Pomoc Inicjacja twardego dysku nie powiodła się

BigMarBar

Entry Technician
Q Associate
2 Czerwiec 2014
30
7
8
44
QNAP
TS-x20/TS-x21
Ethernet
1 GbE
Witam,

Robię wszystko zgodnie z instrukcją i nie mogę sobie poradzić z instalacją TS-420. Włożyłem dysk twardy do pierwszej kieszeni i w kreatorze ustawień QNAP Turbo NAS wyskakuje mi komunikat: "inicjacja twardego dysku nie powiodła się". Klawisz powtórz nic nie daje i jedynie mogę zakończyć kreatora. Restart komputera też nic nie daje.

W detalach serwera dysk twardy jest prawidłowo widoczny na liście jako Seagate ST1000DM003-1CH1CC46. Na qnapie miga cały czas zielona dioda status i pomarańczowa LAN. Dysk jest nowy.

Przez to nie mogę korzystać z mojego NASa :(
Proszę o pomoc.
 
QNAP Systems, Inc.

upload_2014-6-2_20-57-44.png


Raczej nic ciekawego o tym dysu tu nie pisza poza tym, ze sprawial klopoty

Compatible/Incompatible Hard Drives(3.5") - QNAPedia
 
Wow - dziękuję za szybkie odpowiedzi :)

QNAP Systems, Inc.
Raczej nic ciekawego o tym dysu tu nie pisza poza tym, ze sprawial klopoty
A skąd wziąłeś tą listę bo w podanym linku i na QNAP - Compatibility list nie ma tego dysku?

Poproś o wymianę na inny model w miejscu zakupu
Tak... ale chyba mojego Qnapa ;)

bo... w między czasie włożyłem inny dysk (Hitachi) i ten sam problem. Zdenerwowałem się, włożyłem z powrotem tego Seagate'a i zacząłem klikać w kółko "powtórz" i po jakimś 5-6 kliknięciu "powtórz" usłyszałem jak dysk w Qnapie robi bziiiiiiiii i instalacja ruszyła. Teraz działa i wszystko jest okej :)Skoro piszą, że ten dysk sprawiał kłopoty to podmienię go na inny (bo dysków mam mnóstwo) tylko jeszcze dopytam:
1. Czy na pierwszym włożonym dysku (lub na każdym innym) Qnap coś instaluje czy całe miejsce jest dla mnie do wykorzystania?
2. A w ogóle to gdzie się instalują te wszystkie aplikacje? W komputerze PC i komórce czy w tym Qnapie? Jak pobiorę aplikację to mam ją dostępną na każdym urządzeniu czy na każdym urządzeniu muszę je instalować oddzielnie? Tak samo z tym Qfinder - czy na każdym komputerze w sieci lokalnej muszę go zainstalować żeby mieć dostęp do plików na Qnapie czy wystarczy z poziomu Windowsa zmapować dysk, podać hasło i będzie działać? Czy w ogóle ten Qfinder musi chodzić cały czas żeby mieć dostęp do plików. Bo na początek chciałbym wykorzystać Qnapa jako serwer plików w sieci lokalnej (kopiowanie, przenoszenie, usuwanie plików z dowolnego komputera). Podstawowa konfiguracja, żadnych RAIDów.

3. No i najważniejsze pytanie - wyjmuję tego Seagate'a i chcę włożyć 4 dyski:
Czy znowu będę musiał odpalać tego kreatora? Chciałbym włożyć 4 dyski ale są po brzegi zapisane danymi. Czy Qnap zawsze formatuje dyski? Bo mam jeszcze całą masę innych dysków i myślałem żeby sobie podmieniać hotswapem na to co w danym momencie jest mi potrzebne. No ale jak za każdą podmianą dysku musiałbym odpalać tego kreatora lub formatować dyski to nie za bardzo miałoby to sens?

PS
Niby człowiek się zna na komputerach ale ile tu jest nowych rzeczy do poznania, zrozumienia i nauki - coś mi się wydaje, że zostanę stałym bywalcem tego forum bo sam sobie nie poradzę żeby to wszystko ogarnąć :)

Pozdrawiam :)
 
Nie widzę tego dysku na liście ani wspieranych ani niekompatybilnych QNAP - Compatibility list
Także sytuacja jest patowa :p


1. Czy na pierwszym włożonym dysku (lub na każdym innym) Qnap coś instaluje czy całe miejsce jest dla mnie do wykorzystania?
Zabiera tam troche miejsca na swój system, ale to drobne na 1 Tb HDD

Programy typu QFninder przeznaczone na PC, instalują się na PC ... jak sama nazwa wskazuje.
Mi tam do szczęścia jest ona potrzebna tylko na moim tech-pc, na reszcie jest zbędna.

