Pomoc Klawiatura usb nie działa w biosie

killjoy

Systems Admin...
Q's Expert
9 Lipiec 2015
389
68
28
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Witam !
No i popsułem coś - grzebałem w biosie nasa i jestem niemal pewny że wyłączyłem TYLKO obsługę USB3.0 zostawiając USB2.0 aktywne, jednak po resecie nas-a nie umiem wejść do setupu i np zmienić kolejności bootowania, dlatego teraz mój mini jest "martwy".
Jest jakiś sposób na reset biosu do wartości domyślnych ?
Teraz żadne gniazdo usb w nasie nie reaguje na klawiaturę :-(.
P.S.
Najgorsze jest to, że jestem w gorącej wodzie kompany i wyciągałem nawet baterie cmosu ale to nie pomogło.
 
No i popsułem coś - grzebałem w biosie nasa i jestem niemal pewny że wyłączyłem TYLKO obsługę USB3.0 zostawiając USB2.0 aktywne, jednak po resecie nas-a nie umiem wejść do setupu i np zmienić kolejności bootowania, dlatego teraz mój mini jest "martwy".
Jest jakiś sposób na reset biosu do wartości domyślnych ?
Masz mega problem kolego malinowy teraz. Jaki masz model serwera? Bo tylko inżynierowie Intela zrobili taki error.
Ale jest sposób. Dość trudny, ale jest.
1) Musze Ci załatwić bin i update z poziomu DOS'a
2) Musisz załatwić sobie dysk i utworzyć na nim FAT16 ograniczony np. do 256MB
3) FAT16 musi być bootable oraz typ partycji MBR
4) Należy postawić bootowalnego DOS'a 6.22 lub 7.0 i utworzyć autoexec.bat, który wystartuje BIOS update oraz config.sys, który odpali HIMEM.SYS
5) Musisz podać dokładny model serwera
 
  • Lubię to
Reakcje: killjoy i kaktus
No i popsułem coś - grzebałem w biosie nasa i jestem niemal pewny że wyłączyłem TYLKO obsługę USB3.0 zostawiając USB2.0 aktywne, jednak po resecie nas-a nie umiem wejść do setupu i np zmienić kolejności bootowania, dlatego teraz mój mini jest "martwy".
Jest jakiś sposób na reset biosu do wartości domyślnych ?
Masz mega problem kolego malinowy teraz. Jaki masz model serwera? Bo tylko inżynierowie Intela zrobili taki error.
Ale jest sposó. Dość trudny, ale jest.
1) Musze Ci załatwić bin i update z poziomu DOS'a
2) Musisz załatwić sobie dysk i utworzyć na nim FAT16 ograniczony np. do 256MB
3) FAT16 musi być bootable oraz typ partycji MBR
4) Należy postawić bootowalnego DOS'a 6.22 lub 7.0 i utworzyć autoexec.bat, który wystartuje BIOS update oraz config.sys, który odpali HIMEM.SYS
5) Musisz podać dokładny model serwera

O cholercia - faktycznie ciężkie zadanie, ale skoro namieszałem to trzeba wypić :)
To po kolei:
- jakiś mogę nawet kupić mały to nie problem;
- jesteś pewny że ten dysk zabotuje sam, bo w uefi mam bootowanie z dysku wyłączone ( chyba, bo nie wystartował mi jak włożyłem dyski, a na nich jest też przecież system tzn na pierwszym dysku ) ?
- co do dos-a to kiedyś miałem kurs w połowie lat '90 tych, trochę zapomniało się..;
- model nasa to ts-453 mini
 
- jesteś pewny że ten dysk zabotuje sam, bo w uefi mam bootowanie z dysku wyłączone ( chyba, bo nie wystartował mi jak włożyłem dyski, a na nich jest też przecież system tzn na pierwszym dysku ) ?
A tam chyba DOM siedzi, nie zabootował bez dysków również ? Jakiś error wywala Bios ?
To pewnie bedziesz szedl wg. tego TS-x79 BIOS Update SOP
albo czegos baaardzo podobnego
śmiem twierdzić że wyłoży się na tym
Power off the NAS, plug all HDDs, connect Monitor, USB keyboard, USB drive(please connect to USB2.0 port) and then power on. After the AMI BIOS screen and then the following screen, please press Ctrl+P immediately.

bo przecież nie wykrywa mu klawiatury :)
 
- jesteś pewny że ten dysk zabotuje sam, bo w uefi mam bootowanie z dysku wyłączone ( chyba, bo nie wystartował mi jak włożyłem dyski, a na nich jest też przecież system tzn na pierwszym dysku ) ?
A tam chyba DOM siedzi, nie zabootował bez dysków również ? Jakiś error wywala Bios ?
No nie, na podłączonym tv pokazuje się logo ami biosu i zachęta do wejścia do setupu (F2) lub (Del) ale kalwiatura nie działa to - aha w dolnym prawym rogu ekranu pojawia się jakaś liczba chyba hex i z czasem się zmiena na 99 potem ekran czerniej i już nie ma nic - buzzer jest cicho, jak wsadziłem dyski to wogóle nie drgnęły jakby ich nie widział. To zaobserwowałem.
 
