Pomoc Zepsułem dwa Qnapy za jednym razem.

fitarkus

Passing Basics
Beginner
3 Styczeń 2017
15
1
3
45
Scarborough
QNAP
TS-x53D
Ethernet
10 GbE
Witam wszystkich
Zepsułem dwa serwery NAS. Ponieważ to, co się stało jest dosyć zagmatwane to postaram się w miarę jasno napisać (1) co mam, (2) co chciałem zrobić (3) i co z tego wyszło.
(1) Mam dwa serwery NAS.
TS-253D QTS 5.0.1.2277 zajęte obie kieszenie dyskami 2x4TB w RAID0 wolumen statyczny.
TS-1079 Pro QRS 4.3.6.2232 zajęte 10 kieszeni w kieszeniach 1-8 RAID 5 statyczny złożony z 8 x 12TB.
Natomiast w pozostałych dwóch kieszeniach RAID 1 z 2x8TB.
(2) Chciałem rozmontować raid nas ts253D, aby zwolnić kieszeń, która była potrzebna do kopiowania danych z nas na PC Windows 10 Pro oraz drugiego NASA. A więc wyjąłem dysk nr 2, a na dysku nr 1 zainicjowałem ponownie, tworząc nowe konto, nazwę i instalując potrzebne mi oprogramowanie. Drugi dysk wrzuciłem do PC i sformatowałem w exFat, a w obu serwerach zainstalowałem licencje exFat. Po włożeniu dysku dots-253D okazało się, że nowa partycja jest niewidoczna no to pomyślałem, że może jak założę wolumen statyczny exFat na Nasie, to może Windows to zobaczy, niestety nie udało się. Dopiero po tym doczytałem, że licencja exFat działa tyło po USB. Pomyślałem, że w takim razie spróbuję dysk nr 2 sformatowany w nas 253D przełożyć do Nasa 1079 Pro. Wyjąłem dyski 9 i 10 (RAID 1 2x8TB) a w ich miejsce włożyłem pojedynczy 4TB exFat, no i się zaczęło.
(3) Na początku po uruchomieniu obu serwerów Qfinder Pro 7.8.3 w Windows pokazał, że 1079 pro zmienił nazwę na taką samą jak ma NAS 253D. Po tym NAS 253D zmienił nazwę na defaultową i nie dało się już do niego zalogować wcześniejszym loginem, dostałem się do 253D za pomocą standardowych loginu i hasła, niestety wszystkie dane zniknęły. Nas 1079 zakomunikował, że „Pomyślnie ukończono migrację systemu”, no i oczywiście brak dostępu do danych.

Po tym wyjąłem z kieszeni nr 8 dysk 4tb i włożyłem ponownie 2x8TB RAID 1, niestety jestem zdenerwowany i nie jestem pewien, czy w dobrej kolejności. Próbowałem, zarządzaj>przywróć, ale to nie pomogło. Przedtem miałem dwie grupy raid teraz mam Grupę raid 1 oraz host nas napęd 1 10.91TB.

Czy istnieje możliwość, by odzyskać dane z obu nas i cofnąć migrację ?
 

Załączniki

  • utrata raid 1.png
    utrata raid 1.png
    1,4 MB · Wyświetleń: 48
  • utrata raid 2.png
    utrata raid 2.png
    343,8 KB · Wyświetleń: 46
Wiecie co? Pojawiło się światełko w tunelu i udało się przywrócić strukturę macierzy, na razie nie widzę danych, ale support jeszcze nie zakończył działań więc wydaje się, że oni znają jakieś fajne sztuczki, o których Google nie wie. Dzisiaj rano pomyślałem, że sprawdzę, co to jest i jak działa chat GPT.

PYTANIE : czy potrafisz odzyskać dane z nas Qnap ?

ODPOWIEDŹ : Jako model językowy nie jestem w stanie odzyskać danych z urządzeń QNAP lub innego sprzętu. Jednakże, jeśli straciłeś dane z urządzenia QNAP, możesz skorzystać z usług profesjonalnych firm specjalizujących się w odzyskiwaniu danych. Wiele firm oferuje usługi odzyskiwania danych z uszkodzonych urządzeń, w tym z urządzeń QNAP, i korzystają z różnych narzędzi i technik, aby spróbować odzyskać utracone dane. Zawsze warto wybrać firmę z doświadczeniem i pozytywnymi opiniami od klientów, aby mieć większą szansę na skuteczne odzyskanie danych.

PYTANIE : Czy można przywrócić konfig Quap po nadpisaniu ?