Dane podmapuj sobie udziałami, dokładnie tak samo jak w Windows.


3. No i najważniejsze pytanie - wyjmuję tego Seagate'a i chcę włożyć 4 dyski:

i po danych. Dużo lepiej jest postawić JBODa na QNAPie albo najlepiej RAID5 (najlepszy stosunek ceny do objętości i bezpieczeństwa) i tam przegrać dane za pomocą kieszeni USB.

@Silas Mariusz - na serio wyszysci dysk jak wcisne nowy ? nie moge przekopiować se danych z kieszeni 2 na dysk w kieszeni 1 ?? Czy tak jak kolega pisze, udostpęnić se udział bezpośrednio z tego wstawionego dysku ??
 
Nie widzę tego dysku na liście ani wspieranych ani niekompatybilnych QNAP - Compatibility list
Także sytuacja jest patowa :p
Wszystkie dyski Seagate DM od 001 do 003 niezależnie od pojemności sprawiają problemy.

3. No i najważniejsze pytanie - wyjmuję tego Seagate'a i chcę włożyć 4 dyski:
Czy znowu będę musiał odpalać tego kreatora? Chciałbym włożyć 4 dyski ale są po brzegi zapisane danymi. Czy Qnap zawsze formatuje dyski? Bo mam jeszcze całą masę innych dysków i myślałem żeby sobie podmieniać hotswapem na to co w danym momencie jest mi potrzebne. No ale jak za każdą podmianą dysku musiałbym odpalać tego kreatora lub formatować dyski to nie za bardzo miałoby to sens?
@Silas Mariusz - na serio wyszysci dysk jak wcisne nowy ? nie moge przekopiować se danych z kieszeni 2 na dysk w kieszeni 1 ?? Czy tak jak kolega pisze, udostpęnić se udział bezpośrednio z tego wstawionego dysku ??
Przeprowadzany jest proces inicjalizacji podczas którego jest stawiany system oraz tworzona jest struktura partycji jak to bywa w normalnych komputerach. W serwerach NAS firmy QNAP klasy SMB oraz wszystkich opartych na Intelu wygląda to trochę inaczej. Ale mimo to, za każdym razem dysk musi być wcześniej zainicjalizowany.

Przypominam, że QNAP TurboNAS to nie kieszeń na dyski twarde.
 
Dużo lepiej jest postawić JBODa na QNAPie albo najlepiej RAID5 (najlepszy stosunek ceny do objętości i bezpieczeństwa) i tam przegrać dane za pomocą kieszeni USB.
RAID nie jest mi na razie do szczęścia potrzebny. Na obecną chwilę chciałem tylko ogarnąć dane porozrzucane na kilkudziesięciu terabajtach...
JBOD - muszę doczytać co z tym mógłbym zrobić... :)

Wszystkie dyski Seagate DM od 001 do 003 niezależnie od pojemności sprawiają problemy.
Ej koledzy, skąd Wy bierzecie te informacje o dyskach twardych?? Jest gdzieś jakieś SOLIDNE, RZETELNE PODSUMOWANIE wszystkich dysków twardych. Bo zawsze jak kupowałem dyski to na czuja i opinii użytkowników z różnych forów.

na serio wyszysci dysk jak wcisne nowy ? nie moge przekopiować se danych z kieszeni 2 na dysk w kieszeni 1 ?? Czy tak jak kolega pisze, udostpęnić se udział bezpośrednio z tego wstawionego dysku ??
Przeprowadzany jest proces inicjalizacji podczas którego jest stawiany system oraz tworzona jest struktura partycji jak to bywa w normalnych komputerach. W serwerach NAS firmy QNAP klasy SMB oraz wszystkich opartych na Intelu wygląda to trochę inaczej. Ale mimo to, za każdym razem dysk musi być wcześniej zainicjalizowany.
Przypominam, że QNAP TurboNAS to nie kieszeń na dyski twarde.

Kurcze - a ja myślałem, że tak właśnie będzie to działać tylko da mi większe możliwości niż kieszeń na dysk :( Bo teraz właśnie miałem żonglerkę dyskami - włóż/wyjmij do/z kieszeni i dlatego zdecydowałem się na Qnapa.

