Featured Wiedza Zużycie pradu przez NAS a oszczednosci

Dyskusja w 'HDD Spin Down (Tryb w gotowości)' rozpoczęta przez użytkownika Paweł Tołoczko, 19 Lipiec 2014.

Ładowanie...
  1. mariuszsal

mariuszsal Moderator Q's Excellence

Miejscowość:
    Lublin
    Local Time:
    06:55
    Oceny:
    +546 / 9 / -2
    Followers:
    2
    QNAP:
    TS-x53
    Ethernet:
    802.11a
    TS-x53 802.11a
    Myślę, że na takie pytanie może odpowiedzieć albo wróżbita Mateusz albo wynik rachunku prawdopodobieństwa (w razie czego podrzucam ci go). Będziesz oczywiście potrzebował danych wejściowych (procentowy udział uszkodzeń nasów Qnapa tych wyłączanych na noc i nie).

:)

ai.imgur.com_uz8pvlg.

A na serio - jak ma się coś zepsuć to się zepsuje i nie zawracaj sobie tym głowy. Jak przeszkadza ci NAS w nocy to go wyłącz i śpij spokojnie :)

• Lubię to! Lubię to! x 1
    • Śmieszne Śmieszne x 1
  2. Damian9876

Damian9876 Passing Basics Beginner

Miejscowość:
    Kraków
    Local Time:
    Oceny:
    +4 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Ethernet:
    802.11g
    null 802.11g
    Równie dobrze wróżbita Maciej mógłby odpowiedzieć kilku osobom ile wyniesie rachunek za prąd za NAS, bo wszystko zależy od konfiguracji, obciążenia dysków itd. Zarówno 10zł jak i 20zł w skali roku to mało, ale tu w szacowaniu błąd macie 100%. Mniejsza. Ale tak samo statystycznie można oszacować awaryjność bez wróżbity.
    Dzięki za odpowiedź. Po prostu dysk który pracuje non stop przez rok, a dysk który był 365 razy wyłączany i włączany, mają mniej-więcej równe szanse na awarię.

3. mariuszsal

Miejscowość:
    Lublin
    Local Time:
    Oceny:
    +546 / 9 / -2
    Followers:
    2
    QNAP:
    TS-x53
    Ethernet:
    802.11a
    TS-x53 802.11a
    Mamy strzelać ? Czy udawać że wiemy ?

4. Damian9876

Damian9876 Passing Basics Beginner

Miejscowość:
    Kraków
    Local Time:
    Oceny:
    +4 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Ethernet:
    802.11g
    null 802.11g
    Nie wiem. Może znane są przypadki, kiedy komuś padł dysk, nagle coś strzeliło, gdy QNAPa ciągle włączał lub wyłączał.
    Jesteś na forum nieporównywanie dłużej niż ja, wiedzę masz na pewno też większą. Może ktoś coś opisywał. Ja jeszcze całego forum nie zdążyłem przeczytać. Jeżeli moje pytanie razi Cię, to nie odpowiadaj dłużej, zamiast pastwić się.

• Lizak Lizak x 1
  5. mariuszsal

Miejscowość:
    Lublin
    Local Time:
    Oceny:
    +546 / 9 / -2
    Followers:
    2
    QNAP:
    TS-x53
    Ethernet:
    802.11a
    TS-x53 802.11a
    Ja na tym forum jestem świeżak jak ty :)
    Nie pastwię się i przepraszam jeśli to tak odebrałeś. Obliczanie prawdopodobieństwa wystąpienia czegoś w przypadku tak wielu zmiennych jest zwyczajnie trudnym zadaniem i sam nie spotkałem się z takimi badaniami. Myślę, że skoro tak bardzo interesuje cię ten temat powinieneś uderzyć do producentów dysków bo zapewne takie badania prowadzą. Czy się nimi podzielą - hmm, wątpię ale zapytać możesz.

To, że komuś "trzasnął" NAS bo często go wyłączał i włączał nie potwierdzi twojego założenia bo musiałby mieć drugie identyczne środowisko które pracowałoby 24h aby się jakoś odnieść.

6. Paweł Tołoczko

Paweł Tołoczko Enterprise Admin... Q's Architect

Miejscowość:
    Cork
    Local Time:
    05:55
    Oceny:
    +245 / 3 / -2
    Followers:
    3
    QNAP:
    TS-x70
    Ethernet:
    1 GbE
    TS-x70 1 GbE
    Ja zabilem dysk poprzez usypianie go :p - przy 5 minutach bezczynnosci :D - czas trwania testu/zabawy - 2 tygodnie :D - po tym czasie padl 1 dysk, tydzien pozniej kolejny :) - akurat to nie byl Qnap a Netgear 2 dyskowy, co nie zmienia faktu, ze dyski poprzez ciagle parkowanie glowicy i ponony start spowodowaly, ze dysk sie zuzyl. Mowa o dyskach, kupionych jakies 5 lat temu. 2 kolejne, ktore wymienilem (ta sama seria, partia) dzialaja do dzis :D
    upload_2015-4-6_12-14-32. upload_2015-4-6_12-14-59.

Jak widzisz dyski po przeliczeniu na dni dzialaja :)
    22189 h /24 = 924 dni i pol dnia + - czyli /365 = 2,54 roku non stop pracy przy 37 wlaczeniach i wylaczeniach :).
    --- Połączono posty, 6 Kwiecień 2015, Data oryginalnego postu: 6 Kwiecień 2015 ---
    Moge jedynie dodac, ze zauwalaznie wolniej zuzywaja sie dyski 5400 niz 7200 obr/min.

