Pomoc XBMC nie odtwarza większych plików

black-dragon

Passing Basics
Beginner
21 Styczeń 2014
13
2
3
47
Otwock
QNAP
TS-x69L
Ethernet
1 GbE
XBMC nie odtwarza większych plików

Mój QNAP to TS-469L, 4x3TB Toshiba DT01ACA300 ustawione w Raid5, FW 4.0.5

Nie ukrywam że wymieniłem TS-421 na TS-469L głównie dla XBMC, mam telewizor LG 55la660s który bez problemowo odtwarza większość filmów po sieci, ale jako że ma problemy ze ścieżkami dźwiękowymi w mkv oraz problem z mkv i iso powyżej 12GB to zdecydowałem się na zmianę. Dodatkowo posiadam stary patriot box office który za to nie ma problemów ze ścieżkami ale także ma problemy z plikami powyżej 10GB.

Możliwe że znowu to ja coś źle ustawiłem (wolałbym żeby tak było) ale praktycznie nie da się oglądać plików HD.

Jeżeli w ustawieniach xmbc jest włączona akceleracja, można oglądać 'normalnie' filmy jakości SD (pliki do 1,5GB), włączenie pliku HD (3,5-4GB) nie zawsze się udaje a jak się uda to jest klatkowanie, plików mkv i iso powyżej 10GB nie da się włączyć, xbmc zawisa. Po wyłączeniu akceleracji pliki się otwierają (oprócz iso 50GB) ale cały czas są przycinki przez co oglądanie jest praktycznie nie możliwe.

Aktualnie na Qnapie jest uruchomione:
serwer www
biblioteka multimediów
DLNA
itunes
hdstation - tylko xbmc
photostation
musicstation
filestation
Win SMB

Gdy nie jest uruchomiony xbmc procesor nie przekracza 12% wykorzystania a wydajność dysków jest praktycznie 0.

W momencie gdy próbuję otworzyć film (włączona akceleracja) HD 4GB procesor wykorzystuje 95-99% (wygląda że wszystkie rdzenie) a odtworzenie filmu zawisa i po chwili robi się zielony ekran (trzeba zrestartować xbmc), w tym czasie wydajność dysków skacze chwilowo do 1500 IO/s a średnio to jest 200-300, czas dostępu skacze chwilowo do 400ms.

W momencie gdy próbuję otworzyć film (wyłączona akceleracja) HD 4GB procesor wykorzystuje 40-70% (wygląda że tylko 1 rdzeń), dysk się nudzi, film się odtwarza ale strasznie przycina.


Mam całą swoją kolekcję płyt zripowaną do mkv (dlatego że tylko taki format ma małą utratę jakości dla plików do 4GB) ponieważ miałem problem z moim odtwarzaczami z ISO, a wolałbym ripować do ISO z tym że wtedy musiałbym odtwarza pliki od 15 do 50GB.

Dlaczego ripuje spytacie? mam 4 dzieci w różnym wieku już dawno temu się nauczyłem że dzieci niszczą płyty których później producent za darmo ci nie da, a zripowanych nie zniszczą (no chyba że skasują) :).

Co zrobić (o ile można) żebym mógł odtwarzać większe pliki?
(kolega polecił kupić raspberry pi tam nie ma problemu :) )
Czy wg jest taka możliwość? :-(

Ze znalezionych w sieci dodałem linie
Option "SwapbuffersWait" "TRUE"
do pliku konfiguracyjnego xbmc, ale to nie pomogło.

Pozdrawiam
Piotr Gołębiewski
 
@pawurb1978 jest specem od XBMC na serwerach QNAP. Myślę, że będzie w stanie pomóc.

Ale na Twoim miejscu zaktualizowałbym oprogramowanie do 4.1.0.
Ponadto, niebawem pojawi się ważna aktualizacja dla urządzeń QNAP TS-x69. Wreszcie Intel przygotował nowe drivery. Będzie też XBMC 12:
Sorry about the long wait.
We have just finished the integration of the new Intel driver kernel patch and update. We will begin testing it and then release the beta version within 2 weeks.
We will also release XBMC v12 altogether.
 
