Pomoc Zepsułem dwa Qnapy za jednym razem.

fitarkus

Passing Basics
Beginner
3 Styczeń 2017
15
1
3
45
Scarborough
QNAP
TS-x53D
Ethernet
10 GbE
Witam wszystkich
Zepsułem dwa serwery NAS. Ponieważ to, co się stało jest dosyć zagmatwane to postaram się w miarę jasno napisać (1) co mam, (2) co chciałem zrobić (3) i co z tego wyszło.
(1) Mam dwa serwery NAS.
TS-253D QTS 5.0.1.2277 zajęte obie kieszenie dyskami 2x4TB w RAID0 wolumen statyczny.
TS-1079 Pro QRS 4.3.6.2232 zajęte 10 kieszeni w kieszeniach 1-8 RAID 5 statyczny złożony z 8 x 12TB.
Natomiast w pozostałych dwóch kieszeniach RAID 1 z 2x8TB.
(2) Chciałem rozmontować raid nas ts253D, aby zwolnić kieszeń, która była potrzebna do kopiowania danych z nas na PC Windows 10 Pro oraz drugiego NASA. A więc wyjąłem dysk nr 2, a na dysku nr 1 zainicjowałem ponownie, tworząc nowe konto, nazwę i instalując potrzebne mi oprogramowanie. Drugi dysk wrzuciłem do PC i sformatowałem w exFat, a w obu serwerach zainstalowałem licencje exFat. Po włożeniu dysku dots-253D okazało się, że nowa partycja jest niewidoczna no to pomyślałem, że może jak założę wolumen statyczny exFat na Nasie, to może Windows to zobaczy, niestety nie udało się. Dopiero po tym doczytałem, że licencja exFat działa tyło po USB. Pomyślałem, że w takim razie spróbuję dysk nr 2 sformatowany w nas 253D przełożyć do Nasa 1079 Pro. Wyjąłem dyski 9 i 10 (RAID 1 2x8TB) a w ich miejsce włożyłem pojedynczy 4TB exFat, no i się zaczęło.
(3) Na początku po uruchomieniu obu serwerów Qfinder Pro 7.8.3 w Windows pokazał, że 1079 pro zmienił nazwę na taką samą jak ma NAS 253D. Po tym NAS 253D zmienił nazwę na defaultową i nie dało się już do niego zalogować wcześniejszym loginem, dostałem się do 253D za pomocą standardowych loginu i hasła, niestety wszystkie dane zniknęły. Nas 1079 zakomunikował, że „Pomyślnie ukończono migrację systemu”, no i oczywiście brak dostępu do danych.

Po tym wyjąłem z kieszeni nr 8 dysk 4tb i włożyłem ponownie 2x8TB RAID 1, niestety jestem zdenerwowany i nie jestem pewien, czy w dobrej kolejności. Próbowałem, zarządzaj>przywróć, ale to nie pomogło. Przedtem miałem dwie grupy raid teraz mam Grupę raid 1 oraz host nas napęd 1 10.91TB.

Czy istnieje możliwość, by odzyskać dane z obu nas i cofnąć migrację ?
 

Załączniki

  • utrata raid 1.png
    utrata raid 1.png
    1,4 MB · Wyświetleń: 48
  • utrata raid 2.png
    utrata raid 2.png
    343,8 KB · Wyświetleń: 46
dostałem się do 253D za pomocą standardowych loginu i hasła, niestety wszystkie dane zniknęły
A więc wyjąłem dysk nr 2, a na dysku nr 1 zainicjowałem ponownie
to chyba miały zniknąć skoro dysk 2 wyciągnąłeś a pierwszy zainicjowałeś prawda?

TS-1079 Pro QRS 4.3.6.2232 zajęte 10 kieszeni w kieszeniach 1-8 RAID 5 statyczny złożony z 8 x 12TB.
Pomyślałem, że w takim razie spróbuję dysk nr 2 sformatowany w nas 253D przełożyć do Nasa 1079 Pro. Wyjąłem dyski 9 i 10 (RAID 1 2x8TB)
RAID jest niewidoczny. Configi sie nadpisały.
Na dodatek 1079 Pro jest NASem legacy EOL. QNAP nie prowadzi dla nich wsparcia. Podejrzewam, że RAID da się złożyć ...
Bash:
qcli_storage -d
mdadm -AfR /dev/md1 /dev/sd[abcdefgh]3
mkdir -p /mnt/test
mount -t ext4 /dev/md1 /mnt/test
i zgrać dane o ile tam jeszcze czegos lepszego nie zrobiłeś.
 