7. mariuszsal

Miejscowość:
    Lublin
    Local Time:
    Oceny:
    +546 / 9 / -2
    Followers:
    2
    QNAP:
    TS-x53
    Ethernet:
    802.11a
    TS-x53 802.11a
    To nie dowodzi niczego - bo ja akurat ma dyski które mają ponad 6000 cykli start/stop i działają. A w styczniu na RMA pojechały dwa roczne z 15 cyklami. Czyli wg statystyki moich dysków jest dwukrotnie większa szansa, że dyski pracujące ciągle się wysypią :p
    Ale nie stawiam tego za pewnik.

8. Paweł Tołoczko

Miejscowość:
    Cork
    Local Time:
    Oceny:
    +245 / 3 / -2
    Followers:
    3
    QNAP:
    TS-x70
    Ethernet:
    1 GbE
    TS-x70 1 GbE
    Hehe :), kiedys robili lepsze dyski niz dzisiaj :p (moze akurat na takie sie zalapalem :p ) odnosnie moich dyskow, moge jeddynie powiedziec tyle, ze sa z jednej partii z 1 kartonu, 2 pierwsze udalo mi sie zabic :p - 2 kolejne, dzialaja do dzis ;] - jedyna roznica, to spin down, ktory byl wlaczony w 1 konfiguracji, a w 2 juz nie.

• Zgadzam się! Zgadzam się! x 1
  9. Portal

Portal Systems Admin... Q's Expert

Miejscowość:
    Białystok
    Local Time:
    Oceny:
    +13 / 1 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    TS-x53
    Ethernet:
    1 GbE
    TS-x53 1 GbE
    @Paweł Tołoczko@Paweł Tołoczko , jak odczytać z NAS takie informacje o dyskach jak u Ciebie na zamieszczonych screnach? (chętnie tez się dowiem ile mój dysk już pracuje ile razy był załączany itp.)

10. kaktus

kaktus μC Circuitmaker Q's Editor

Miejscowość:
    opolskie
    Local Time:
    Oceny:
    +223 / 9 / -3
    Followers:
    3
    QNAP:
    TS-219P+
    Ethernet:
    1 GbE
    TS-219P+ 1 GbE
    Jak dobrze pamiętam na forum jest poradnik jak sobie interpretować zapiski SMART (ang. Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology).

• Zgadzam się! Zgadzam się! x 2
  11. de_te

de_te Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    Oceny:
    +1 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    TS-x51
    Ethernet:
    1 GbE
    TS-x51 1 GbE
    czyli nie korzystasz z usypiania dysków - a korzystasz z funkcjonalności usypiania całego nasa bądź wyłączania (harmonogram)?

12. mikhnal

mikhnal Guest

Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Za mało informacji na żółto, musiałeś odkopać trupa? Nie mogłeś zadać pytania w nowym, swoim wątku?

• Zgadzam się! Zgadzam się! x 1
    • Lizak Lizak x 1
  13. Paweł Tołoczko

Miejscowość:
    Cork
    Local Time:
    Oceny:
    +245 / 3 / -2
    Followers:
    3
    QNAP:
    TS-x70
    Ethernet:
    1 GbE
    TS-x70 1 GbE
    Nie nie usypiam. Nie używam harmonogramu. Uważam to za bajer bez zastosowania w moim przypadku. Server powinien zawsze być online. Przynajmniej ja z takiego założenia wychodzę. Nie lubię jak coś jest off i muszę albo wybudzić albo fizycznie klikać. Jak działa to nie dotykam. Mam złe doświadczenia z oszczędnością na wyrost. Chytry 2 x traci. Niby oszczędzisz te 5 zł w skali miesiąca a jak padnie .... to pomnóż to przez 100 ... plus czas itd. Jeśli ktoś się decyduje na serwer, który jest, nie ukrywajmy, drogim hobby to musi się liczyć z kosztami obsługi (np. prąd, ups itd.). Jak kupisz malucha (dysk w kieszeni) to jego obsługa to 100 zł jak nie mniej. Jak kupisz porsche (serwer za 10k zł) to samo sprawdzenie czy działa to 1000 zł .... chodzi mi o to im coś droższe tym droższa obsługa. czasem oszczędność czy "na paliwie" przynosi gorsze rezultaty (długoterminowo) niż korzyści (w krótkim czasie). Niby oszczędzisz 2 zł na litrze, a jak silnik do wymiany. ... Niestety HDD są lichej jakości z roku na rok dlatego jak coś działa nie dotykam.

• Zgadzam się! Zgadzam się! x 4
  14. r10

r10 Passing Basics Beginner

Local Time:
    Oceny:
    +3 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    TS-x69L
    Ethernet:
    1 GbE
    TS-x69L 1 GbE
    Mój TS-269L zużywa 21 wat na stand-by (uśpione dyski), a 32 wat na biegu (średnio). Różnica 10 wat to 80-90 kilowatogodzin rocznie, to przemnożyć przez cenę prądu, na usypianiu dysków można oszczędzić powiedzmy 30-40 złotych (rocznie). Dodatkowo w zimie grzeje, w lecie też grzeje ;) Drugą sprawą jest hałas, dyski i kręcą się, i stukają głowicami, w cichym mieszkaniu warto więc wyłączać (same dyski lub cały NAS). Gdyby QNAP zapadał w auto-sleep (inaczej niż przez Qfinder Pro), to łatwiej byłoby oszczędzić na energii dla samego NAS-a, rocznie by to mogło być powiedzmy 120-150 złotych. Niby mało, ale przez kilka lat uzbiera się na nowy NAS lub na nowe dyski :) Niestety sleep (wywołany komendą Qfinder Pro) nie powoduje wyłączenia głównego wentylatora, a wielka szkoda :-(

• Wygrany! Wygrany! x 1

Poleć tę stronę