Podziękujcie inżynierom Intela. Sam to kiedyś zrobiłem na TS-451 i wyłączyłem USB3.0.
Mój sposób był sprawdzony.
Drugi inny sposób to wylutowanie scalaka i zaprogramowanie. Tam jak dobrze pamiętam ST na płycie głownej lezy - 3szt 15 zł.
No nie, na podłączonym tv pokazuje się logo ami biosu i zachęta do wejścia do setupu (F2) lub (Del) ale kalwiatura nie działa to - aha w dolnym prawym rogu ekranu pojawia się jakaś liczba chyba hex i z czasem się zmiena na 99 potem ekran czerniej i już nie ma nic - buzzer jest cicho, jak wsadziłem dyski to wogóle nie drgnęły jakby ich nie widział. To zaobserwowałem.
Tak. DOM jest podłączony na USB do płyty głównej.
Tu masz serwer NAS na którym mało działam po za multimediami.
http://nas.devspark.pl:6007/monitor...de=localhost&graph=all&when=1week&color=black

A tu masz hosting na którym lata to forum na Xeonie E3-1225v2:
http://health.devspark.pl/monitorix.cgi?mode=localhost&graph=all&when=1week&color=black
 
Jeśli byłaby taka opcja to niegłupi byłby z tego tutek :)
Skoro USB nie wstaje to i DOM nie wstaje co za tym idzie error 99 jak przy padniętym DOMie. Tam kolejnymi urządzeniami startowymi są dyski SATA, więc mogłoby się udać. Ale jednocześnie byłby to moim zdaniem poważny BUG w zabezpieczeniach (autoupdate BIOSU z zatkanego czegoś tam z bat'em w USB/SATA... bez potwierdzania przez usera).
 
Aha, czyli to jest kod błędu - dobrze wiedzieć !!
Hmm, a podczas instalacji systemu na dyskach na pierwszym jest chyba tworzona kopia ona nie jest bootowalna ? I dlatego mini mi nie wstaje ?
Silas, czyli myślisz że sposób z dyskiem dos wypali ? Jak tak to się wezmę za niego bo inaczej to zostawię nasa zapakowanego, w poniedziałek chciałem go wysłać do sklepu na naprawę, a opcja z lutowaniem scalaka to chyba ostateczność - to jak już wolałbym nie wiem, może podesłać do ciebie ;)bo gdybym już go porozbierał to szlag trafi mi gwarancja.
Help desk się odezwał żebym wyjął baterię.....
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko
Ale jednocześnie byłby to moim zdaniem poważny BUG w zabezpieczeniach (autoupdate BIOSU z zatkanego czegoś tam z bat'em w USB/SATA... bez potwierdzania przez usera).
Czy ja wiem czy bug? Ostatnie recovery przed lutowaniem chipa. Co prawda jest tam interfejs JTAG'owy, ale i tak nie mamy softu aby go wrzucic.

Hmm, a podczas instalacji systemu na dyskach na pierwszym jest chyba tworzona kopia ona nie jest bootowalna ?
Pierwszy wstaje DOM, dopiero rozszerzeniem jest system z dysków.

Silas, czyli myślisz że sposób z dyskiem dos wypali ?
Tak

Help desk się odezwał żebym wyjął baterię.....
Zaraz ich zjebie.
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko
Ale mimo wszystko sledze temat bo urzekła mnie ta historia.
Eeee.
Będe szczery i przywołam ducha @rithien'a, który ma Bios Password Recovery
Myśle, że takie problemy to nie problemy...

Sam zresztą kiedyś szarpałem się z TS-451. Tyle, że ja programowałem scalak i robiłem interfejs. I QNAP nie chciał mi pomóc ani żaden dystrybutor - cipy.
upload_2015-12-5_0-45-58.png


Teraz módlmy się tylko abym załatwil z Q bios .bin dla tego modelu i przygotujemy autoexec.bat oraz how-to recovery.
 
Next step, gdyby ten nie wypalil to po wyjeciu baterii ciskanie i trzymanie resetu - smieszne, ale w jakims pececie tak sie kasowalo CMOS.
Robiłem to w różnej kolejności, wierz mi teraz wiem, że dla Qnapa ( albo Intela ) nie ma tak prosto...

Silas, jak ci się uda to jesteś wielki - ja i tak mam czas do poniedziałku więc nie mam nic do stracenia :)

Wysłane z IOS przy użyciu Tapatalk