1. No dobra ale po co w takim razie jest ten HOT SWAP w tym Qnapie ?? Bo chciałbym korzystać z tego NAS'a właśnie jak z rozbudowanej kieszeni na dyski twarde?
Czy jeśli włożę czyste dyski do tego Qnapa i on se je tam zainicjuje, sformatuje itd. i skopiuję sobie na nie dane. To czy mogę potem żonglować tymi dyskami w tym Qnapie? Wyjąć dowolny dysk i włożyć w jego miejsce inny dysk bez straty danych?? Oczywiście wszystkie dyski "obrobione" wcześniej przez Qnapa. A czy w ogóle mogę dokupić dodatkowe kieszenie żeby móc podmieniać te dyski na bieżąco? Bo mimo wszystko łatwiej podmienić cały dysk niż kopiować za każdym razem kilka TB danych.

2. No chyba że model pracy z Qnapem jest taki, że do Qnapa podłączam dwie zewnętrzne kieszenie przez eSATA i w nich podmieniam dyski, które są poprzez Qnapa dostępne w całej sieci? I mogę te dyski w zewnętrznych kieszeniach na bieżąco podmieniać i Qnap to na bieżąco wyłapie i odświeży? Bo w sumie też by mi to odpowiadało... :)

3. Let's get crazy - ile zewnętrznych kieszeni mogę podłączyć do Qnapa naraz? Bo w Qnapie mam 2x eSATA i w sumie 3x USB i mam też taką liczbę zewnętrznych kieszeni :) Czy wszystkie te dane byłyby poprzez Qnapa dostępne w całej sieci?

PS
Jest za dużo różnych instrukcji w tym Qnapie - czy jest gdzieś ta praca z plikami czytelnie rozpisana żebym mógł ogarnąć jak to działa i jakie są możliwości pracy na plikach?
 
  • Sad
Reakcje: kaktus
1. No dobra ale po co w takim razie jest ten HOT SWAP w tym Qnapie ?? Bo chciałbym korzystać z tego NAS'a właśnie jak z rozbudowanej kieszeni na dyski twarde?
Hot plugging – Wikipedia, wolna encyklopedia - jak Ci padnie dysk w RAID to go "odmontowujesz" wyjmujesz, wkladasz nowy, inicjalizujesz, RAID sie dbudowuje - a system caly czas dziala
Jest za dużo różnych instrukcji w tym Qnapie - czy jest gdzieś ta praca z plikami czytelnie rozpisana żebym mógł ogarnąć jak to działa i jakie są możliwości pracy na plikach?
na stronie glownej forum jest link do najnowszej - jakies 360 stron - niestety po EN.
Non-RAID drive architectures - Wikipedia, the free encyclopedia - po PL jest straszna lipa
Ej koledzy, skąd Wy bierzecie te informacje o dyskach twardych?? Jest gdzieś jakieś SOLIDNE, RZETELNE PODSUMOWANIE wszystkich dysków twardych. Bo zawsze jak kupowałem dyski to na czuja i opinii użytkowników z różnych forów.
Bylo juz kiedys na forum poruszane odnosnie jaki dysk wybrac >>> Kawa i herbata - Wybór dysku do serwera QNAP- czym się kierować?
Ten link co podalem - otwiera sie - to jest "stara lista" zanim jej nie zbajrzerzyli przez wybieranie i takie tam. Mozliwe, ze na ktorejs stronie Qnap'a (regionalenej) jeszcze jest link do takiej tabelki.

Ja szerokim lukiem omijam wszystko co jest GREEN/Power Saving itp, oraz wymysly RED/NAS gdzie "limity przy 5 dyskach sie koncza" (oj producent idzie na ilosc, a za jakosc karze sobie slono placic - patrz dyski enterprice).
 
