Pomoc Swap

cap0ne

Nowy użytkownik
Noobie
19 Grudzień 2021
7
0
1
QNAP
TS-x53D
Ethernet
null
Witam wszystkich,

Mam QNAPa TS-253D z 4GB RAMU i ostatnio dorzuciłem mu 2 kości M2 i zainstalowałem tam system.
Zauważyłem, że przestrzeń zarezerwowaną dla jednego z woluminów zajmuje plik SWAP o wielkości 17 GB.
Mam tu pytanie do bardziej zaawansowanych użytkowników QNAPów.
1) Czy tak duży plik jest normalny? Jestem przyzwyczajony do systemów WIndows, gdzie pliki wymiany czy hibernacji zajmują mniej miejsca, a jak wiadomo ten system jest bardzo pamięciożerny.
2) Drugie pytanie dotyczy lokalizacji. Po instalacji systemu na dysku SSD, plik SWAP został tam z automatu utworzony. Czy powinienem się tym martwić? Z tego co czytałem QNAP nie wspiera w żaden sposób zmiany lokalizacji tych plików.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i wyjaśnienia/pomoc.
 
1) Czy tak duży plik jest normalny? Jestem przyzwyczajony do systemów WIndows, gdzie pliki wymiany czy hibernacji
bzdura na kółkach - swap na windows to przeważnie 150% RAMu
hibernacja - dokładnie tyle co RAM
Jak jest inaczej tzn że ktoś w tym grzebał .. a domyślne wartości są w porządku.

cat /proc/swaps zobacz sobie co masz w aktywnym SWAPie ;)

Po instalacji systemu na dysku SSD, plik SWAP został tam z automatu utworzony.
Normalne zachowanie, SWAP na SSD ma szereg zalet (szybkość), ale też zżera zapisy (jak jest używany).

wklep sobie free -m i zobacz ile masz użycia SWAPa - raczej powinno być zero. Jeśli jest wiecej niż zero i utrzymuje sie .. pora dodać ramu.
1648226769032.png

1648226940612.png

na QNAPie nigdy tego (SWAP) nie wyłączałem - te parę GB moze uratować tyłek , jak coś zacznie zapychać RAM.

I przypominam zużycie RAMu <80% to ram zmarnowany! (jako dokupowałeś).
 
bzdura na kółkach - swap na windows to przeważnie 150% RAMu
hibernacja - dokładnie tyle co RAM
Jak jest inaczej tzn że ktoś w tym grzebał .. a domyślne wartości są w porządku.
Kurcze racja, wygooglałem i faktycznie. Zasugerowałem się wielkościami na moim dysku. Zarządzanie przez system wygląda ciekawie, bo pliki mają wielkość mniejszą niż połowa RAMU.
Ot taka mała dygresja. No ale to nie to forum i nie ten problem ;)

cat /proc/swaps zobacz sobie co masz w aktywnym SWAPie ;)
Wynik mam taki:
1648232060684.png

Jeżeli dobrze rozumiem, to używanie swapa mam na poziomie 2GB?
Po co w takim razie rezerwacja na poziomie 17GB?
Przy okazji z czego wynikają partycję? Przepraszam, za może banalne pytania, lecz jestem nielinuxowy.

wklep sobie free -m i zobacz ile masz użycia SWAPa - raczej powinno być zero. Jeśli jest wiecej niż zero i utrzymuje sie .. pora dodać ramu.

1648232130889.png

SWAPa nie chciałbym wyłączać bo zdaję sobie sprawę, że mogą być sytuacje, że może być potrzebny.
Co do RAMu to mam tylko fabryczny RAM.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Qnap TS-253D
  2. plik wymiany