Recent Content by kompan

  1. kompan

    wybór NAS dom, biuro - porównanie w praktyce TS-453D vs TS-473A

    Hej raf77.... chcę dopytać: Czy zmieniałeś powyższą konfigurację? Dlaczego zrobiłeś dyski SSD w RAID 0 a nie w RAID1, miejsca chyba dość na apki a byłaby kopia zapasowa gdyby jeden uszkodził się. Z ciekawości zapytam też czy nie wystarczyłby jeden dysk SSD na system i apki? Czy te dyski SSD...
  2. kompan

    Pomoc dyski M2 z systemem i przyspieszenie QNAP QTier, SSD Cache

    Jakie przyspieszenie dysku SSD??... nie pytałem o to, przecież chodzi o to czy mogę wykorzystać podłączone 2x M2 do przyspieszenia działania/dostępu do danych z serwera NAS na dyskach HDD (odczyt, zapis), z uwgą że na nich gdzieś jest QTS i wolumen systemowy, na jednym lub w RAID na obu. NO...
  3. kompan

    Pomoc dyski M2 z systemem i przyspieszenie QNAP QTier, SSD Cache

    1. Nie rozumiem, Tak... to nie wskazanie wariantu, z drugiej odpowiedzi wnioskuję, że wolumen systemowy można utworzyć na jednym M2 lub na obu, ale proponujesz z RAID1 - co robi różnicę bo jeszcze mam na uwadze, jak się to ma do jednoczesnego wykorzystania tych dysków M2 do Qtier lub SD Cache...
  4. kompan

    Pomoc dyski M2 z systemem i przyspieszenie QNAP QTier, SSD Cache

    Witam, Chcę się upewnić co do wykorzystania podłączonych przez kartę rozszerzeń QM2 dysków M2 (czy SSD) z zainstalowanym QTS i wolumenem systemowym - wykorzystania ich jednocześnie do przyspieszenia QNAP z użyciem SD Cache lub Qtier. W jaki sposób można jednocześnie wykorzystać taki dysk/dyski...
  5. kompan

    wybór NAS dom, biuro - porównanie w praktyce TS-453D vs TS-473A

    oczywiście, że da się, jeśli uzyskuje się odpowiedzi na pytania... a nie czyta się coś innego a pytania nadal bez odpowiedzi i tak samo odpowiadać na temat też da się!... to nie takie trudne :) ... za to merytorycznie 1646339165 można zauważyć determinacje
  6. kompan

    wybór NAS dom, biuro - porównanie w praktyce TS-453D vs TS-473A

    o to chodzi, zwięźle i na temat i już dużo wyjaśnia... dzięki
  7. kompan

    wybór NAS dom, biuro - porównanie w praktyce TS-453D vs TS-473A

    napisałem bo mi zależy żeby ustalić to czego nie wyjaśniono... co nie zmienia faktu, że niestety czasu nie mam owszem część tekstu to sugestia, która ułatwiłaby wielu życie.. byłoby mniej pytań i mniej odpowiadania, bo poczytałem forum, pytania powtarzają się... ktoś inny dopytuje posłuchałem...
  8. kompan

    wybór NAS dom, biuro - porównanie w praktyce TS-453D vs TS-473A

    jasne o ile widać na ekranie, że tak się dzieje... opisałem w krokach.. że uruchomił się QTS a nie mam woluminu wyjaśniłem, nie mam woluminu na SSD M2 i nic jeszcze nie instalowałem... dlatego brakuje mi takich konkretnych informacji... i w Akademia QNAP też tego nie ma... mówi kolega ale ten...
  9. kompan

    wybór NAS dom, biuro - porównanie w praktyce TS-453D vs TS-473A

    Dzięki ~jerry za dość konkretne odpowiedzi na moje pytania zgadza się, myślałem, że przy zgrywaniu na macierz 3xHDD w NAS przesył/zapis będzie wolniejszy od prędkości odczytu z HDD podłączonego przez USB do NAS... ale wygląda na to, że przeoczyłem coś oczywistego rozumiem... kierowałem się...
  10. kompan

    wybór NAS dom, biuro - porównanie w praktyce TS-453D vs TS-473A

    Dzieki za taką odpowiedz.. których brakowało mi Nie korzystam czesto z archiwum, ale jeśli już potrzebuje to jak każdy chcialbym mieć dostęp nawet zdalnie jeśli coś starego... Backup moge robić co jakis czas.. a w międzyczasie kopie z kompa i tak na podręcznym 2,5" ssd... czasem używam app...
  11. kompan

    wybór NAS dom, biuro - porównanie w praktyce TS-453D vs TS-473A

    chciałbym także ustalić dlaczego, jak czytałem już na forum, ktoś napisał, że RAID5 w domu nie ma zastosowania i proponował RAID1 bez uzasadnienia? czy podzielacie takie zdanie i dlaczego? dla mnie w przypadku kiedy danych mam dużo ponad 5TB... to RAID5 jest jakby ekonomicznym rozwiązaniem...
  12. kompan

    wybór NAS dom, biuro - porównanie w praktyce TS-453D vs TS-473A

    Dziękuję za wyjaśnienie jednak pytałem o coś innego i nie pomyślałem aby zalewać wypowiedź wszystkimi szczegółami. Wiem jakie prędkości są w LAN i WAN.... i przeliczanie.... to że później będę chcieć korzystać zdalnie oczywistym jest, że ograniczać mnie będzie prędkość po kablu LAN - możnaby...
  13. kompan

    wybór NAS dom, biuro - porównanie w praktyce TS-453D vs TS-473A

    Witam, Na wstępie, po długim przemyśleniu zdecydowałem spróbować z TS-453D i karta rozszerzeń M2 NVMe i 1x WD RED SN700 SSD NVMe - pomimo uwag nie do końca uważam, że nie ma sensu NVMe gdyż dyski SSD SATA wyciągną ~500-550MB/s a port rozszerzeń ma 8Gb/s więc sporo więcej przepustowości można z...
  14. kompan

    wybór NAS dom, biuro - porównanie w praktyce TS-453D vs TS-473A

    rozumiem... czekam jakie jest zdanie innych.. co doradzą tu znów taka myśl - mam dyski TB4 bo większe znacznie droższe (nawet przeliczając cenę za 1GB) muszę do RAID5 i tak dokupić jeszcze jeden HDD REDPlus 4TB (bo mam od niedawna tylko dwa nowe miały być jako para na backup) czy potem warto...
  15. kompan

    wybór NAS dom, biuro - porównanie w praktyce TS-453D vs TS-473A

    drugi wątek - UPS ze względu na trudności w dostępności bo planowałem UPS za ~400-500zł nie duży aby NAS mógł podtrzymać i wyłączyć się chciałem CyberPower VP1000ELCD-FR - ale niestety problem z dostępnością - większe dużo droższe np. CP900 więc zdecydowałbym się nawet na mniejszy UPS bo chyba...