2. No chyba że model pracy z Qnapem jest taki, że do Qnapa podłączam dwie zewnętrzne kieszenie przez eSATA i w nich podmieniam dyski, które są poprzez Qnapa dostępne w całej sieci? I mogę te dyski w zewnętrznych kieszeniach na bieżąco podmieniać i Qnap to na bieżąco wyłapie i odświeży? Bo w sumie też by mi to odpowiadało... :)
Model pracy z serwerem NAS jest taki, aby był on scentralizowanym magazynem danych. I w żaden sposób nie ma Ci on ułatwić "żonglerki" dostępu do danych na luźno zapisanych dyskach. To jest Twoja sprawa jak Ty je dotychczas katalogowałeś.
 
na stronie glownej forum jest link do najnowszej - jakies 360 stron - niestety po EN.
Angielski znam i już wcześniej pobrałem tą instrukcję. Trochę zajmie mi przekopanie się przez nią :)

Z tym, że nad pojedynczymi dyskami łatwiej mi zapanować co gdzie było gdybym chciał je podmieniać. A czy jak stworzę tego JBOD'a w Qnapie to czy wtedy będę się łączył poprzez jeden udział sieciowy do całego JBOD'a?

PS
Myślałem, że kupię Qnapa, włożę dyski i skupię się tylko na poukładaniu danych, a tutaj czeka mnie cała masa nauki i testów, które rozwiązanie będzie dla mnie najwygodniejsze zanim zacznę pracować na rzeczywistych danych bo mógłbym je stracić... :( Dobrze, że jest to forum i są fajni aktywni użytkownicy :)
 
Z tym, że nad pojedynczymi dyskami łatwiej mi zapanować co gdzie było gdybym chciał je podmieniać. A czy jak stworzę tego JBOD'a w Qnapie to czy wtedy będę się łączył poprzez jeden udział sieciowy do całego JBOD'a?
JBOD to największa głupota. W przypadku połączenia dysków razem, awaria jednego z nich uszkodzi "macierz". Lepiej już je pozostawić Single Drive.
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko
Model pracy z serwerem NAS jest taki, aby był on scentralizowanym magazynem danych. I w żaden sposób nie ma Ci on ułatwić "żonglerki" dostępu do danych na luźno zapisanych dyskach. To jest Twoja sprawa jak Ty je dotychczas katalogowałeś.
:)

No dobra ale ja właśnie pytam jak teraz, mając Qnapa, powinienem dane katalogować. Bo wiesz - dla mnie to przebudowanie nie tylko całego systemu katalogowania ale przede wszystkim systemu myślenia. Mam jakieś piętnaście dysków i każdy zawiera minimum 1TB danych. Na części z tych dysków znajdują się dane archiwalne z których korzystam średnio raz na miesiąc - więc muszę nimi żonglować. Najważniejsze są dane z których muszę na bieżąco/codziennie korzystać - te mógłbym skopiować "na stałe" do Qnapa.

Stąd pytanie: czy można podłączyć pod Qnapa te wszystkie zewnętrzne kieszenie i w nich żonglować, a dane z nich będą dostępne w całej sieci? No i czy dane skopiowane na stałe do Qnapa lepiej trzymać na pojedynczych dyskach czy ustawić je jako JBODa, czy postawić RAID5?

PS 1
Oczywiście najlepszym wyjściem byłoby kupić Qnapa na wszystkie posiadane dyski twarde ale nie stać mnie na to. Zresztą kasę muszę przeznaczać głównie na te dyski archiwalne bo dokupuję kilka TB rocznie.

PS 2
Czemu to forum tak przycina?
 
Stąd pytanie: czy można podłączyć pod Qnapa te wszystkie zewnętrzne kieszenie i w nich żonglować, a dane z nich będą dostępne w całej sieci? No i czy dane skopiowane na stałe do Qnapa lepiej trzymać na pojedynczych dyskach czy ustawić je jako JBODa, czy postawić RAID5?
Back up to back up - mozesz miec wszystko na Qnap'ie a archwizowac dane na dyskach zewnetrznych, albo sobie podpiac 1 czy 2 na eSATA i dac zadanie, by co jakis okres czasu robul back up danych z takich a takich folderow - masz wszystkie dane na NASie i backap tez sie robi. Proponowalbym, jesli to mozliwe uzywac 4 takich samych dyskow w serwerze, niz miec kazdy z innej parafii. Wiem, ze to duzy wydatek na poczatku, ale jak masz 15 dyskow ... to jest troche masakra ... nie lepiej sprzedac pare sztuk i kupic 1 wiekszej pojemnosci? i sukcesywnie dodawac do serwera?
Bo jak masz 15 x 1TB to tak troche pod masochizm to podchodzi ;)

Przycina forum - to przeze mnie :p - nieporozumienie z szefem forum ;]
 
No dobra ale ja właśnie pytam jak teraz, mając Qnapa, powinienem dane katalogować. Bo wiesz - dla mnie to przebudowanie nie tylko całego systemu katalogowania ale przede wszystkim systemu myślenia.
Już mega dobrze zacząłeś. Większość jest zamknięta w swoim myśleniu...

