Pomoc Wypadł dysk w RAID1 TS-212

zborecque

Nowy użytkownik
Noobie
6 Luty 2015
3
3
3
41
QNAP
Ethernet
1 GbE
Nie mogę nic znaleźć podobnego do mojego przypadku, więc zapytuję:

Mam TS-212 i w nim 2x3TB ustawione w RAID1. Zaczął migać HDD2 na czerwono (w zasadzie stale świeci na czerwono). NAS niby działa, ale przeokropnie muli. Wyłączyłem downloady torrentu i nagrywanie CCTV. Wyłączyłem też serwer FTP (na który wchodzą kamerki gdy wykryją ruch i wsadzają fotki).
W panelu adm HDD1 jest OK, HDD2 jest error I/O na SMART. Narzędzia RAID długo nic nie pokazywały, ale po jakimś czasie zobaczyłem w narzędziach zarządzania woluminem, że Dysk 1 ma status "Gotowy", informacje SMART "Dobrze". Dysk 2 natomiast ma naczerwono status "Błąd odczytu/zapisu dysku", SMART "NORMALNY". Cały wolumin jest w systemie EXT4, mogę tylko zrobić "Formatuj", "Sprawdź" i "Usuń".

W narzędziu zarządzającym RAIDem mam tylko komunikat, że macierz jest w trybie zdegradowanym i żeby włożyć dysk o dużej pojemności.

Oczywiście zamawiam drugi HDD i planuję go podmienić, ale wcześniej zastanawiałem się, czy jest jakaś szansa, aby szybko uratować co najważniejsze dane. Sam NAS nadal muli przeokropnie, kopiowanie z niego czegokolwiek to katorga. Jest możliwość inną drogą rozpięcia dysków, aby z jednego (tego dobrego) pociągnąć z normalną prędkością co się da? Ewentualnie podpiąć HDD do PC i otworzyć partycję w czymś typu EXT Viewer?
Ciii... nie chcę zapeszać... po ok. 2 godzinach od ostatniego uruchomienia trochę jakby przyśpieszyło...

Myślę, że po podmianie dysku wszystko wróci do normy, ale jest jakiś taki wewnętrzny niepokój każący kopiować co ważniejsze pliki póki się da :)
 
Dzięki.

Tak, kopie mam prawie wszystkiego. Po prostu część filmów z tego NASa była tylko na nim. Bo zbyt dużo zajmują aby trzymać ich kopie. Po prostu zgrywam najważniejsze/najfajniejsze z nich :)

No i to wredne uczucie "a może jest tam coś, co nie ma backupu"... :)
Niedługo powinien dotrzeć mój dysk HDD. Mam takie pytanko: mam po prostu wsadzić go zamiast tego wadliwego, i odpalić normalnie?
Czy podmiany mam dokonywać na wyłączonym, czy włączonym NASie? Pytam, bo przy inicjalizacji było napisane coś w rodzaju "Zauwać, że nie musisz wyłączać urządzenia aby zamontować dyski"...
Który dysk w TS-212 to jest "HDD2"? Ten "na dole" (czyli którego złącza są sztywne na płytce), czy ten "na górze" (którego złącza są na tasiemkach/kabelkach)?
 
QNAP ma hotswapa - czyli na żywym systemie uszkodzony dysk wyjmujesz a potem wkładasz w jego miejsce nowy, jak automat zaskoczy to piśnie i zacznie raid odbudowywać :) luz blues
 

Mogą Cię zainteresować