ODPOWIEDŹ : Jeśli nadpisałeś konfigurację urządzenia QNAP, to niestety nie jest możliwe przywrócenie go do stanu sprzed nadpisania. Konfiguracja urządzenia QNAP zawiera ważne informacje o jego ustawieniach, w tym informacje o kontach użytkowników, udziałach sieciowych, ustawieniach sieciowych, ustawieniach RAID itp. Jeśli straciłeś konfigurację, musisz ręcznie skonfigurować urządzenie ponownie lub skorzystać z wcześniej wykonanej kopii zapasowej konfiguracji, jeśli taka istnieje. Ważne jest, aby regularnie tworzyć kopie zapasowe konfiguracji urządzenia QNAP, aby w przypadku awarii lub utraty danych można było łatwo przywrócić urządzenie do poprzedniego stanu.

Support Quap nie napisał, że się nie da to znaczy, że chyba jednak coś się da ? . Co o tym myślicie ?
Połączono posty:

A może bezpośrednio z systemu: log?
Niestety brak wiedzy nie pozwala mi bawić się w ten sposób. Czy jest jakiś sposób na zabezpieczenie danych na Qnap oprócz kopii 1 do 1 ? Widzę coś takiego jak migawki , ale niestety musiałbym zmienić konfig RAID bo migawki z tego co widzę nie działają z woluminami statycznymi. Czy można migawki robić na innym dysku , znaczy nie obiętym grupą raid albo na dysku usb ?
 
SERWER NAPRAWIONY!!! Chłop z serwisu połączył się przez TeamViewer i po 40 stu sekundach było pozamiatane :oops:. Wszystkie dane wróciły na miejsce i wszystko działa, jedynie konta użytkowników trzeba stworzyć na nowo. Jak zobaczyłem, jakie to banalne to zrobiło mi się wstyd, że nie poradziłem sobie z tym sam, zwłaszcza że właściwe wskazówki znalazłem w sieci i byłem we właściwym miejscu mojego serwera, jednakże sparaliżowała mnie świadomość, że mogę zepsuć jeszcze bardziej i pokomplikować możliwość ewentualnej naprawy przez serwis. Jedyne, czego nie wiem to w jaki sposób przywrócił właściwe woluminy, bo to zrobił tydzień wcześniej za pomocą panelu dostępu. ̷Z̷g̷a̷d̷u̷j̷ę̷,̷ ̷ż̷e̷ ̷j̷e̷ś̷l̷i̷ ̷d̷y̷s̷k̷i̷ ̷d̷z̷i̷a̷ł̷a̷j̷ą̷ ̷i̷ ̷s̷ą̷ ̷w̷e̷ ̷w̷ł̷a̷ś̷c̷i̷w̷e̷j̷ ̷k̷o̷l̷e̷j̷n̷o̷ś̷c̷i̷,̷ ̷t̷o̷ ̷w̷y̷s̷t̷a̷r̷c̷z̷y̷ ̷u̷s̷u̷n̷ą̷ć̷ ̷i̷s̷t̷n̷i̷e̷j̷ą̷c̷y̷ ̷w̷o̷l̷u̷m̷i̷n̷ ̷i̷ ̷u̷t̷w̷o̷r̷z̷y̷ć̷ ̷n̷o̷w̷y̷/̷e̷ ̷t̷a̷k̷ ̷j̷a̷k̷ ̷b̷y̷ł̷o̷ ̷p̷o̷p̷r̷z̷e̷d̷n̷i̷o̷,̷ ̷a̷l̷e̷ ̷t̷o̷ ̷t̷y̷l̷k̷o̷ ̷m̷o̷j̷e̷ ̷g̷d̷y̷b̷a̷n̷i̷e̷ ̷w̷y̷w̷n̷i̷o̷s̷k̷o̷w̷a̷n̷e̷ ̷z̷e̷ ̷w̷s̷k̷a̷z̷ó̷w̷e̷k̷ ̷w̷ ̷G̷o̷o̷g̷l̷e̷.̷. Za popmocą konsoli poleceń. Niestety nie chcą się podzielić tą wiedzą. Wielkie dzięki Panowie za wskazówki i wasz czas a jeszcze większe podziękowania dla Pana Grzegorza Ciesielskiego z serwisu QNAP (y).
 
  • Lubię to
Reakcje: depesz

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Tl-d800c
  2. jak odzyskać dane
  3. TS-873A
  4. TS-253D
  5. QNAP 251+ nie działa
  6. nas rack
  7. awaria qnap
  8. awaria
  9. Niewidoczny dysk
  10. migawki
  11. jak odzyskać z dysku
  12. migracja systemu z dysku na dysk
  13. migracja systemu na dysk ssd
  14. rack
  15. qnap niewidoczny
  16. utracone dane
  17. ssd ts-253d
  18. Ticket
  19. drugi dysk
  20. jak podzielić nas
  21. ts-212 odzyskanie
  22. legacy
  23. mdadm
  24. jak odzyskać dane raid 1
  25. migracja systemu