Stąd pytanie: czy można podłączyć pod Qnapa te wszystkie zewnętrzne kieszenie i w nich żonglować, a dane z nich będą dostępne w całej sieci? No i czy dane skopiowane na stałe do Qnapa lepiej trzymać na pojedynczych dyskach czy ustawić je jako JBODa, czy postawić RAID5?
Strukturę zrób sobie taką, aby była ona wygodna dla Ciebie.

Napiszę na moim przykładzie...:
Jeśli korzystałbym z serwera firmie do pracy grupowej to zapewne korzystałbym z RAIDa. Ale że wykorzystuje go w domu i bardziej zależy mi na danych niż na bezawaryjnej pracy to korzystam z konfiguracji dysków pojedynczych. W celach backupu tych danych, mógłbym uruchomić replikacje zdalną wybranego udziału sieciowego i skierować na lokalny serwer (siebie samego), ale na inny wolumin/udział sieciowy.

Jednak też mam budżet ograniczony, więc postępuje po staroświecku... Wszystkie najważniejsze dane mam zapisane kolejno według priorytetu na dyskach od końca. Tj. dysk ostatni - najważniejsze pliki, których kopie mam również w PC. Gdzie dysk pierwszy służy mi tylko do zapisywania pobieranych torrent'ów i ciągłej pracy serwera. Co prawda jeśli padnie, to stracę chwilowo dostęp do ogólnej pracy serwera. Dlatego pozostałe dyski wysune, a system zainicjalizuję ponownie na wymienionym pierwszym dysku. Kiedy system się już odpali wsunę pozostałe "hot-swap". I przywrócę zarchiwizowane ustawienia serwera wraz z informacjami o utworzonych na dyskach udziałach.
 
Dziękuję wszystkim za już udzielone odpowiedzi. Z każdą rozjaśnia mi się coraz bardziej co można tym Qnapem zrobić...

albo sobie podpiac 1 czy 2 na eSATA i dac zadanie, by co jakis okres czasu robul back up danych z takich a takich folderow
U mnie to nie jest czysty backup tylko zwykłe przeniesienie folderu. Pracuję na projektach w folderach. Kończę projekt więc folder z nim nie jest mi potrzebny na codzień i przenoszę na dysk archiwalny np. podpięty pod eSATA. Chodzi mi o to czy ten dysk podpięty przez eSATA do Qnapa będzie widoczny w całej sieci lokalnej, najlepiej jako udział sieciowy? Żeby z dowolnego komputera w sieci można było na niego przenosić te nieużywane foldery. Nie mogę tego nigdzie znaleźć w ustawieniach ??

Bo jak masz 15 x 1TB to tak troche pod masochizm to podchodzi
A ostatnie to mają już po 1,5TB i 2TB :) Wiesz jak to jest - nie chce się człowiekowi kopiować/przenosić tego wszystkiego. Mam spisaną w Excelu listę folderów wraz lokalizacją na którym dysku się znajdują. Potrzebuję skorzystać z danego folderu to go wyszukuję na liście i sprawdzam na którym dysku się znajduje, zdejmuję dysk z półki i wkładam do kieszeni na dowolnym kompie w sieci lokalnej i korzystam z niego. Kończę korzystać i folder wraca na swój dysk. Jak się nie mieści na dysku to trzeba go zapisać na nowym dysku i poprawić pozycję na liście w Excelu. Inaczej bym zginął. A do Qnapa planuję na razie włożyć co mam i w najbliższej przyszłości stopniowo kupować po 1 coraz to większym dysku.

Napiszę na moim przykładzie..
Dzięki, że opisałeś jak to u Ciebie wygląda. Kurcze :) przecież też pobieram dane z neta i mam osobny komputer do tego celu. Mając Qnapa mógłbym pobierać dane na Qnapa, zaoszczędzić na prądzie i w końcu w pokoju w nocy miałbym ciszę :)
 
Jak chcesz uzyskać funkcjonalność kieszeni dyskowej to użyj zewnętrznych interface typu Esata lub USB, swoją drogą jestem ciekaw czy znalazł się jakiś "wariat" ;-) i pozapełniał wszystkie te interfejsy dyskami. Chymmm ;-D
chyba tak ...
;-)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. awaria dysków
  2. szybkie kopiowanie usb