100% CPU USAGE -qnap zawiesza procesy kopiowania i spowalnia

poveride

Nowy użytkownik
Noobie
20 Grudzień 2011
4
0
1
Lublin
www.my.art44.pl
QNAP
Ethernet
1 GbE
Nie wiem czy pisze w dobrym miejscu bo to mój pierwszy post tutaj ale mam taki dziwny problem którego nie mogę rozwiązać.

Kupiłem swojego qnapa TS-412 ok 2 miesiące temu i działał OK natomiast od kilku dni przy kopiowaniu plików jak i ich otwieraniu wiesza się na całkiem długa chwilę a transfer mam MAX 3Mbps co całkowicie uniemożliwia pracę. Nawet pliki 3Mb zawieszają program który chce się do nich dostać (do edycji kopiowania lub usuwania)

Między czasie musiałem zmienić router ale wyeliminowałem go jako problem pomijając go konfigurując na sztywno adresy ip w sieci- problem nie znikł.
Sprawdzałem dyski ( RAID 1 )
Z Qnapem łączę się po lanie więc wifi nie ma wpływu na szybkość.
Wyeliminowałem też wszystko co po stronie innej niż Qnap- sprawdzałem różne systemy operacyjne na różnych komputerach testowałem konfiguracje rozkładu ruchu sieci i nic. Czy spotkał się może ktoś z was z podobnym problemem? Będę wdzięczny za jakąś podpowiedź bo mi pomysły się już wyczerpały.

aktualizacja danych:
Sprawdziłem monitor zasobów w Resource Monitor / Process
i nie wiem dlaczego w czasie kopiowania proces "smbd" zabiera mi 87% podczas gdy na identycznym dobrze działającym i identycznie przeze mnie w tym samym czasie konfigurowanym urządzeniu ten proces zabiera 10%-12%

Krótko mówiąc CPU USAGE mam cały czas na 100% nawet jak nic nie kopiuje. Jak zwolnic procesor z takiego obciążenia??

kolejna aktualizacja:
downgrade-owałem soft do podstawowego 3.3.9 -brak efektu
Już wcześniej wyłączyłem wszystkie Network services za wyjątkiem Microsoft Networking - bez efektu
Teraz wyłączyłem Wszystkie Applications - dalej nic

Dziwi mnie to że wszystko było ok- nie zmieniałem konfiguracji i przestało działać. Pliki 32MB kopiuje się 20 minut. Zanim zacznie się jakiekolwiek kopiowanie zawiesza się na kilkadziesiąt sekund a po odwieszeniu po kolejnych kilkudziesięciu pojawia się "zabezpieczenie zapisu"
Po restarcie CPU Usage spada ale tylko do czasu próby użycia dysku.

Dziwna też jest sprawa że niby downgrade-owałem soft ale wyświetla mi go jako 3.5.0 Build 0816T.
W system log mam też informacje
"The firmware versions of the system built-in flash (3.3.9 Build 0217T) and the hard drive (3.3.9 Build 0816T) are not consistent. It is recommended to update the firmware again for higher system stability" i chyba tu trzeba by było powalczyć ale chwilowo nie mam pomysłu jak.
 
Re: 100% CPU USAGE -qnap zawiesza procesy kopiowania i spowa

Witam,
Czy są jakieś informacje w logach systemowych?.
Czy próbowałeś zrestartować urządzenie i jaki przyniosło to efekt?.
Czy próbowałeś podłączyć urządzenie bezpośrednio do komputera (kabel cross) ?.

Przeglądając oficjalne forum Qnap’a natrafiłem na następujące informacje:
Ponoś pomaga wyłączenie serwisu UPnP
Pomaga zmiana dysków na inne.
Pomaga aktualizacja firmware.

Pozdrawiam
 
Re: 100% CPU USAGE -qnap zawiesza procesy kopiowania i spowa

Jaroslawk: no ale dlaczego przez 2 miesiące działało OK? Powtórzę również że mam w pracy takiego samego QNAPa kupionego i konfigurowanego jednocześnie o identycznej konfiguracji i wszystko jest z nim ok.

Między czasie downgrade'owałem całkowicie soft do 3.3.9 nie pomogło teraz upgrade'owałem do najnowszego i dalej nic.

Dziś spróbuje podmienić dyski na czyste, ale wcześniej jeszcze podłącze się bez switcha samym crossem zobaczymy ale i tak już jestem bardzo zły bo ten qnap miał usprawnić prace a w takim stanie jak jest teraz nie mogę nawet wysyłać plików na serwer (transfer 40-100kbps między dyskami lokalnymi)
 
Re: 100% CPU USAGE -qnap zawiesza procesy kopiowania i spowa

Witam.

Udało się znaleźć problem i rozwiązanie?
Wydaje mi się, że mam identyczne objawy na swoim TS-410, ale w moim urządzeniu zaczęły się one nie tyle po 2 miesiącach co po przekroczeniu granicy 1% wolnego miejsca. Od tego momentu tj. od momentu zejścia poniżej 23 GB wolnego miejsca operacje na plikach stały się w zasadzie niewykonalne.

Pozdrawiam
Rafał