Jestem kompletnie zielony z Linuxa i nie mam pojęcia jak użyć komend, które zapodałeś.
Możesz mi łopatologicznie wyjaśnić jak mam po kolei się tym zająć?
Pomińmy dane z 253D , bardziej istotne jest dla mnie odzyskanie raid 5 z 1079 Pro oraz Raid 1 z tego samego Nasa.
Wybacz mi moją ignorancję.
 
FAQ - WAŻNE! Jakie usterki zgłaszać na helpdesk do QNAP!

Najprościej bedzie dla Ciebie idąc tą drogą. W drodze wyjątku jako, że to awaria RAID, QNAP może spróbować go odzyskać.
Załóż ticket, przeklej to co napisałeś w pierwszym poście, ale skoncentruj się na problemie 1079. 253D to inna para kaloszy.
 
Jak wyciągnąć z Nasa dzienniki systemu ?
Połączono posty:

Ok. chyba poszło. Bardzo dziękuję Ci za pomoc. Szukam teraz jakiegoś domowego serwera 8-10 wnęk x86 w cenie do 14000, jakieś pomysły ?
 
Ale po co ci to? Jeśli już założyłeś requesta na Help Desku to poczekaj na nich - pewnie tylko trzeba dać im dostęp zdalny do nasa.
 
Wydawało mi się, że aby wykonać backup to trzeba inny Nas. Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić. Mam jeszcze jeden nas 870 Pro, który jako sprawny został odłożony na półkę jakiś rok temu, a teraz próbowałem go podłączyć i niestety wisi na botowaniu, nie reaguje na przycisk reset, ekranik przyciemniony i wygląda na to, że jego czas już minął. Dlatego zastanawiam się nad wymianą leciwego sprzętu.
 
Normalnie tymi obudowami rozszerzającymi zarządzasz z poziomu 253D. Nie można mieć co prawda jednej połączonej puli z matką, ale konfigurację RAID5 czy 6, migawki itp. bez problemu zrobisz.
 
Nie pamiętam... ;) Mam TL-D800C ale nie wyłączałem go nigdy niezależnie. W domyślnych ustawieniach uruchamiał się i wyłączał zgodnie z matką. Nie używam już tej obudowy (pewnie na sell), przeszedłem na rack.
 
Zwracam się jeszcze raz z prośbą o pomoc w reanimacji mojego NASA. Pomoc techniczna Qnap nie za bardzo pomogła, skończył się już tymczasowy dostęp dla pomocy technicznej utworzony za pomocą ticketu, wygląda jk, by nie mieli czasu, by mi pomóc, w kółko wracają te same pytania i właściwie nic się nie dzieje. Nie mogę pobrać dzienników z TS-1079 Pro, wyłączenie antywirusa, prywatne okno przeglądarki nie pomaga. Czy ktokolwiek z was ma jakikolwiek pomysł, jak to zrobić? Jeśli to kwestia pieniędzy, to mogę zapłacić za czas.
 
Na nim było (jest) 70 TB danych
Połączono posty:

Czy ktoś wie dlaczego nie mogę pobrać dzienników i czy jest jakaś alternatywa ?
Połączono posty:

Znajdzie się jakaś życzliwa osoba by pomóc ?
 

Załączniki

  • dzienniki.png
    dzienniki.png
    326,3 KB · Wyświetleń: 28

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Tl-d800c
  2. jak odzyskać dane
  3. jak odzyskać dane raid 1
  4. migracja systemu
  5. TS-873A
  6. TS-253D
  7. QNAP 251+ nie działa
  8. nas rack
  9. awaria qnap
  10. awaria
  11. Niewidoczny dysk
  12. migawki
  13. jak odzyskać z dysku
  14. migracja systemu z dysku na dysk
  15. migracja systemu na dysk ssd
  16. rack
  17. qnap niewidoczny
  18. utracone dane
  19. ssd ts-253d
  20. Ticket
  21. drugi dysk
  22. jak podzielić nas
  23. ts-212 odzyskanie
  24. legacy
  25. mdadm