Pomoc synchronizacja danych

zorg221

Passing Basics
Beginner
3 Luty 2014
23
8
3
QNAP
TS-x20/TS-x21
Ethernet
100 Mbps
Placówki, którym zależy na dodatkowym zabezpieczeniu, mogą zainwestować w drugi, bliźniaczy serwer i uruchomić synchroniczną replikację między tymi urządzeniami.
jak wykonać połączenie pomiędzy serwerami, aby wprowadzając zmiany na jednym ( usuwanie starych wersji), nie synchronizowały się pliki w drugą stronę. aktualnie mam zainstalowany dodatek BTsync, ale właśnie mam z tym problem. niestety (albo stety) drugi serwer to S ds713+ ( pierwszy to qnap ts-221). urządzenia łączą się z sobą poprzez internet. na routerach ustawione odpowiednie przekierowania portów.
pozdrawiam
 
Na twoim miejscu skorzystałbym z Kopia zapasowa->rsync mam tak zrobione (co prawda w sieci lokalnej) pomiędzy TS-459 a Netgear-em

rsync.PNG
 
tak, zgadza się, że oba są zgodne z protokołem rsync, natomiast o ile w qnap można wskazać synchronizowany katalog źródłowy i docelowy ( jest tak przemyślane, że aż wzruszające :) ) o tyle na S grzebię w ustawieniach już od jakiegoś czasu ... jak wygrzebię to się pochwalę gdzie znalazłem ;)
 
rozwiązałem problem przy pomocy btsync.
w trakcie dodawania katalogu na serwerze źródłowym generujemy kod, który jednoznacznie wskazuje na dany katalog. tworząc katalog na dysku docelowym, mamy dwie możliwości: albo wpisujmy kodu katalogu źródłowego, pozwalający na pełny dostęp albo tylko na odczyt. umieszczając kod "read only" uzyskujemy synchronizację w jednym kierunku.

co do rsync - zostawię to sobie na weekend .... doby mi brakuje ;)1. sprostowanie - niestety za pomocą BTSync, mimo poprawnego ustawienia opisanego powyżej, nie można poprawnie jednokierunkowo przesyłać plików
2. zestawiłem połączenia rsync A->B i B->A i działa pięknie ( i o wiele szybciej niż btsync )
Połączenie działa na porcie standardowo wykorzystywanym przez manager -a kopii - 873.
pytanie 1
I tu mam pytanie, które również pojawiło się na forum, ale nie znalazłem odpowiedzi - czy taki transfer może być szyfrowany ( brak takiej opcji na qnap ts221).
pytanie 2
zestawiłem połączenie vpn - serwer uruchomiony na qnap, jako klient podłącza się S - czy w takim przypadku ( czytałem, że usługa ta działa na porcie 1723) możliwe jest wykonywanie takich kopii przy wykorzystaniu tunelu vpn tylko poprzez jego uruchomienie, czy też powinienem pozmieniać nr portów w menadżerze kopii zapasowej, czy też w ogóle to nie jest możliwe.
 
Na początek odpowiedz sobie co powoduje tunel VPN? Podpowiem tylko że po zestawieniu połączenia stajesz się tak jakby członkiem sieci LAN więc teraz sobie dopowiedz jakie porty masz dostepne pomiędzy urządzeniami w lokalnej sieci.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
jeszcze raz dziękuję ... wciąż się czegoś uczę :)
odświeżę swój stary temat, bo nie znalazłem nigdzie na ten temat wystarczających informacji, a "problem" dotyczy tego samego zagadnienia
aktualnie mam utworzone działające kopie rsync pomiędzy TS221 a DS713+ - połączenie po sieci internet.
to co chciałbym uzyskać, to szyfrowanie kopii. niby wszystko wykonałem poprawnie, tzn.
1. w usługach włączyłem połączenia ssh
2. w zadaniu kopii zaznaczyłem "włącz kodowanie ... nr portu" ( można ustawić zamiast standardowego 22 jakiś inny nie zajęty ?)
3. na routerze ustawiłem przekierowania

efekt:
o ile w kierunku qnap -> S wszystko działa bez problemu, o tyle w kierunku przeciwnym qnap banuje serwer źródłowy. już nawet celem testu ( w formatce telnet/ssh na qnapie jest info o możliwości łączenia się przez ssh tylko na koncie administratora ) stworzyłem na qnapie użytkownika z uprawnieniami admina, który służyłby do wykonania kopii-bez efektu. w tym samym czasie na S mam informację "miejsce docelowe kopii zapasowej obsługuje tylko niezaszyfrowany transfer"
czy ktoś ma jakieś sugestie ?
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus