Pomoc Klawiatura usb nie działa w biosie

killjoy

Systems Admin...
Q's Expert
9 Lipiec 2015
389
68
28
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Witam !
No i popsułem coś - grzebałem w biosie nasa i jestem niemal pewny że wyłączyłem TYLKO obsługę USB3.0 zostawiając USB2.0 aktywne, jednak po resecie nas-a nie umiem wejść do setupu i np zmienić kolejności bootowania, dlatego teraz mój mini jest "martwy".
Jest jakiś sposób na reset biosu do wartości domyślnych ?
Teraz żadne gniazdo usb w nasie nie reaguje na klawiaturę :-(.
P.S.
Najgorsze jest to, że jestem w gorącej wodzie kompany i wyciągałem nawet baterie cmosu ale to nie pomogło.
 
Spokojnie, zawsze mogę przesunąć kuriera.
Ale napisałeś "prawdopodobnie"więc szansa jest :)
Ok, Silas czekam na poradnik, dysk już mam ( przy okazji dowiedziałem się, że istnieją dyski twarde 2.5" z natywnym interfejsem usb :s! - takiego bym nie podłączył do portu sata bo nie ma tego złącza !!! )

Jak rozumiem jutro przyciśniesz Q w sprawie wsadu do biosa ? To czekam niecierpliwie :D
Myśle, że ogólnie wyniknie z tego coś dobrego bo coś tu chyba nie jest dobrze "wyinżynierowane".....może będą poprawione biosy w następnych modelach Q ?
 
Mam dla Ciebie dobrą i złą wiadomość.

Dobra to taka, że sam CEO firmy QNAP zlecił zajęcie się tą sprawą:
upload_2015-12-7_18-23-31.png


Ale i teraz zła. Twój model jest produkowany przez Intela i musi to przejść przez dział RD:
upload_2015-12-7_18-25-22.png


Co nie oznacza, że to koniec złych wiadomości bo sam proces tego recovery nie będzie taki łatwy. Będziesz musiał sobie przypomnieć wszystko nt DOS 6.22. Zaczynając od tworzenia partycji fdiskiem, formatowaniem i kopiowaniem systemu oraz zrobieniem autoexec.bat i config.sys. Pomogę Ci w tym, ale będziesz do tego potrzebował komputer, DOS'a 6.22 i prawdopodobnie będę musiał Cię prowadzić krok po kroku przez telefon.
 
Kurcze, wielkie dzięki za zajęcie się sprawą :)
Dos to nie problem, poradzę sobie ( albo będę dzwonić ), ale jak myślisz, ile potrwa sprawa z działem RD Intela ?
Mam nadzieję, że nie będą tam przesuwać sprawy na później :( w końcu to dość duża firma :D
 
Niestety tu nie chodzi o samo zgłoszenie i procedure. Cholera wie. Chyba, że mamy na forum kogoś z TS-453mini to możemy zgrać BIOS.

Aaa, takie buty. Nie wiem, ale z tym działem RD to chyba chodziło o poprawkę w następnym biosie a nie o podesłanie starego, bo to by trwało moment.
To chyba faktycznie zostaje "zciągnięcie" biosa z innego mini, ale chyba nikt u nas nie ma tego modelu oprócz mnie :s
No nic, dzięki za chęć pomocy, przynajmniej inni nie będą mieć takiej "niespodzianki" w biosie.
Szkoda, ze forum nie ma jakiegoś swojego serwisu, zaraz bym podesłał :), tak zostaje mi sklepowy a to trochę potrwa:'(
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
Aaa, takie buty. Nie wiem, ale z tym działem RD to chyba chodziło o poprawkę w następnym biosie a nie o podesłanie starego, bo to by trwało moment.
No właśnie nie bo to jest corpo. Nie bój się... ja czekałem bite 2 tygodnie i wkoncu mi nie pomogli. Nie boj sie... Czekaj spokojnie.
 
Aaa, takie buty. Nie wiem, ale z tym działem RD to chyba chodziło o poprawkę w następnym biosie a nie o podesłanie starego, bo to by trwało moment.
No właśnie nie bo to jest corpo. Nie bój się... ja czekałem bite 2 tygodnie i wkoncu mi nie pomogli. Nie boj sie... Czekaj spokojnie.

Hmm, fragment zaczynający się na "..ja czekałem" a kończący się na "nie pomogli" nie nastraja optymistycznie
Czekać mogę, ale jest acceptance wife factor który muszę poprawić, bo żonka już mi marudzi: "czemu go nie dasz na serwis, tylko czekasz nie wiadomo na co ? " - wiesz, ona nie jest nerdem/geek-em jak my ;)
No i nie ma teraz jak telewizora oglądać loool!
 
Hmm, fragment zaczynający się na "..ja czekałem" a kończący się na "nie pomogli" nie nastraja optymistycznie
20 maja 2014 na wiadomość o tym, że również wyłączyłem USB 3.0 otrzymałem taką odpowiedź:
Jason napisał:
Hi Silas,

reply from our BIOS engineer:

You are screwed...
:D

28 maja 2014 roku posadziłem scalak z biosem na programator LEAPER-48 i wgralem BIOS. Największą obawę miałem, ponieważ Intel wymyślił sobie stosować również low-voltage kości SPI Flash i pamiętam było to 1.8V a nie jak zazwyczaj 3.3V lub 5V. Bałem się, że uwale ją programatorem, a nigdzie tego układu wtedy nie można było dostać. A doświadczenie mi przypomina, że nie da się zaprogramować kości SPI Flash obsadzonej na płycie bo właśnie napięcie jest za niskie. (Ale mogę się mylić - nie wiem, rithien nie linczuj)

Tak czy siak uratowałem.

Dumny swojego prostego precedensu na wypożyczonym programatorze zacząłem się bawić w edycje BIOSU i zapragnąłem pozbyć się felernej funkcji "brick". Skończyło się kolejnym brickiem!

Tym razem nie chciałem go ponownie targać z płyty głównej. Więc sprawdziłem metodę zrobienia bootowalnego dysku. Jak to wiadomo BIOS Flash Toole średnio sobie radzą z alternatywnymi DOS'ami - i tak też było. Tool do update'u jest napisany przy użyciu PMODE/W DOS Extendera dla języka C/C++, który z automatu potrzebuje dużo pamięci konwencjonalnej. Zacząłem więc od DOS'a 7.1 albo jakiegoś innego z Windowsa 98 czy późniejszego 95 ponieważ jako jedyny obsługuje FAT32. Niestety w moim przypadku za każdym razem kończyłem z brakiem pamięci konwencjonalnej podczas uruchamiania toola do update'u. Ale to już był jakiś progress. Więc dysk SATA wyciągałem z serwera i tak kilka razy przekładałem do komputera, aby edytować każdą zmianą w configu. Wreszcie skończyło się to tak, że...
1) W podłączonym do PC dysku usunąłem wszystkie partycje
2) Otworzyłem do edycji bootowalny DOS 6.22 .iso do którego dorzuciłem wsad BIOS'a oraz tool do jego sflashowania (AFUDOS)
3) Wypaliłem na płytę CD zmodyfikowany obraz z DOS'em 6.22 i potrzebnym toolem (Uruchomienie DOS 6.22 z Pendrive'a na USB może być sporym wyzwaniem. Mi się nie udało.)
4) Wyłączyłem komputer.
5) Dla bezpieczeństwa odłączyłem wszystkie dyski twarde i podłączyłem jeden tymczasowy dysk SATA, który posłużył jako medium recovery oraz oczywiście napęd DVD, z którego zaraz uruchomie komputer.
6) Wystartowałem komputer z płyty CD system i legendarnym już dziś Dos'em 6.22
7) Pierwsze od czego zacząłem to komenda: fdisk
8) Utworzyłem nową partycję na dysku twardym - był wykrywany o dużo mniejszej pojemności.
9) Po utworzeniu partycji - jak to w DOS'ie system należało ponownie uruchomić a następnie partycji (WAŻNE - inaczej nie będzie dysk bootowalny) nadać tryb aktywny!
10) Więc ponownie uruchomiłem system z płyty CD i następnie uruchomiłem ponownie: FDISK /MBR aby upewnić się, ze partycja jest aktywna, po czym partycje zacząłem formatować:
Kod:
FORMAT C:
- ten proces wyjątkowo długo trwał.
11) Przenosimy system:
Kod:
R:
SYS.COM C:
COPY *.* C:\
C:
ATTRIB.EXE -R *.*
Nie pamiętam czy we wczesnym DOS'ie można łączyć argumenty +RHS więc pisze je ręcznie:
Kod:
ATTRIB.EXE +S IO.SYS
ATTRIB.EXE +S MSDOS.SYS
ATTRIB.EXE +H IO.SYS
ATTRIB.EXE +H MSDOS.SYS
ATTRIB.EXE +R IO.SYS
ATTRIB.EXE +R MSDOS.SYS

Edytujemy plik CONFIG.SYS:
Kod:
EDIT.EXE CONFIG.SYS
Kasujesz jego zawartość i piszesz:
Kod:
DEVICE=HIMEM.SYS
FILES=30
BUFFERS=20

LASTDRIVE=Z
Plik zapisujesz i wychodzisz z edytora.
Sprawdzasz ponownie czy plik jest poprawny
Kod:
TYPE CONFIG.SYS

Edytujemy plik AUTOEXEC.BAT:
Kod:
EDIT.EXE AUTOEXEC.BAT
Kasujesz jego zawartość i piszesz:
Kod:
AFUDOS.EXE QW37AR22.BIN /gan
Plik zapisujesz i wychodzisz z edytora.
Sprawdzasz ponownie czy plik jest poprawny
Kod:
TYPE AUTOEXEC.BAT

Parametry:
/A - Oem Activation file
/N - Program NVRAM (czyli to co najbardziej Cię interesuje)
/G - nie jest wyświetlone pod helpem: AFUDOS.EXE /?

12) Przygotowany dysk instalujesz w serwerze QNAP...
13) Jeśli system jest poprawnie postawiony to QNAP powinien się z niego uruchomić. Zresztą Twój PC też.

Podaj mi jaką masz wersje BIOS'a u siebie:
WP_20151207_23_00_38_Pro (2).jpg
 

Załączniki

  • DOS6.22_bootdisk.iso
    2,8 MB · Wyświetleń: 45
OK, mój bios to: SAB8AR11, z dnia 09.05.2015, wersja biosu 2.16.1242 :)
Dostałem definitywną odpowiedź z helpeska:
Hello,

unfortunately, there is no other way - also, this looks like HW issue so current best course of action is to apply for RMA at your reseller.

hmmm, taa najlepiej serwis...
 
Niestety, nie mam dobrych wieści - nas jest ubity.

Spreparowałem dysk w/g zalecen Silasa, podłączyłem do nasa, załaczyłem go. Pokazał sie ekran biuosu, dotarł do wyboru klawisza by wejśc do setupu, potem pojawiłą sie liczba 99 w dolnym prawym rogu ( wszsytko do tego momentu było jak poprzednio ) i ekran zgasł - nie pojawiły sie komunikaty dosu.
Odczekałem trochę i wyłaczyłem nasa myśląc, że dysk nie wystartował. Sprawdziłem dysk potem 9 wystartował z niego mój mac mini :)) dysk działą ok.
Potem znowy próbowałem wystartować nasa ale od tamtej chwili nas się załącza ale nie pojawia się już ekran biosu, działa tylko wentylator, nie pali sie nawet dioda statusu lub/i dysku jak jest włożony ale nie miga.

Wynika z tego ze metoda Silasa działą ale w przypadku mojego modelu (453mini) dos nie pojawia się na wyjściu video, pewnie przerwałem programowania na etapie kasowania flashu widocznie inżynierowie intela przewidzieli tylkoprogramowanie po złączu isp

Teraz proszę kogoś może macie dostęp do programatora który obsługuje kości 1.8v ?

Do zwykłych kości to mam dostęp bo u mnie w pracy mają ale nie do takich cudacw jak niskonapięciowe :(
Kość już zamówiłem na ebayu, do końca roku powinna dojść to bym podesłał ( nie chcę wysyłać wylutowanej bo boże być uszkodzona, lepiej nową :))
 
Wynika z tego ze metoda Silasa działą ale w przypadku mojego modelu (453mini) dos nie pojawia się na wyjściu video, pewnie przerwałem programowania na etapie kasowania flashu widocznie inżynierowie intela przewidzieli tylkoprogramowanie po złączu isp
Klarowanie mi wytlumacz.
Wczesniej miales wyjscie HDMI i widziales DOS'a i cos sie podzialo i teraz nawet nie widac jak BIOS startuje?
 
  • Sad
Reakcje: rithien
Tak , widziałem biosa, pokazał sie komunikat o klawiszach f2 by wejść do setupu, w rogu zmianiały się liczby stanęło na 99 ekran zgasł i tak został - NIE BYŁO KOMUNIKATÓW DOSA !!!
Poczekałem trochę, wyłączyłem nasa i od tej pory jak go załączam NIE MA EKRANU BIOSA - słychać tylko wentylator, nie pali sie żadna dioda oprócz tej górnej niebieskiej podłużnej, jak wkładam dysk to zapala się dioda dysku ale nie miga.
 
Obawiam sie, że w tym wypadku BIOS został uwalony. Czy jesteś pewien że robiłes UPDATE biosem?

Teraz proszę kogoś może macie dostęp do programatora który obsługuje kości 1.8v ?

Do zwykłych kości to mam dostęp bo u mnie w pracy mają ale nie do takich cudacw jak niskonapięciowe :-(
Kość już zamówiłem na ebayu, do końca roku powinna dojść to bym podesłał ( nie chcę wysyłać wylutowanej bo boże być uszkodzona, lepiej nową :))
Postaram się załatwić programator.
 
WINBOND 25Q64FWSIG
Obawiam sie, że w tym wypadku BIOS został uwalony. Czy jesteś pewien że robiłes UPDATE biosem?

Teraz proszę kogoś może macie dostęp do programatora który obsługuje kości 1.8v ?

Do zwykłych kości to mam dostęp bo u mnie w pracy mają ale nie do takich cudacw jak niskonapięciowe :-(
Kość już zamówiłem na ebayu, do końca roku powinna dojść to bym podesłał ( nie chcę wysyłać wylutowanej bo boże być uszkodzona, lepiej nową :))
Postaram się załatwić programator.

te polecenie afudos.exe xxx.bin /gan to jest wgranie biosa do kości ?
Takie miałem w autoexec.bat.

Przy okazji - te kości faktycznie są trudno dostępne, trzeba czekać na dostawę.
Teraz proszę kogoś może macie dostęp do programatora który obsługuje kości 1.8v ?

Moge Ci zaprogramowac
Jaka tam oryginalnie kość pamięci siedzi?
Kurcze, dzięki !
Jakbyś jeszcze miał taką kostkę to bym ci odesłał nową jak ją dostanę ( kupiłem na ebay.uk) a wysłałbyś mi zaprogramowaną. Zresztą tą wylutowaną też mogę ci odesłać - lutować i wylutować to mogę ( hotairem też :))