nie możesz użyć przywracania z kopii zapasowej (bo przecież masz wolumeny cienkie , a nie statyczne).
 
no ale HALO, przecież wolumen statyczny nie ma bajerów ? teraz pośrodku zabawy zmieniasz zasady ?

w tym momencie jak masz kopię tego wolumenu, możesz postawić nasa od zera i zrobić wolumeny cienkie czy jakie tam dusza pragnie.
Nie możesz użyć przywracania z kopii zapasowej (bo przecież masz wolumeny cienkie , a nie statyczne).
chodzi o to że mam wolumin statyczny tak jak pisałem w pierwszym poście na którym nie ma migawek i myślę, że warto byłoby je mieć tylko, że w takim wypadku musiałbym zrobić konfiguracje od początku + przegranie danych, czy się mylę?
 
moje doświadczenie mi mówi że QNAP nie umie zaimplementowac dobrze niczego.
więc zostałbym przy wolumenie statycznym (max miejsca, zero problemów) i upewnił się że mam jego dobrą kopię.

Tak poza tym .. od 3 postów mamy OFFTOP!
Dzięki, w takim razie wszystko wiem. Temat do zamknięcia
 
Pojawił się nowy problem, po wymianie dysku na nowy dioda HDD2 świeci na czerwono, czy dysk jest włożony czy nie (na starym w ogóle się nie świeciła). Jak wyświetlam dyski w zakładce pamięć masowia i migawki to w zatoce 2 info że dysk twardy nie istnieje - czy mogło dojść do uszkodzenia drugiego slotu? Po restarcie urzadzenia dioda HDD2 zgasła, dysk nadal niewidoczny
 
to może oznaczać uszkodzony slot , sprawdź "uszkodzony" dysk w innym komputerze , jest wykrywany ? co mówi program producenta dysku na temat jego stanu ?
Dysk jest ok, komp normalnie go wykrywa. Odczyt S.M.A.R.T. tez ok. problem z adapterem SATA QW48 Rev 1.1który jest wpinany w slot od QNAP (Brak napięcia 12V i 5V). Kolega rozpoczął z tym walkę
 
QW48 - qrcze, rzecz nie do dostania. Kiedyś przynajmniej mi się nie udało normalnymi kanałami (tylko demobil był). Daj znać jak to teraz wygląda, a może uda się reanimacja?
A BTW migawek: nie ma co się mazać, sprawdzają się, a wolumen pełny to chyba istota posiadania serwera plików.
Są niezastąpione zwłaszcza w środowisku spontanicznie kasujących swoje istotne pliki użytkowników....
 
dobra na ta chwilę wygląda to tak, że udało się przywrócić napięcie (wylutowanie tranzystora i mostkowanie napięcia 5 i 12V), dysk jest wykrywany ale rozpocząłem odbudowę macierzy - tutaj znowu problemy transfer max 10MB/s. Praca po zalogowaniu się na QNAP bardzo wolna - rozumiem że to z powodu tej odbudowy ale żeby aż tak? Czy wpływ na prędkość odbudowy ma także sam sprzęt? QNAP na Celeron J1900 i 2GB RAM?
 
póki macierz się odbudowuje, nie pracuj na niej (chyba ze bardzooo musisz) , poczekaj spokojnie aż się odbuduje
Czy to jest normalne? na QNAP nie odbywa się żadna praca
 

Załączniki

  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    368,8 KB · Wyświetleń: 34

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. wymiana dysku
  2. wymiana dysku w raid 5
  3. raid1 wymiana dysków
  4. wymiana dysku w raid 1
  5. raid 1 i nowy dysk
  6. J1900
  7. wymiana dysku ts-133
  8. jak odbudować macierz
  9. wymiana dysku hdd na ssd
  10. wymiana dysków ts-251
  11. tr 253 a wymiana dysków
  12. wymiana uszkodzonego dysku
  13. wolumin statyczny
  14. wymiana dysku na wiekszy
  15. Wymiana dysku, RAID 1, TS-231
  16. wymiana dysku raid 5
  17. ts-x51 wymiana dysku