  • Lubię to
Reakcje: Qkuba i kaktus
Mam całą swoją kolekcję płyt zripowaną do mkv (dlatego że tylko taki format ma małą utratę jakości dla plików do 4GB)
MKV to tylko kontener ... ważniejsze są kodeki zastosowane w poszczególnych ścieżkach. Czy film jest kodowany kodekiem x/h.264, dzwięk w DTS czy AC3 i tak dalej. Mylisz kolego pojęcia. To jak przewieść 50 kg piasku w dwóch workach po 25 (MKV) kilo albo przewieść go taczką(plik ISO).
Co do utraty jakości - zależy jakie były ustawienia encodera podczas ripowania, im lepsze tym plik większy. Czasami zdarzają się wyjątki ;)

miałem problem z moim odtwarzaczami z ISO
Zmień odtwarzacz!
Zainstaluj sobie XBMC na Windowsie i każ mu odtwarzać plik ISO , obstawiam że spokojnie obejrzysz film.


Co zrobić (o ile można) żebym mógł odtwarzać większe pliki?
(kolega polecił kupić raspberry pi tam nie ma problemu :) )
Zgadnij co będzie zainstalowane pod tym Raspberry ? XBMC.

Zrób update do 4.1.0 Beta i sprawdź.
Albo zrób tak jak doradza @Silas Mariusz i poczekaj.


PS: ja bym update'ował.
 
Pierwsze to update do 4.1. Choć @Silas Mariusz miał odmienne zdanie w tej kwestii do mojego, to wersje 4.0.3 i 4.0.5 oceniam jako problematyczne :) To o czym mówisz jest mi niestety znane. Im większy bitrate przy ripowaniu tym słabiej. Klatkowanie przynajmniej u mnie się zdarzało jedynie przez to że nas się nie wyrabiał, natomiast materiał musiał być naprawdę wymagający. Zielone ekrany na wersji 4.0.3 były normą na 4.1 czasem przy odpalaniu się pojawiały ale za chwilę obraz się stabilizował więc przestało to być problemem. Jest to kwestia kodeków a nie samych mkv. Jeśli ktoś miał styczność z weeb.tv na xbmc to na pewno zauważył że w wersjach od 4.0.0 do 4.0.3 klatkowanie i zielone ekrany to była norma. w 4.0.5 było znacznie lepiej ale do ideału daleko. W 4.1 było akceptowalnie. Jedno co zostało to spore lagi. I tu nie doszedłem dlaczego, wcześniej wymieniłem na x70.

Duże pliki odtwarzały się poprawnie, mam kilka wypaśnych koncertów i nie było z tym akurat problemów. Zwróć za to uwagę na np. długie nazwy plików lub polskie znaki w nazwach. XBMC potrafi wylatywać z programu lub nie odpalać plików przez takie właśnie bzdury.

Konkludując moim zdaniem pierwsze to update a kolejny krok to czekanie na wersję 12 dla x69. Wszystkie mądre rzeczy na ten temat mówią, że kluczem jest Microsoft i to czego nadal nie udostępnili. Do tego czasu niestety mankamęty będą.

Nie licz specjalnie na raspberry. Miałem i nawet zbudowałem na tym przyjemne MC z wbudowana karta WiFi tunerem i kilkoma innymi bajerami, ale to sprzęt dla cierpliwych. Lagi są kosmiczne i wcale nie jest tak że nic nie klatkuje. Raspberry jest jednak słabiutkie to zestawik do nauki programowania a nie obsługi takich rzeczy :)
 
Miałem podobne przeżycia z zielonymi screenami:) Zawsze pomaga odinstalowanie całego HD Station i zainstalowanie go jeszcze raz wraz z XBMC. Przed tym drastycznym środkiem sprawdź jeszcze czy wyłączenie przeplotu w XBMC nie pomoże, czasami to też działa.
Ponadto, niebawem pojawi się ważna aktualizacja dla urządzeń QNAP TS-x69. Wreszcie Intel przygotował nowe drivery. Będzie też XBMC 12
W końcu, a jednak się da :)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus